Warsaw-Beijing Forum

Stosunki polsko-chińskie to nie tylko spotkania na najwyższym szczeblu, ale także wiele oddolnych inicjatyw mających na celu pogłębienie relacji między tymi dwoma państwami. Jedną z nich jest projekt studentów z Koła Naukowego Prawa i Gospodarki Chin Uniwersytetu Warszawskiego – Warsaw-Beijing Forum. Chiński Raport jest patronem medialnym siódmej edycji oraz najważniejszego przedsięwzięcia Forum w tym roku – międzynarodowej konferencji Between China and Europe: Energy for Future Earth, która odbędzie się w dniach 10-11 kwietnia 2021 roku.

WBF 2021

Narodziny idei

Idea Warsaw-Beijing Forum zrodziła się w głowach warszawskich studentów już w 2013 roku. Ich celem było zapełnienie luki, która pojawiła się wraz z rosnącym znaczeniem Chin w naszym regionie. Polscy studenci zafascynowani Państwem Środka dostrzegli potrzebę pogłębiania wiedzy o stosunkach polsko-chińskich środowiska akademickiego z przedsiębiorstwami. W celu stworzenia platformy wymiany wiedzy i praktyki pomiędzy Polską a Chinami, nawiązali oni kontakt z China University of Political Science and Law w Pekinie. Dzięki swoim umiejętnościom i kreatywności członkowie projektu już sześć razy zdołali przygotować konferencję w Warszawie z udziałem chińskich studentów, wykładowców i renomowanych gości, a następnie własnymi siłami zbierali fundusze, aby wyjechać do Chin i wziąć udział w pekińskiej części konferencji. Zaledwie w kilka miesięcy zdołali przygotować mocny grunt pod rozwój kolejnych edycji.

WBF Warszawa

Warsaw-Beijing Forum na przestrzeni lat

Warsaw-Beijing Forum z każdym rokiem staje się coraz większym i bardziej rozpoznawalnym projektem. Kolejne edycje zaczynają przyciągać coraz więcej prestiżowych partnerów i sponsorów, a na przestrzeni lat gośćmi warszawskiej konferencji byli rozpoznawani politycy, ambasadorzy oraz profesorzy. Dzięki wsparciu tych osób i podmiotów Warsaw-Beijing Forum uzyskało ogromny rozmach i stało się flagową inicjatywą na Uniwersytecie Warszawskim. Współpraca polskich i chińskich studentów stworzyła podwaliny pod kontakty biznesowe i akademickie, które zaowocowały rozwojem stosunków bilateralnych.

WBF Pekin

Warsaw-Beijing Forum 2021

W tym roku Warsaw-Beijing Forum startuje już po raz siódmy. Ze względu na szczególne okoliczności, działalność projektu została całkowicie przeniesiona do internetu. Przewodnim hasłem tegorocznej edycji jest “Energy for Future Earth” i jest ona poświęcona zmianom klimatycznym oraz rozwojowi sektora energetycznego. W ramach popularyzacji tego tematu członkom projektu udało się zorganizować cykl merytorycznych warsztatów Energy Law Academy, w których udział wzięły wiodące kancelarie takie jak Clifford Chance, Wolf Theiss i DLA Piper. Punktem kulminacyjnym tegorocznej edycji ma zaplanowana na kwiecień międzynarodowa konferencja “Between China and Europe – Energy for Future Earth”. Z pomocą krajowych i zagranicznych partnerów organizatorzy zamierzają dotrzeć do jak największej liczby odbiorców i zapewnić im dostęp do jakościowej wiedzy, a także przybliżyć rolę i działania Chińskiej Republiki Ludowej i Unii Europejskiej na rzecz osiągnięcia neutralności klimatycznej oraz zapobiegania zanieczyszczeniu środowiska. Oprócz tego członkowie Forum swoją inicjatywą pragną przyczynić się do popularyzacji wiedzy na temat energii odnawialnej oraz o konieczności dbania o przyszłość planety.

Warsaw Beijing Forum

Zachęcamy do śledzenia działań Warsaw-Beijing Forum i udziału w międzynarodowej konferencji “Between China and Europe: Energy for Future Earth”, która odbędzie się w formie online w dniach 10-11 kwietnia 2021. Abstrakty można nadsyłać do 14 marca, do godziny 23:59. Pasywni słuchacze mogą zgłaszać chęć uczestniczenia w wydarzeniu do 30 marca. Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć na stronie http://warsaw-beijing.pl/conference.

Autor: Maria Szczurek

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 14