Eksport do Chin – rodzaje działalności gospodarczej w Chinach

Zakładanie działalności gospodarczej w Chinach jest cały czas procesem dość skomplikowanym mimo, że władze ChRL dążą do ułatwienia tych procedur dla zagranicznych przedsiębiorców. Są cztery podstawowe rodzaje działalności gospodarczej. Należy pamiętać jednak, że każda prowincja ma swoją specyfikę, którą należy uwzględnić przy wyborze miejsca na naszą firmę. Przedsiębiorca przed decyzją o założeniu działalności w Chinach powinien skalkulować swoje możliwości finansowe i czasowe przed podjęciem takiej decyzji. Zakładanie własnej działalności w Chinach to często długi i skomplikowany proces. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze modele działania wraz z krótkim opisem. Przy zakładaniu działalności warto skorzystać z pomocy firm i instytucji, które mają już w takim postępowaniu doświadczenie i pomogą nam dobrać właściwą formę współpracy. Nowa działalność gospodarcza i jej stworzenie to niełatwa sprawa dlatego postaramy się trochę tę kwestię przybliżyć.

działalność gospodarcza

Działalność gospodarcza w Chinach i jej rodzaje

Biuro Przedstawicielskie (Represetative Offices, RO)

Podstawowym plusem tego rodzaju działalności są nieduże wymagane nakłady finansowe, najpopularniejsza forma wśród zagranicznych przedsiębiorców, pozwala na legalizacje pobytu obcokrajowców. Minusem jest brak osobowości prawnej, brak możliwości wystawiania faktur, pracowników należy zatrudniać poprzez rządowe agencje. Wariant wybierany przez firmy na przykład do prowadzenia badań rynkowych czy nadzoru nad kontrahentami w przypadku Importu z Chin (np. fabrykami).

Spółki Joint Venture

Jest to sposób współpracy najszerzej znany zagranicznym inwestorom, nic dziwnego, była to pierwsza forma współpracy jaką udostępnił chiński rząd. W tym przypadku zagraniczny przedsiębiorca ma część udziałów ale przeważnie większość kontroluje strona chińska, co w strategi długoterminowej grozi nam utratą kontroli nad przedsiębiorstwem. Dlaczego więc wciąż ta forma jest w użyciu? Przede wszystkim w przypadku niektórych branż np. budownictwa, rząd chiński nie daje nam wyboru, a Joint Venture jest jedynym dopuszczalnym rodzajem współpracy.

Przedsiębiorstwa ze 100% kapitałem zagranicznym (Wholly Owned Foreign Enterprisers, WOFE)

Taka forma działalności daje nam pełną kontrolę nad naszą firmą jak i osobowość prawną w Państwie Środka, wybierana chętnie przez przedsiębiorstwa, które chcą w Chinach produkować bądź świadczyć usługi. Jedynym minusem jest obowiązek wpłaty kapitału założycielskiego, często nie małej kwoty. Forma polecana dla tych, którzy już są pewni swojej współpracy ze stroną chińską.

Zagraniczna firma handlowa (Foregn Invested Commercial Entreprise, FICE)

Tak jak w przypadku WOFE nasze przedsiębiorstwo zyskuje osobowość prawną i ograniczoną odpowiedzialność. FICE jest głównie przeznaczona dla podmiotów, które planują handel wewnętrzny jak i międzynarodowy, do tego jest ta forma najlepsza. Tu też wymagane jest wpłacenia kapitału zakładowego.

Podsumowanie

Formy działalności zostały tu omówione bardzo ogólnie, za nim zdecydujemy, która forma jest dla nas warto skorzystać z fachowej pomocy i zrobić dokładny research, należy pamiętać że zakładanie działalności w Chinach jest skomplikowanym procesem do którego należy podejść z rozwagą.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

0 / 5. Ilość głosów: 0