Kowloon Walled City – Hongkong

Mija dwadzieścia lat odkąd chiński rząd zburzył miasto-osiedle Kowloon Walled City. Warto przypomnieć sobie czym było i dlaczego zostało zrównane z ziemią. Osiedle istniało do roku 1993 na terenie Hongkong’u. Zostało wybudowane w latach osiemdziesiątych XIX wieku jako fort do wypatrywania zagrożeń w postaci piratów. W 1898 roku gdy Brytyjczycy wydzierżawili znaczną część Hongkongu na następne sto lat powstał spór miedzy władzami Chin i dzierżawcami o Kowloon. Ze względu na zaistniałą sytuację osiedle zostało porzucone. Stało się miejscem zasiedlonym przez przestępców, narkomanów i hazardzistów.

Kowloon Walled City

Kowloon było miejscem bezprawia, do którego policja nigdy się nie zapuszczała. W mieście wytworzyła się nieoficjalna hierarchia i zasady. Życie mieszkańców nie było łatwe, choć samo Kowloon rozwijało się bardzo dynamicznie. Na kilometr kwadratowy przypadało prawie dwa miliony ludzi, co zostało wpisane do księgi rekordów Guinnessa. Fenomen miasta rządzonego przez przestępców zainspirował wielu twórców filmów, książek czy gier komputerowych, między innymi Roberta Ludluma, Williama Gibsona oraz Christophera Nolana. Poniższa ilustracja pokazuje z jakimi problemami spotykali się mieszkańcy i jak wyglądało ich codzienne życie.

Kowloon

Mimo iż Kowloon stał się azylem dla przestępców, większość mieszkańców starała się prowadzić normalne życie. Okazywało się to jednak bardzo trudne. Nie było dostępu do wody czy prądu elektrycznego. Nadal jednak trzeba było tutaj walczyć o przetrwanie. Dzielnica ze względu na swoją historię, często określana miastem anarchii.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

0 / 5. Ilość głosów: 0