Dni wolne w Chinach

Współpraca międzynarodowa wymaga dostosowania się do okoliczności występujących w obydwu krajach. Przedsiębiorcy działających w obszarach związanych z Chinami szczególnie powinni być świadomi nieregularności kalendarza chińskich świąt. To samo dotyczy wyjazdów w celach turystycznych. Co więcej, w celu bardziej owocnej kooperacji, przedsiębiorcy powinni zrozumieć, jak wygląda system pracy w Państwie Środka. Dlatego warto wiedzieć, jakie są dni wolne w Chinach.

Dni wolne w Chinach

Dni wolne w Chinach – normalny tydzień pracy

Ustawowy tydzień pracy składa się na maksymalnie 44 godziny wypracowane od poniedziałku do piątku. Obowiązuje ośmiogodzinny dzień pracy. Prawo pracy ustanowiło, że pracownik ma przynajmniej jedenaście dni wolnego w roku z tytułu świąt.

Pracownik niekoniecznie musi stosować się do ośmiogodzinnego trybu pracy, jeśli nie pozwalają mu na to warunki. Pracodawca nie może zmusić zatrudnionego do nadgodzin. Jeśli jednak pracownik jest skłonny na nadgodziny, nie mogą one przekraczać trzech godzin dziennie. Razem nadgodziny mogą wynieść 36 godzin miesięcznie. Jeśli jednak interesy publiczne są zagrożone, prawo można nagiąć.

Zgodnie z prawem, płaca za odrabianie nadgodzin powinna być przynajmniej 1.5 razy większa niż ustalona stawka. Płaca za stawienie się w pracy podczas dni ustawowo wolnych powinna być przynajmniej 3 razy większa niż normalnie.

Typowy dzień pracy obejmuje godziny 8-18 z dwugodzinną przerwą na lunch oraz ewentualną drzemkę między godziną 12 a 14. Instytucje publiczne otwarte są zazwyczaj między 8:30 a 17:30 z przerwą w środku dnia. Restauracje czynne są od 10 do późnych godzin nocnych. Niektóre hotele i szpitale działają na okrągło.

Ramy czasowe różnią się z zależności od miejsca. Na przykład w Regionie Autonomicznym Xinjiang, praca zaczyna się o godzinie 9 lub 10, z uwagi na to, że w niektórych okresach o tej porze dopiero wschodzi tam słońce.

Kucharz w pracy
Szkolenie: Import z Chin

Dni wolne w Chinach – rozszerzony tydzień pracy

W Państwie Środka funkcjonuje też tak zwany tryb pracy 996. Oznacza on pracę w godzinach od 9 do 21, sześć dni w tygodniu. W tym przypadku, tydzień pracy wynosi 72 godziny. Taki system przyjęły niektóre chińskie firmy, głównie z branży IT. Ich liczba wynosi przynajmniej 40. Powszechną praktyką jest także zwracanie opłat za nocne powroty taksówką pracowników. Jack Ma, założyciel i prezes grupy Alibaba uważa, iż system ten jest błogosławieństwem dla zatrudnionych, jako że pozwala im osiągnąć wielki sukces w krótkim czasie. Umożliwia szybszy zastrzyk gotówki, lecz nierzadko okupiony zdrowiem oraz relacjami rodzinnymi.

Chińczyk w sklepie

Dni wolne w Chinach – święta

Poniższa lista zawiera dni ustawowo wolne od pracy oraz szkoły w Chinach:

  • Nowy Rok: 1 stycznia
  • Chiński Nowy Rok: wypada w styczniu lub lutym, 3 dni wolnego
  • Chińskie Święto Zmarłych: zazwyczaj 4, 5 lub 6 kwietnia
  • Chińskie Święto Pracy: 1 maja
  • Święto Smoczych Łodzi: jeden dzień w czerwcu
  • Święto Środka Jesieni: jeden dzień przypadający na wrzesień lub październik
  • Święto Narodowe w Chinach: 1 października, 3 dni wolnego.

Jedynymi świętami, które nie są ruchome, to Nowy Rok, Święto Pracy oraz Święto Narodowe Chin. Daty pozostałych oparte są o kalendarz księżycowo-słoneczny. Święta są zazwyczaj łączone z weekendami, a czasem nawet celebruje je się przez tydzień.

W naszym kalendarzu chińskich świąt 2024 znajdziesz opisy obchodów poszczególnych świąt.

Dni wolne w Chinach – wakacje dla uczniów oraz studentów

Okres wakacji od szkoły czy uczelni różni się w zależności od miejsca zamieszkania. Ferie zimowe zaczynają się mniej więcej w połowie stycznia i trwają do połowy lutego. Przerwa wiosenna trwa od końca marca do początku kwietnia. Wakacje letnie trwają od lipca do września. Dodatkowo obowiązują dni ustawowo wolne. Ponadto, młodzież powyżej 14 roku życia ma pół dnia wolnego 4 maja, w dzieci poniżej 13 roku życia z okazji Dnia Dziecka (1 czerwca) mają cały dzień wolny.

Przedsiębiorcy współdziałający z parterami z Chin powinni rozważnie planować swoje wyjazdy do Państwa Środka. Mianowicie, okresy świąteczne i około-świąteczne oznaczają zazwyczaj utrudniony kontakt z chińskim kontrahentem. Przed wyjazdem do Chin zalecamy także sprawdzić święta regionalne ograniczone do obszaru, w którym planowany jest pobyt.

Import z Chin w 2021

Oceń post

4.5 / 5. Ilość głosów: 11