Święta w Chinach 2024

Niezależnie od tego, czy robimy interesy w Chinach, czy też po prostu interesujemy się chińską kulturą i historią, zapoznanie się z chińskimi świętami jest podstawą. Od tysięcy lat 1,4 miliarda mieszkańców Chin uczestniczy w jednych z najhuczniej obchodzonych świąt na świecie: Chińskim Nowym Roku. Dla postronnych na pierwszy rzut oka funkcjonowanie chińskich świąt może wydawać się dość skomplikowane. Poniżej opisujemy święta w Chinach 2024 r.

Święta w Chinach 2024

Najważniejsze święta w Chinach 2024

Święta chińskie to głównie święta ruchome, gdyż opierają się na datach według kalendarza księżycowego. Stąd też co roku, według kalendarza gregoriańskiego – czyli kalendarza słonecznego, daty świąt chińskich ulegają zmianie. Dokładnie trzy tygodnie przed rozpoczęciem kolejnego roku rząd ogłasza precyzyjne daty świąt na rok nadchodzący. Należy też mieć na uwadze, że w przypadku świąt państwowych, często są to również dni wolne od pracy, co warto wziąć pod uwagę przy planowaniu podróży czy interesów.

Większość świąt chińskich zaczęła obowiązywać w kraju wiele lat temu. Istnieją jednak dwa święta, które zostały wprowadzone w ostatnim wieku – Święto Pracy oraz Chińskie Święto Narodowe. Święto Pracy zostało wprowadzone, aby pobudzić gospodarkę i ruch turystyczny w kraju, natomiast Święto Narodowe jest rocznicą powstania Chińskiej Republiki Ludowej. Oba święta odbywają się co roku w tych samych dniach i są dniami wolnymi od pracy.

Szkolenie: Import z Chin

Poniżej przedstawiamy najważniejsze święta chińskie:

Chiński Nowy Rok (Święto wiosny)

 • Data: 10 lutego 2024 r.
 • Dni wolne: 9–15 lutego 2024 r.

Jest to zdecydowanie najważniejsze święto w kalendarzu chińskim. Oficjalnie, dni wolne stanowią z zasady 7 dni, jednak same obchody święta są bardzo długie i obejmują kolejne 14 dni, aż do Święta Latarni, które w 2024 roku przypada na 24 lutego. Jest to w związku z tym jeden z tak zwanych Złotych Tygodni, czyli 7-dniowych obchodów wolnych od pracy.

Dla Chińczyków jest to czas poświęcony rodzinie i najbliższym, toteż podczas święta liczba migracji wewnętrznych w kraju jest bardzo wysoka. Istnieje wiele tradycji, które towarzyszą obchodom Chińskiego Nowego Roku. Są to na przykład fajerwerki, wręczanie tradycyjnych czerwonych kopert z pieniędzmi, pokazy tańca lwa i smoka, czy też przygotowywanie specjalnych potraw na wspólny posiłek.

Święto Latarni

 • Data: 24 lutego 2024 r.

Święto Latarni, zwane także Świętem Lampionów, nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy w ChRL. W 2024 r. przypada ono w sobotę, 24 lutego. Data ta wyznacza zakończenie obchodów Chińskiego Nowego Roku. Na tę okazję domy i miejsca publiczne są zdobione czerwonymi lampionami, które symbolizują pomyślność. W tym czasie popularne jest oglądanie występów artystycznych oraz rozwiązywanie zagadek umieszczonych na lampionach.

Chińskie Święto Zmarłych

 • Data: 4 kwietnia 2024 r.
 • Dni wolne: 4–5 kwietnia 2024 r.

Chińskie Święto Zmarłych, czyli „Qingming Jie” – nazywany również Dniem Zamiatania Grobów, to odpowiednik polskiego Święta Zmarłych. W dniu 20 maja 2006 roku, Chińskie Święto Zmarłych zostało zanotowane jako pierwsze z państwowych wydarzeń sklasyfikowanych jako niematerialne dziedzictwo kulturowe. Jest to okres, kiedy Chińczycy zbierają się przy grobach przodków i składają im ofiary w postaci pokarmu lub napoi, takich jak wino czy herbata. Podczas tego dnia, można również zauważyć ludzi puszczających latawce. Groby są sprzątane i członkowie rodzin często zostawiają na nich kwiaty lub inne ozdoby.

Święto Pracy

 • Data: 1 maja 2024 r.
 • Dni wolne: 29 kwietnia–1 maja 2024 r.

Święto Pracy obecnie występuje w wielu innych krajach poza Chinami. Jest to dzień wypoczynku i podróży, gdyż jest to okres wolny od pracy. Podczas Święta Pracy odbywają się również duże wyprzedaże i oferty w sklepach i centrach handlowych, to też wiele ludzi wychodzi na zakupy, czy spotyka się z najbliższymi.

Na początku, Święto Pracy stanowiło kolejny ze Złotych Tygodni, w związku tym liczba dni wolnych wynosiła siedem, jednak z biegiem czasu zostało to zmienione. W 2024 roku Święto Pracy będzie obejmowało tylko 3 dni wolne.

Bezpłatna konsultacja

Święto Smoczych Łodzi

 • Data: 10 czerwca 2024 r.
 • Dni wolne: 10 czerwca 2024 r.

Święto Smoczych Łodzi to święto przypadające na 5 dzień 5 miesiąca w kalendarzu księżycowym. Święto jest upamiętnieniem śmierci Qu Yuana – sławnego poety i patrioty, który w Chinach uważany jest za bohatera narodowego. Śmierć Qu Yuana opisana jest w tradycyjnych powieściach chińskich i ma związek z łodziami oraz wodą. W związku z tym w Chinach podczas tego dnia organizowanych jest wiele wyścigów Smoczych Łodzi. Tradycyjnym posiłkiem spożywanym podczas tego dnia są zongzi, czyli kawałki kleistego ryżu zawinięte w liście bambusa.

Święto Środka Jesieni

 • Data: 17 września 2024 r.
 • Dni wolne: 17–18 września 2024 r.

Święto Środka Jesieni to bardzo ważne święto dla obywateli Chin. Zakłada się, że jest to święto powstałe ponad 3000 lat temu. Znaczenie Święta Środka Jesieni ma swoje korzenie w legendach o kobiecie o imieniu Chang’E, która poświęciła swoje życie i zamieszkała na księżycu. Święto obchodzone jest 8 miesiąca 15 dnia według kalendarza księżycowego. Czas wolny podczas tego święta Chińczycy wykorzystują w głównej mierze na spotkania rodzinne i wspomnienia o zmarłych bliskich. Podczas Święta Środka Jesieni nie może zabraknąć ciasteczek księżycowych, których okrągły kształt symbolizuje jedność i harmonię.

Chińskie Święto Narodowe

 • Data: 1 października 2024 r.
 • Dni wolne: 1–7 października 2024 r.

Chińskie Święto Narodowe postrzegane jest jako trzeci Złoty Tydzień, gdyż liczba dni wolnych z okazji święta wynosi 7. W roku 1949 1 października proklamowana została Chińska Republika Ludowa. W związku z tym Chińskie Święto Narodowe uważane jest za najważniejsze święto państwowe. Czas wolny podczas tego święta Chińczycy przeznaczają na podróże nie tylko w charakterze rodzinnym, ale i turystycznym. Z oficjalnych pochodów organizowane są między innymi uroczyste wznoszenie flagi, ceremonia przy Pomniku Bohaterów Ludowych, czy też parada wojskowa.

Święta w Chinach 2024 – kalendarz

Święta w Chinach 2024 kalendarz

Święta w Chinach 2024 a sprawy biznesowe – o czym należy pamiętać?

Podczas planowania wyjazdu do Chin w interesach, warto być zaznajomionym z ruchomymi świętami w kraju. Pomoże to nie tylko w uniknięciu wszelkich utrudnień, ale i również będzie to pozytywny sygnał dla przedsiębiorców chińskich, iż szanujemy ich kulturę i jesteśmy w stanie się dopasować. Taka postawa może zdecydowanie dobrze wpłynąć na naszą relację długoterminową.

Należy pamiętać, iż poza Świętem Pracy oraz Chińskim Świętem Narodowym wszystkie daty świąt są ruchome i zmieniają się każdego roku. W związku z tym warto poświęcić chwilę i zaznajomić się z datami świąt na planowany okres podróży. Niestety, ale poza brakiem fizycznej możliwości spotkań, kontakt z przedstawicielami może również okazać się bardzo utrudniony, iż dni wolne podczas świąt często są spędzane w gronie rodziny, która stanowi bardzo ważny aspekt wartości Chińczyków, toteż nikt nie sprawdza służbowej skrzynki pocztowej.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 4