Chińskie Święto Smoczych Łodzi

Wielkimi krokami nadchodzi niezwykłe chińskie Święto Smoczych Łodzi (端午节, duānwǔjié). Obchodzi się je piątego dnia piątego miesiąca według kalendarza księżycowego. W 2019 roku, choć Święto Smoczych Łodzi wypada w piątek 7 czerwca, świętowanie rozciągnie się na cały weekend. W największych miastach Chin zbierają się wtedy tłumy ludzi pragnących uczcić to święto, powodując między innymi sparaliżowanie ruchu drogowego. Obchody Święta zostały wpisane na listę Światowego Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, na którym znajdują się również obchody Bożego Ciała oraz Barbórki w Polsce.

Chińskie Święto Smoczych Łodzi

Chińskie Święto Smoczych Łodzi – początki

Istnieje wiele wersji legendy o początku Święta Smoczych Łodzi. Według jednej z nich obchodzi się je na cześć poety oraz polityka żyjącego w okresie Walczących Królestw. Ów mężczyzna, Qu Yuan, znany także jako Qu Ping (340–278 p.n.e.), wielce kochający swój kraj Chu, dowiedziawszy się o podbiciu Chu przez państwo Qin, rzucił się z niemocy do rzeki Miluo. Miejscowi rybacy, nie mogąc znaleźć jego ciała, wrzucali do wody kulki ryżu, aby ryby posilone ryżem, nie zaspokajały głodu zwłokami poety.

Według innej legendy święto związane jest z licznymi klęskami suszy i plagami nawiedzającymi Chiny setki lat temu. Ludzie wierzyli, że dzięki odprawianiu rytuałów na brzegach rzeki Jangcy przebudzą Boga–Smoka zsyłającego deszcz. Wielu z nich wypływało na wodę na smoczych łodziach, nie wracając już nigdy na ląd.

Import z Chin w 2021

Wyścigi smoczych łodzi z okazji Święta Smoczych Łodzi

Do dziś zawody wioślarskie na smoczych łodzi są jednym z najważniejszych elementów Święta Smoczych Łodzi. Łodzie są długie i wąskie, na dziobie mają misternie wyrzeźbioną głowę smoka, a na rufie jego ogon. Dystanse dochodzą nawet do kilku kilometrów, a załoga na każdej łodzi zazwyczaj składa się z 22 osób, w tym z jednego sternika oraz bębniarza nadającego rytm wiosłowaniu.

Najpopularniejsze zawody smoczych łodzi odbywające się w Chinach to: Yueyang International Dragon Boat Festival (na sławnej rzece Miluo), The Hong Kong Dragon Boat Festival, Hangzhou Dragon Boat Festival oraz Guizhou Dragon Canoe Festival narodowości Miao. Regaty, jak i obchody całego święta Smoczych Łodzi odbywają się także w innych miejscach na całym świecie. Pierwsze międzynarodowe wyścigi smoczych łodzi w Polsce odbyły się w Gdańsku w 1997 roku.

Świąteczna potrawa Święta Smoczych Łodzi

Tradycyjną potrawą są zongzi (粽子), kulki lub trójkąty z kleistego ryżu zawinięte w liście bambusa bądź też trzciny. Przypuszcza się, że są one pierwowzorem polskich gołąbków. Zongzi przygotowuje się na parze lub gotuje w wodzie, na słodko lub wytrawnie – wedle własnych preferencji. Znajdzie się wersja zarówno dla zwolenników dań mięsnych, jak i wegetarian. Najczęściej spotykanym słodkim nadzieniem jest pasta z czerwonej fasoli. Zongzi są również składane w ofierze przodkom oraz wrzucane do wody, oddając w ten sposób hołd Qu Yuanowi już od ponad dwóch mileniów.

Święto Smoczych Łodzi

Chińskie Święto Smoczych Łodzi – tradycje

Tradycją jest wieszanie amuletów chroniących przed złymi duchami oraz wystrzeliwanie petard. Powszechnym obyczajem jest także picie specjalnego, prozdrowotnego wina, sprzątanie mieszkań oraz branie leczniczych, ziołowych kąpieli, co ma na celu oczyszczenie ciała, ducha oraz przestrzeni.

Współpracując z Chińczykami, warto pamiętać o ich świętach oraz orientować się, jakie dni mają wolne od pracy. W tym czasie kontakt z chińskimi firmami jest utrudniony, nie zalecamy również podróżowania do Chin w celach biznesowych w okresie świąt. Zachęcamy więc do śledzenia kalendarza chińskich świąt w 2019 roku oraz zapoznania się z innymi świątecznymi tradycjami w Chinach.

Ponadto na naszym blogu można się już zapoznać z kalendarzem chińskich świąt w 2020 roku.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 1