Święta w Chinach 2020

Bez względu na to czy współpracujemy z chińskimi firmami czy planujemy wyjazd turystyczny do Państwa Środka, warto sprawdzić kiedy przypadają najważniejsze chińskie święta. Najczęściej są to dni ustawowo wolne od pracy, wydłużone o kilka dodatkowych dni. W tym czasie znakomita większość zakładów nie pracuje, a Chińczycy, korzystając z okazji, wracają do domów rodzinnych lub podróżują po całym kraju. Może nam to w znaczący sposób pokrzyżować wcześniejsze plany spotkania z chińskimi kontrahentami. Wszechobecny tłok na dworcach i lotniskach oraz w najpopularniejszych atrakcjach turystycznych może być bardzo uciążliwy również dla turystów. Dlatego wybierając się do Chin zarówno w celach biznesowych, jak i turystycznych, warto zaplanować podróż z wyprzedzeniem, aby uniknąć niepotrzebnych komplikacji. Specjalnie dla państwa tradycyjnie przygotowaliśmy listę „Święta w Chinach 2020”.

święta w Chinach 2020

Święta w Chinach 2020

W Chinach powszechnie używanym kalendarzem jest kalendarz księżycowo-słoneczny i to właśnie wedle niego obchodzi się większość świąt. Z tego powodu są to najczęściej święta ruchome. Kiedy więc przypadają święta w Chinach 2020?

Chiński Nowy Rok 2020

Dni wolne: 24-30.01.2020

Chiński Nowy Rok nazywamy również Chunjie, czyli Świętem Wiosny (春节). Bez wątpienia jest najważniejszym i najhuczniej obchodzonym świętem w Państwie Środka. W roku 2020 dniami wolnymi od pracy będzie okres od 24 do 30 stycznia. W tym czasie wszelkie urzędy, banki, firmy, a nawet niektóre restauracje są zamknięte lub, w najlepszym wypadku, mają skrócone godziny otwarcia.

Chińczycy wykorzystują ten okres na odwiedzanie krewnych i podróże, powodując największą na świecie okresową migrację ludności. Stanowczo odradzamy podróżowanie po Chinach w tym okresie, zwłaszcza pociągiem. Jeśli jest jednak taka konieczność należy pamiętać, aby bilety kupić najwcześniej jak to możliwe. Dodatkowo oprócz gwałtownie wzrastających cen biletów, rosną również ceny noclegów.

Świętowanie Nowego Roku w Chinach może trwać od dwóch tygodni do miesiąca. Oficjalne zakończenie Chińskiego Nowego Roku to Święto Latarni, które w 2020 r. przypada na 8 lutego.

Szkolenie: Import z Chin

Chińskie Święto Zmarłych

Dni wolne: 04-06.04.2020

Chińskie Święto Zmarłych, w języku chińskim nazywane Qingming Jie (清明节), przypada oficjalnie na 4 kwietnia 2020. Należy jednak pamiętać, że następują po nim dni ustawowo wolne, więc urzędy i banki w tym czasie nie pracują. Chińczycy korzystając z dłuższego wolnego odwiedzają groby bliskich, często pokonując tysiące kilometrów.

Samo święto jest połączeniem zadumy i radości. Z jednej strony Chińczycy upamiętniają swoich zmarłych bliskich, z drugiej natomiast celebrują nadejście długo oczekiwanej wiosny.

Chińskie Święto Pracy

Dni wolne: 01-03.05.2020

Święto Pracy w Chinach obchodzi się, tak jak w 80 innych krajach na świecie, 1 maja. Z racji tego, że nie jest obchodzone wedle kalendarza księżycowo-słonecznego, nie jest ono świętem ruchomym.

W 2020 r. 1 maja przypada w piątek, więc większość Chińczyków będzie mieć „długi weekend”, coś na kształt naszej Majówki. W okresie tym Chińczycy bardzo dużo podróżują, dlatego wszelkie atrakcje bardzo często są zatłoczone. Niektóre firmy mogą być zamknięte nawet cały tydzień, licząc od poniedziałku poprzedzającego Święto Pracy.

Święto Smoczych Łodzi

Dni wolne: 25-27.06.2020

Duanwu Jie (端午节), czyli chińskie Święto Smoczych Łodzi ma swoją genezę w legendzie o legendarnym poecie Qu Yuanie. Zasłynął on z twórczości o charakterze patriotycznym, w której podkreślał swoją troskę i oddanie dla kraju. Niestety został z niego wygnany, dlatego z rozpaczy oraz tęsknoty rzucił się do rzeki popełniając samobójstwo. Miało to miejsce piątego dnia piątego miesiąca księżycowego, co do dziś upamiętnia się w tym samym dniu. Próby ratowania go, a później szukania ciała dały początek wyścigom smoczych łodzi, od których pochodzi nazwa święta. Chińczycy obchodzą to święto w celu upamiętnienia wielkiego poety.

Do najważniejszych tradycji należą wcześniej wspomniane wyścigi smoczych łodzi oraz jedzenie kulek ryżowych zwanych zongzi (粽子). Z reguły są to 3 dni wolne od pracy (w 2020 r. przypadają 25-27.06), podczas których Chińczycy podróżują, aby celebrować to święto w różnych zakątkach kraju. Prawdziwe oblężenie przeżywają największe miasta, takie jak np. Kanton i Pekin.

Święta w Chinach Święto Smoczych Łodzi

Święto Środka Jesieni

Dni wolne: 01.10.2020

Święto Środka Jesieni – Zhongqiu Jie (中秋节) zajmuje drugie miejsce w hierarchii chińskich świąt zaraz po Chińskim Nowym Roku. Znane jest również jako Święto Księżyca, gdyż w tym okresie jest on największy i najjaśniejszy.

Wywodzi się ono ze świąt odprawianych ku czci Księżyca za obfite plony i pomyślność zbiorów. Jednym z najbardziej znanych zwyczajów jest spożywanie księżycowych ciasteczek yuebing (月饼), które różnią się smakiem zależnie od regionu. W tym czasie Chińczycy odwiedzają swoich krewnych, spożywają wspólny obiad, a w nocy wychodzą na spacery, aby podziwiać Księżyc w pełni okazałości oraz puszczać lampiony.

Święto Narodowe w Chinach

Dni wolne: 01-07.10.2020

Chińskie Święto Narodowe obchodzi się w celu upamiętnienia proklamacji Chińskiej Republiki Ludowej przez Mao Zedonga 1 października 1949 roku. Okres celebracji nazywamy „Złotym Tygodniem”, gdyż świętuje się równo 7 dni. Naturalnie również ono nie jest świętem ruchomym.

W 2020 r. Święto Środka Jesieni i Święto Narodowe wyjątkowo nakładają się na siebie.

Święto Narodowe przypada na okres bardzo komfortowej pogody w Chinach, sprzyjającej podróżom i wychodzeniu na dłuższe spacery. Ze względu na długość wolnego wielu Chińczyków odwiedza rodziny i podróżuje po kraju lub za granicę. Z tego też powodu, podobnie jak w Chiński Nowy Rok, zdecydowanie odradzamy podróżowanie i zwiedzanie, ze względu na panujący tłok oraz bardzo wysokie ceny biletów i noclegu. Należy też pamiętać, że wszelkiego rodzaju urzędy, giełdy papierów wartościowych, banki, firmy i fabryki także nie pracują przez cały okres trwania „Złotego Tygodnia”.

kalendarz chińskich świąt 2020

Pragniemy jeszcze raz przypomnieć wszystkim przedsiębiorcom współpracującymi z Chinami, aby ewentualne wyjazdy do Chin i inne działania z tym związane planować z wyprzedzeniem. Wymienione powyżej święta to święta ustawowo wolne od pracy, a dodatkowo niektóre osoby mogą na własne życzenie je wydłużyć. Przed wyjazdem do Chin radzimy także sprawdzić święta regionalne, obchodzone tylko na obszarze, który jest celem naszej podróży.

Powyżej przedstawiliśmy terminy, w których przypadają święta w Chinach 2020. Zachęcamy również do śledzenia chińskich świąt 2022.

Bezpłatna konsultacja

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 2