Zakupy na Aliexpress a cło

Aliexpress to jeden z najbardziej lubianych przez Polaków portali zakupowych B2C (business-to-customer). Ze względu na szeroką ofertę, niskie ceny oraz możliwość darmowej wysyłki, korzystają z niego zarówno klienci kupujący na użytek własny jak i importerzy zajmujący się dalszą sprzedażą. Korzystają oni z portalu, kiedy chcą np. wypróbować produkt zanim zamówią jego większą ilość. Zarówno pierwszy jak i drugi rodzaj klienta powinien umieć odpowiedzieć na pytanie, czy i ile opłaty celnej będzie musiał ponieść. Poniżej opisujemy jak w przypadku zakupów na Aliexpress sprawdzić i opłacić cło.

Aliexpress cło

Aliexpress – kiedy należy płacić cło?

Jeśli kupujemy produkty z Aliexpressu na użytek własny, opłata celna obowiązuje, jeśli wartość zamówienia przekroczy 150 euro. Podatek VAT należy opłacić zawsze, niezależnie od wartości przesyłki.

Jeśli natomiast korzystamy z portalu, aby dalej odsprzedać zakupiony towar, opłaty celne oraz VAT obowiązują nas bez względu na jego wartość. Dopiero po odprawie celnej i po otrzymaniu dokumentu PZC, sprzedający może legalnie wprowadzić zaimportowany produkt do obrotu.

Szkolenie: Import z Chin

Zakupy na Aliexpress – jak sprawdzić stawki celne?

Obowiązujące stawki celne oraz VAT możemy sprawdzić na stronie systemu ISZTAR (Informacyjny System Zintegrowanej Taryfy Celnej). Interesujące nas stawki możemy znaleźć poprzez zakładkę Przeglądarka Taryfowa. Są na to trzy główne sposoby:

  • wyszukiwanie tekstowe
  • przeglądanie drzewa nomenklatury
  • podanie kodu nomenklatury.

W przypadku, gdy nie znamy kodu nomenklatury, musimy uciec się do pozostałych metod. Należy nadmienić, że chińskie kody HS nie są kompatybilne z systemem europejskim.

Wyszukiwanie tekstowe produktów jest bardzo przydatne i zazwyczaj możemy znaleźć przez nie to, czego szukamy. Przykładowo, załóżmy, że planujemy zakup zegarków.

Aliexpress cło

Wchodzimy w opcję wyszukiwanie tekstowe i wpisujemy „zegarek”. Niestety, dla tego wyrażenia nie istnieją żadne wyniki. W takiej sytuacji, należy popróbować z podobnymi wyrazami np. zegarkami w liczbie mnogiej i, jak widać poniżej, otrzymamy wszystkie pasujące kategorie.

wyszukanie stawki celnej
wyszukanie tekstowe stawki celnej

W razie, gdyby żadne określenie nie dawało rezultatów, możemy odwołać się do opcji „Przeglądaj drzewo nomenklatury” i znaleźć to, czego szukamy w jednej z trzydziestu jeden sekcji.

Aliexpress cło - ISZTAR
wyszukiwanie produktu w ISZTAR

Po znalezieniu odpowiedniej kategorii produktów, klikamy kod nomenklatury, aby przenieść się na stronę, gdzie możemy znaleźć stawki celne oraz VAT dla tego konkretnego produktu.

Warto wspomnieć, że przy wyborze kodu, ważne jest szczegółowe ujęcie produktu – w tym wypadku: materiał, z jakiego wykonany jest zegarek; czy jest to zegarek naręczny; czy ma on odczyt wskazówkowy itd. Poniżej znajduje się strona ze stawkami celnymi dla zegarków naręcznych, kieszonkowych oraz pozostałych, w kopertach z metalu szlachetnego lub z metalu pokrytego metalem szlachetnym, zasilanych elektrycznie oraz wyłącznie z odczytem wskazówkowym.

Jak widać wszystkie te szczegóły mają wpływ na ostateczny kod HS naszego produktu.

kod celny

W celu odnalezienia stawek celnych przewijamy stronę w dół i szukamy „Środków taryfowych”, a w nich „Stawkę dla krajów trzecich”. W tym przypadku opłata celna to 4,5% wartości towaru, z zastrzeżeniem, że kwota ta nie może być niższa niż 0,3 EUR, ani wyższa od 0,8 EUR za sztukę.

Podkreślony napis ERGA OMNES, który można znaleźć na całej stronie, oznacza ograniczenia „dotyczące wszystkich (produktów bez względu na kraj, z którego pochodzą)”.

Aliexpress cło

W celu sprawdzenia stawek VAT, przewijamy stronę na sam dół.

Aliexpress VAT

W systemie ISZTAR przy większości produktów podana jest zarówno VAT 8% jak i VAT 23%, jednak zazwyczaj możemy przyjąć, że VAT na importowane towary to 23%.

Aliexpress – jak obliczyć cło i VAT?

Zakładając, że zamówilibyśmy 8 zegarków po 90 PLN, czyli w sumie 720 PLN (ponad 150 EUR), musielibyśmy zapłacić 0,8 EUR cła od każdego zegarka (4,5% z 90 PLN to ponad 0,8 EUR) plus 21,63 PLN VAT. W sumie zapłacilibyśmy ok. 200 PLN dodatkowo.

Importując (do dalszej odsprzedaży) 20 zegarków za 10 PLN, czyli o łącznej wartości 200 PLN, musielibyśmy zapłacić minimalne 0,3 EUR cła p/st oraz 2,4 PLN p/st. W sumie zapłacilibyśmy dodatkowe 72 PLN. Co prawda 200 PLN to kwota niższa od 150 EUR, ale w wypadku importu do dalszej odsprzedaży, cło płacimy bez względu na kwotę.

Zachęcamy do skorzystania z naszego kalkulatora opłat celnych.

Zakupy na Aliexpress a urząd celny

W przypadku zakupów na Aliexpress w celu dalszej sprzedaży, kontrola celna musi odbyć się zawsze i każdy importer ma obowiązek dostarczyć urzędowi otrzymaną wcześniej od sprzedawcy chińską fakturę (commercial invoice) oraz komplet dokumentów (np. certyfikat CE, jeśli jest wymagany). Jeśli nasza paczka nie zostanie sprawdzona automatycznie, sami musimy zgłosić się do agencji celnej. Bez dokumentu PZC, potwierdzającego przebytą odprawę celną, wpuszczenie naszego towaru do obiegu jest nielegalne.

Jeśli kupujemy na Aliexpress na użytek własny, nasza paczka też może zostać poddana wyrywkowej kontroli, a następnie zatrzymana. Z racji na coraz większą ilość paczek zamawianych na Aliexpress przez polskich użytkowników, kontrole również przeprowadzane są ze zwiększoną częstotliwością. W takim wypadku powinniśmy poczekać na oficjalne pismo z urzędu z zawiadomieniem o konieczności uiszczenia cła, jeśli wartość przesyłki przekracza 150 euro.

Co dokładnie zrobić w takiej sytuacji, opisaliśmy w jednym z wcześniejszych wpisów – „Paczka zatrzymana przez Urząd Celny – co dalej?”.

Aliexpress a cło – podsumowanie

Zamawiając produkty na Aliexpress powinniśmy mieć na uwadze, że nie jesteśmy zwolnieni z obowiązku płacenia cła oraz VAT; w szczególności, jeśli kupujemy towar w celu dalszej sprzedaży. Warto zawczasu sprawdzić obowiązujące stawki oraz obliczyć, ile tak naprawdę zapłacimy za import zamówionych produktów.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 10