Chiński Nowy Rok 2020

Chiński Nowy Rok, nazywany również Świętem Wiosny (Chūnjié – 春节) zajmuje czołową pozycję wśród świąt obchodzonych przez Chińczyków. Klimat panujący w tym okresie jest porównywany do świąt Bożego Narodzenia. Aby celebrować Nowy Rok wspólnie z rodziną Chińczycy bardzo często podróżują nawet tysiące kilometrów, co powoduje największe okresowe migracje na świecie (migruje ok. 400 mln ludzi). Musimy również pamiętać, że w tym okresie większość przedsiębiorstw i biznesów jest pozamykana co jest bardzo istotne dla wszystkim importerów.
Zatem kontakt z chińskimi kontrahentami i załatwianie jakichkolwiek formalności prawdopodobnie zakończy się niepowodzeniem. Sprawdź kiedy rozpocznie się Chiński Nowy Rok 2020.

Chiński Nowy Rok 2020

Kiedy przypada Chiński Nowy Rok 2020?

Data tego święta, tak jak większości świąt obchodzonych w Chinach, ustalana jest w oparciu o kalendarz księżycowo-słoneczny. Z tego też powodu Chiński Nowy Rok jest świętem ruchomym. W zależności od roku przypada w okresie od 21 stycznia do 20 lutego.
W 2020 roku Chiński Nowy Rok wypada on 25 stycznia i będzie nosił miano Roku Szczura.

Święto Wiosny – geneza

Historia obchodów Chińskiego Nowego Roku ma już kilka tysięcy lat. Jego początki wiąże się z obrzędami agrarnymi. Na przestrzeni wieków różne dynastie celebrowały to święto na swój sposób i w różnym okresie. Każda z nich odcisnęła na nim swoje piętno. W czasach pierwszej historycznie potwierdzonej dynastii Shang (1600–1046 r. p.n.e.) Święto Wiosny było połączone z oddawaniem czci przodkom. W dynastii Zhou (1045–256 r. p.n.e.) rozpoczynano wtedy prace polowe.

Dynastii Han (206 r. p.n.e.–220 r. n.e.) zawdzięcza się spopularyzowanie tego święta i używanie pierwszych „petard”, którymi były palące się bambusowe tyczki. Jeden z władców tej dynastii, cesarz Wu, ustanowił obchody tego święta jako pierwszy dzień pierwszego miesiąca kalendarza księżycowo-słonecznego. Tradycja ta przetrwała do czasów dzisiejszych.

Okres panowania dynastii Wei i Jin (220–420 r. n.e.) był czasem narodzenia się zwyczaju praktykowanego po dziś dzień, czyli shǒusuì (守岁), który polega na spotykaniu się i celebrowaniu tego święta wraz z bliskimi. Dynastii Song panującej od 960 do 1279 r. zawdzięcza się wprowadzenie petard z prochem strzelniczym.

Szkolenie: Import z Chin

Chiński Nowy Rok – legenda

Oprócz wersji historycznej istnieje również legenda opisująca powstanie zwyczaju świętowania Chińskiego Nowego Roku. W dawnych czasach ludzie byli nawiedzani przez bestię o imieniu Nián (年 – chiń. rok). Miało to miejsce zawsze w wigilię Nowego Roku. Pewnego razu, podczas gdy wszyscy ludzie schowali się ze strachu w domach, stawił mu czoła pewien chłopiec, który zauważył, że bestia boi się koloru czerwonego, ognia i głośnych dźwięków. Od tamtej pory, aby uniknąć ponownego przyjścia Nián, ludzie hucznie celebrują ten dzień poprzez puszczanie petard i fajerwerków oraz ozdabianie domostw i ulic na czerwono.

Chiński Nowy Rok 2020 – Rok Szczura

Chiński Nowy Rok rozpoczynający się w 2020 będzie Rokiem Szczura, czyli osób urodzonych w latach 1924, 1936, 1948, 1960, 1972, 1984, 1996 i 2008. Sam szczur jest pierwszym z 12 znaków chińskiego horoskopu, gdyż według legendy jako pierwszy w wyścigu dotarł do Nefrytowego Cesarza.

Osoby urodzone w Roku Szczura są pełne optymizmu i energii. Cechuje je empatia, jednak są nadmiernie uparte w swoich przekonaniach. Są także bardzo przyjazne, jednak ze względu na słabe umiejętności komunikacyjne, często zostają źle zrozumiane. W kwestiach finansowych lubią oszczędzać, są skąpe oraz mają skłonności do chomikowania. Szczęśliwymi cyframi tych osób są 2 i 3, natomiast kolorami niebieski, zielony i złoty.

Znane osoby urodzone w Roku Szczura to między innymi Mark Zuckerberg, papież Franciszek, Diego Maradona i Cameron Diaz.

Chiński Nowy Rok 2020 – tradycje i zwyczaje

Spośród najważniejszych zwyczajów związanych z Chińskim Nowym Rokiem można wymienić wcześniej wspomniane już puszczanie petard i fajerwerków oraz przyozdabianie ulic i domostw na czerwono (również noszenie ubrań w tym kolorze). Popularne jest także wręczanie młodszym członkom rodziny czerwonych kopert z pieniędzmi zwanych hongbao (红包) oraz wszelkiego rodzaju innych prezentów. Na ulicach można też zobaczyć Tańce Lwa i Smoka, wykonywane najczęściej przez akrobatów.

Chiński Nowy Rok - Taniec Lwów

Chiński Nowy Rok – potrawy

Jednym z kluczowych elementów jest wspólna kolacja w wigilię Nowego Roku, w której uczestniczy cała rodzina (zarówno bliżsi, jak i dalsi krewni). Dania różnią się w zależności od regionu Chin, jednak z reguły podaje się łącznie 8 dań (szczęśliwa cyfra). Wszystkie z nich swoim kształtem lub też nazwą symbolizują pomyślność i dobrobyt w nadchodzącym roku.

Spośród najważniejszych dań i składników można wymienić rybę ( 鱼), która jest homofonem wyrazu ‘nadwyżka’, ‘nadmiar’ i to właśnie symbolizuje. Jiǎozi (饺子), czyli chińskie pierogi, które kształtem przypominają antyczne pieniądze i symbolizują bogactwo. Ważnym elementem jest również makaron, który wyjątkowo w Nowy Rok nie jest przycinany, co symbolizować ma długowieczność. Tradycyjnym daniem jest również Niángāo (年糕). Pod tą nazwą kryją się ciasteczka (lub ciasto) z mąki z ryżu kleistego, wody i cukru, które symbolizują większe zarobki i awans zawodowy. Często jedzone i wręczane jako prezent są też owoce, które mają sprawić, że los będzie nam sprzyjał. Najczęściej są to mandarynki lub pomelo.

Celebracja Chińskiego Nowego Roku wiąże się również z wieloma przesądami i tabu obowiązującymi w tym okresie. Spośród nich wyróżnić można między innymi zakaz ścinania włosów, używania ostrych przedmiotów (może to przeciąć twoje pasmo sukcesów i dobrobyt), sprzątania (gdyż można wymieść szczęście) oraz brania leków, co może oznaczać choroby przez cały następny rok. Należy pamiętać, że również wręczane prezenty są objęte pewnymi przesądami. Kategorycznie zabrania się wręczania zegarków oraz jabłek.

Chiński Nowy Rok 2020 – wyjazd do Chin – na co uważać?

Należy pamiętać, że świętowanie Nowego Roku w Chinach trwa aż 15 dni i oficjalnie kończy się Świętem Latarni, które w 2020 roku przypada 8 lutego. Niemniej jednak w niektórych częściach Chin świętuje się niemal cały miesiąc, a dni od 24 do 30 stycznia będą dniami ustawowo wolnymi od pracy.

W okresie świątecznym stanowczo odradzamy podróże do Chin w celach biznesowych. W tym czasie wszelkie urzędy, firmy, banki, a nawet niektóre restauracje są zamknięte lub mają skrócone godziny otwarcia. Dlatego istnieje ryzyko, że nie zdołamy załatwić jakichkolwiek spraw. Importerzy z Chin muszą pamiętać również, że w okresie tym kontakt z chińskimi kontrahentami może być co najmniej utrudniony.

Okres ten nie jest również idealnym czasem na wyjazd turystyczny. Zobaczenie na własne oczy obchodów Nowego Roku w Państwie Środka z pewnością jest czymś atrakcyjnym. Niemniej jednak z powodu wspomnianej wcześniej masowej migracji i dużej liczby podróżujących, gwałtownie rosną ceny biletów i noclegów. W szczególności odradzamy podróżowanie pociągiem, jeśli jednak nie mamy innego wyboru, powinniśmy zarezerwować bilety z jak największym wyprzedzeniem.

Chiński Nowy Rok 2020 to nie jedyne ważne święto obchodzone w Chinach. Przygotowaliśmy kalendarz chińskich świąt w 2020 roku oraz ich krótkie opisy, z którymi możesz zapoznać się tutaj.

Czy wiesz jak bardzo okres świąteczny wpływa na transport z Chin? Chiński Nowy Rok przyczynia się aż do miesięcznego przestoju w pracy chińskich fabryk. Jeśli importujesz z Chin, dowiedz się więcej w tym artykule i zaplanuj zamówienia z wyprzedzeniem.

Import z Chin w 2021

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 1