Co to jest Telex Release?

Import produktów to zawiły temat. Wiąże się z koniecznością działania w ramach obowiązujących regulacji oraz wypełniania wielu formalności. Co więcej, istnieje wiele typów dokumentów handlowych potrzebnych do sfinalizowania procedury handlu zagranicznego. Importując produkty z Chin, warto skorzystać z alternatywy konosamentu, jakim jest Telex Release.

Co to jest Telex Release?

Telex Release

Telex Release (zwolnienie teleksowe, teleks) to jeden z dokumentów upoważniający do zwolnienia kontenerów. Innymi dokumentami o takim zastosowaniu są oryginały konosamentów (Bill of Lading – B/L), Sea Waybill (SWB) oraz Express Bill of Lading (Express B/L). Na podstawie zwolnienia teleksowego przewoźnik przekazuje towar odbiorcy. Teleks jest wydawany w formie elektronicznej. Wiadomość zawiera kopię oryginału Bill of Lading, zazwyczaj ze stemplem TELEX RELEASE oraz SURRENDERED.

Jeśli jednak konosamenty zostały wydrukowane i wydane, muszą one zostać zwrócone przewoźnikowi. Następnie spedytor wydaje teleks uwalniający towar, tym samym przenosząc własność ładunku na odbiorcę.

Skrót Telex pochodzi od Telegraph Exchange Machine, urządzenia, za pomocą którego można było wysyłać wiadomości na długie dystanse.

Kiedy skorzystać z Telex Release?

Użycie teleksu pozwala zaoszczędzić czas, ponieważ nie trzeba mierzyć się z koniecznością późniejszego przekazania B/L do agenta. Tym samym, teleks przyspiesza odprawę celną.

Dokument jest szczególnie korzystny, gdyż:

  • zapłata za towar zostanie wykonana po jego wysłaniu;
  • dostawca, dopóki nie otrzyma zapłaty, zachowuje prawo własności do towaru;
  • towar nie jest przyjmowany przez osoby trzecie.

W przeciwieństwie do konosamentu, teleksu nie można utracić. Nie będzie więc miała miejsca niefortunna sytuacja zagubienia dokumentu. Dodatkowo, zwolnienie teleksowe umożliwia zaoszczędzenie pieniędzy na wysyłce dokumentów pocztą.

Szkolenie: Import z Chin

Wady użycia Telex Release

Należy mieć na względzie, że może dojść do oszustwa. Podrobiona czy sfałszowana wiadomość elektroniczna zaważy na całym procesie. Nieważne jednak jakie dokumenty są w użyciu, najważniejsze, aby wszystkie zaangażowane strony upewniły się, że zostały one prawidłowo wydane.

Przewoźnicy powinni zatem wyrazić zgodę na prośbę o teleks tylko wtedy, gdy nadawca jest przygotowany do jego podpisania na konkretnych warunkach przewoźnika:

  • określa miejsce, w którym pełny zestaw listu przewozowego musi zostać przekazany przewoźnikowi;
  • wymaga zrzeczenia się pełnego zestawu oryginałów listu przewozowego.

Przewoźnik zaś:

  • jest przygotowany na sytuację, kiedy nadawca zmienia lub odwołuje żądanie o teleks;
  • posiada gwarancję od banku, jeśli istnieją jakiekolwiek wątpliwości co do zdolności kredytowej nadawcy.

Wzięcie pod uwagę wyżej wymienionych aspektów ułatwi podjęcie decyzji.

Pozostałe dokumenty związane z importem towarów zostały opisane tutaj.

ShipHub

Oceń post

0 / 5. Ilość głosów: 0