Co to jest Telex Release?

Import towarów to dość zawiły temat. Wiąże się z koniecznością działania w ramach obowiązujących regulacji oraz wypełniania wielu formalności. Co więcej, istnieje wiele typów dokumentów handlowych potrzebnych do sfinalizowania procedury importowej. Importując produkty z Chin warto skorzystać z alternatywy konosamentu, jakim jest Telex Release.

Co to jest Telex Release

Telex Release

Telex Release (zwolnienie teleksowe, teleks) to jeden z dokumentów upoważniający do zwolnienia kontenerów. Innymi dokumentami o podobnym zastosowaniu są oryginały konosamentów (Bill of Lading – B/L) czy też Sea Waybill (SWB), znany także jako Express Bill of Lading (Express B/L).

Na podstawie zwolnienia teleksowego przewoźnik przekazuje towar odbiorcy. Teleks jest wydawany w formie elektronicznej. Wiadomość zawiera kopię oryginału Bill of Lading, zazwyczaj ze stemplem TELEX RELEASE oraz SURRENDERED.

Jeśli jednak konosamenty zostały wydrukowane i wydane, muszą one zostać zwrócone przewoźnikowi. W takim przypadku spedytor wydaje teleks uwalniający towar, przenosząc tym samym własność ładunku na odbiorcę.

Skrót Telex pochodzi od Telegraph Exchange Machine, urządzenia, za pomocą którego można było wysyłać wiadomości na długie dystanse.

Różnica między Telex Release i Express Release

Podstawowa różnica między Express Release a Telex Release polega na tym, że przy zwolnieniu teleksowym nadal w obiegu znajduje się konosament. Przy Express Release nie sporządza się konosamentu spedytorskiego, a ładunek jest zazwyczaj już opłacony.

Jak wygląda procedura przy Telex Release?

Dzięki teleksowi oryginalny konosament nie jest wymagany, by ładunek został zwolniony w porcie. Jak tylko agent w porcie nadania otrzyma konosamenty, wysyła on Telex Release do przedstawiciela w porcie przeznaczenia. Na podstawie tej komunikacji elektronicznej towar jest udostępniany odbiorcy.

Cała procedura zajmuje do jednego dnia roboczego, zamiast paru dni w przypadku tradycyjnego rozwiązania.

Telex Release proces
Szkolenie: Import z Chin

Kiedy skorzystać z Telex Release?

Użycie teleksu pozwala zaoszczędzić czas, ponieważ nie trzeba mierzyć się z koniecznością późniejszego przekazania B/L do agenta. Tym samym, teleks przyspiesza odprawę celną.

Dokument jest szczególnie korzystny, gdyż:

  • zapłata za towar zostanie wykonana po jego wysłaniu
  • dostawca, dopóki nie otrzyma zapłaty, zachowuje prawo własności do towaru
  • towar nie jest przyjmowany przez osoby trzecie.

W przeciwieństwie do konosamentu, teleksu nie można utracić. Nie będzie więc miała miejsca niefortunna sytuacja zagubienia dokumentu. Dodatkowo, zwolnienie teleksowe umożliwia zaoszczędzenie środków na usługach kurierskich.

Szkolenie: Import z Chin

Wady użycia Telex Release

Należy mieć na względzie, że może dojść do oszustwa. Podrobiona czy sfałszowana wiadomość elektroniczna jest w stanie zaważyć na całym procesie. Nieważne jednak jakie dokumenty są w użyciu, najważniejsze, aby wszystkie zaangażowane strony upewniły się, że zostały one prawidłowo wydane.

Przewoźnicy powinni zatem wyrazić zgodę na prośbę o teleks tylko wtedy, gdy nadawca jest przygotowany do jego podpisania na konkretnych warunkach przewoźnika:

  • określa miejsce, w którym pełny zestaw listu przewozowego musi zostać przekazany przewoźnikowi
  • wymaga zrzeczenia się pełnego zestawu oryginałów listu przewozowego.

Przewoźnik zaś:

  • jest przygotowany na sytuację, kiedy nadawca zmienia lub odwołuje żądanie o teleks
  • posiada gwarancję od banku, jeśli istnieją jakiekolwiek wątpliwości co do zdolności kredytowej nadawcy.

Wzięcie pod uwagę wyżej wymienionych aspektów ułatwi podjęcie decyzji.

Przykład ryzyka z użyciem teleksu

Dwa kontenery należące do tej samej osoby zostały przetransportowane do Europy przez jednego przewoźnika. Teleks zwolnił jeden z kontenerów, lecz przez pomyłkę agent zwolnił obydwa kontenery. Jako że opłacony był tylko jeden z kontenerów, prawnik nadawcy zażądał odszkodowania. W konsekwencji, nadawca poniósł straty w wysokości ok. 10 tys. euro.

Jak zminimalizować ryzyko przy użyciu teleksu?

W miarę wprowadzania coraz większej ilości cyfrowych rozwiązań powstają zintegrowane platformy, które umożliwiają wystawienie teleksu. Zautoryzowane komunikaty są świetną alternatywą dla zwykłej korespondencji drogą mailową.

Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi dokumentami importowymi.

Bezpłatna konsultacja

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 4