Zakaz sprzedaży iPhone’ów w Chinach

W poniedziałek ogłoszono zakaz sprzedaży iPhone’ów w Chinach. Chiński sąd zadecydował o banie na import i sprzedaż większości modeli telefonów Apple. Powodem są naruszenia praw patentowych posiadanych przez dostawcę czipów Qualcomm. Spór wywołuje niepewność co do dalszej działalności Apple na jednym ze swoich największych rynków.

zakaz sprzedaży iPhone'ów w Chinach

Zakaz sprzedaży iPhone’ów w Chinach

Chiński sąd w Fuzhou w prowincji Fujian wydał dwa wstępne zakazy sprzedaży iPhone’ów w Chinach. Tym samym przychylił się do wniosku złożonego przez Qualcomm. Producent mikroczipów utrzymuje, że firma Apple przy produkcji swoich smartfonów naruszyła jego dwa patenty. Mianowicie chodzi tu o rozwiązania związane z formatowaniem zdjęć oraz zarządzaniem aplikacjami poprzez ekran dotykowy. Dan Rosenberg, adwokat Qualcomm, utrzymuje, że Apple korzysta z własności intelektualnej firmy, odmawiając rekompensaty.

Zakaz sprzedaży iPhone’ów w Chinach dotyczy modeli iPhone 6S, iPhone 6S Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8, iPhone 8 Plus oraz iPhone X. Nie znajdują się wśród nich trzy nowe modele iPhone’ów, które zostały wprowadzone we wrześniu.

Decyzja sądu zapadła już w zeszłym tygodniu, ale nie została ogłoszona do poniedziałku. Tego samego dnia Apple złożyło wniosek do sądu o ponowne rozpatrzenie decyzji. To pierwszy krok w długim procesie odwoławczym, który może zakończyć się w Chińskim Sądzie Najwyższym. Tymczasem prawnicy zajmujący się obroną własności intelektualnej twierdzą, że mimo ogłoszenia zakazu, jego wprowadzenie w życie to jeszcze odległa przyszłość.

Apple wydało oświadczenie mówiące, że wszystkie modele iPhone’a wciąż są dostępne w Chinach. „Wysiłki Qualcomm mające na celu zakazanie naszych produktów to kolejne desperackie posunięcie firmy, której nielegalne praktyki są badane przez organy nadzoru na całym świecie” twierdzi Apple.

Bezpłatna konsultacja

Ban na Apple w Chinach

Nie jest to pierwszy raz, gdy obie firmy zaangażowały się w spór prawny. Na początku 2017 roku Apple pozwał firmę Qualcomm na miliard dolarów, oskarżając ją o wygórowaną cenę bezprzewodowego chipu, jak również o monopolistyczne taktyki.

Spór z Qualcomm nie pozostanie bez wpływu na działalność Apple na chińskim rynku. Produkty tej firmy cieszą się szczególnym uznaniem chińskich konsumentów. Są kojarzone z wysokim standardem życia oraz ekskluzywnością. Chiny, Hongkong i Tajwan są trzecim co do wielkości rynkiem Apple, wspólnie generując jedną piątą całkowitej sprzedaży firmy.

Źródło: gbtimes.com/chinese-court-bans-sales-of-most-iphones-amid-patent-dispute-with-qualcomm?fbclid=IwAR1NskIy37KMzus3IvVWAsj3BPOIg-wriqjq0dhTzs95UDZ68_KwO6TtsJw

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 7