Yuan piątą najpopularniejszą walutą

Yuan to podstawowa jednostka monetarna chińskiej waluty renminbi (RMB). Jest to stosunkowo młoda waluta, bo została wprowadzona w 1948 roku. Mimo tego yuan jest piątą najpopularniejszą walutą na świecie. 

Yuan piątą najpopularniejszą walutą

Yuan piątą najpopularniejszą walutą 

Pisaliśmy wcześniej, czym się różni yuan od RMB. Yuan używany w Chinach kontynentalnych (chiński yuan) stał się piątą najczęściej wymienianą walutą w światowych obrotach walutowych. Ma on 7-procentowy udział w rynku według raportu przygotowanego przez Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS). Informacje zebrano od 1200 instytucji finansowych oraz 50 jurysdykcji. W raporcie sprzed trzech lat yuan był na 8 miejscu (4 -procentowy udział w rynku), poprawił więc swoje miejsce w rankingu. Oznacza to, że yuan to coraz atrakcyjniejsza waluta dla globalnych inwestorów. W nowej odsłonie rankingu yuan przeskoczył dolara australijskiego, dolara kanadyjskiego i franka szwajcarskiego. 

Najpopularniejsze waluty na świecie 2022 – najczęściej wymieniane waluty 

1. Dolar amerykański USD (88% obrotów na rynkach kasowych transakcji walutowych) 

2. Euro EUR (31% udziału w rynku) 

3. Jen japoński JPY (17% udziału w rynku) 

4. Funt brytyjski GBP (13% udziału w rynku) 

5. Yuan chiński CNY (7% udziału w rynku) 

Dlaczego yuan stał się ważniejszy? 

Chiny są jedną z największych gospodarek na świecie, lecz yuan nie ma dużego udziału w rynku. Pekin swoją polityką dąży do utrzymania stabilności waluty poprzez szeroką kontrolę nad przepływem kapitału. 

Przeciętne dzienne obroty chińskim yuanem w kwietniu 2022 roku wynosiły 526 mld, więcej o 85% niż w tym samym okresie w 2019 r. Zwiększyły się one m.in. dzięki wpływom z Rosji obarczonej sankcjami. Podczas gdy Stany Zjednoczone i Unia Europejska odcinają się od rynku rosyjskiego, więzi między Chinami a Rosją się zacieśniają. To do Chin teraz trafia rosyjska ropa naftowa, aluminium oraz inne towary. 

O Banku Rozrachunków Międzynarodowych 

Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) to organizacja, która służy bankom centralnym. Jest ona określana jako bank banków centralnych, gdyż ułatwia współpracę między nimi oraz władzami kształtującymi politykę monetarną. Instytucja ta istnieje od 1930 r. i jest najstarszym bankiem międzynarodowym na świecie. Jej głównym celem jest stabilność finansowa międzynarodowego systemu finansowego. Od 1986 r. co trzy lata organizacja analizuje sytuację na rynku walutowym i nie tylko. Ponad dwa tygodnie po inwazji rosyjskiej na Ukrainę, BIS zawiesił prawa członkowskie Centralnego Banku Rosji.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 3