Import z Chin a wpłata na konto w Hongkongu lub Singapurze

Kiedy już wybierzemy produkt, który chcemy importować, a także znajdziemy jego producenta, będziemy musieli opłacić nasze zamówienie. Zdarza się, że chińscy dostawcy poproszą o wpłatę należnej kwoty na konto bankowe nie w Chinach kontynentalnych, a np. w Hongkongu czy Wietnamie. W takiej sytuacji powinno nam się zapalić czerwone światło. Dlaczego nie warto zgadzać się na taki warunek? Co wpłata na konto w Hongkongu lub Singapurze może oznaczać dla importera?

Import z Chin a wpłata na konto w Hongkongu lub Singapurze

Wpłata na konto w Hongkongu lub Singapurze – czym grozi płatność na konto bankowe nie w Chinach kontynentalnych?

Jeśli mamy taką możliwość, nie zgadzajmy się na płatność na konto bankowe pod inną jurysdykcją. Może nam to przysporzyć wielu niechcianych problemów podczas procesu importowego. Przede wszystkim istotne jest, aby wpłacić pieniądze na chińskie konto bankowe pod nazwą firmy dostawcy. Wtedy będzie on zobowiązany uwzględnić ją jako dochód w dokumentacji finansowej. Jeśli natomiast przelejemy należytą kwotę na konto np. w Hongkongu, to w ten sposób prawdopodobnie pomożemy takiej firmie w uniknięciu opłaty podatków.

Ponadto, trzeba pamiętać, że zapłata na konto pod nazwą firmy jest również dowodem transakcji między naszym przedsiębiorstwem, a tą właśnie firmą. Z tego względu, jeśli wpłacimy pieniądze na inne konto, to w przypadku wystąpienia problemów z towarem, dostawca może użyć argumentu, że nie zapłaciliśmy jego firmie. W takim przypadku nie płacimy bezpośrednio producentowi, a osobnej jednostce.

Co to dla oznacza dla importera?

Załóżmy, że zamówiliśmy produkty od producenta, ale nasza przesyłka nigdy nie dotarła do portu. W takiej sytuacji, jeśli przelaliśmy dostawcy kwotę na konto w Hongkongu, Singapurze, czy innym miejscu, może on po prostu stwierdzić, że nie zapłaciliśmy jego firmie za towar. To samo może się zdarzyć, jeśli będziemy chcieli pozwać producenta za wysłanie towaru niezgodnego z ustaleniami. Nieuczciwi dostawcy mogą łatwo wykorzystywać tę metodę, aby nie ponosić konsekwencji lub zażądać ponownej zapłaty, ale tym razem na inne, chińskie konto bankowe.

Szkolenie: Import z Chin

Co zrobić, jeśli chiński dostawca poprosił o wpłatę na konto w Hongkongu lub Singapurze?

Jak już zostało to wspomniane, jeśli jest taka możliwość, najlepiej nie zgadzać się na taki przelew. Zawsze należy prosić chińskiego dostawcę o podanie numeru konta bankowego w Chinach kontynentalnych. Może się jednak zdarzyć, że chiński dostawca będzie upierał się przy swoim warunku. Co wtedy zrobić?

Jeśli zaistnieje taka sytuacja, należy koniecznie zlecić weryfikację obu firm, a nie wyłącznie firmy producenta. W ten sposób będziemy w stanie sprawdzić, czy te dwa przedsiębiorstwa są faktycznie ze sobą powiązane, a także komu tak naprawdę wysyłamy pieniądze.

Należy pamiętać, że Hongkong jest specjalnym regionem administracyjnym o odrębnym systemie prawnym oraz innym systemie spółek niż w Chinach. Założenie firmy w Hongkongu jest bardzo proste. Z tego względu, oszuści mogą z łatwością tworzyć tam przedsiębiorstwa. Jeśli dokonamy wpłaty na konto w Hongkongu bez uprzedniej weryfikacji obu firm, nasze pieniądze trafiają do zupełnie innego podmiotu.

Trzeba zwrócić uwagę, że np. firmy Ningbo Trading Co., Ltd. oraz Ningbo Trading (HK) Co., Ltd. to dwa różne podmioty. Właśnie dlatego w przypadku sporu producent może zarzekać się, że nie zapłaciliśmy za towar jego firmie, i będzie miał rację. Pamiętajmy, że wysyłając pieniądze do Hongkongu czy Singapuru bez dokonania weryfikacji, nie mamy pewności, dokąd w rzeczywistości trafią. Co za tym idzie, nie możemy być też pewni, że otrzymamy swój towar.

Jak sprawdzić gdzie znajduje się konto bankowe?

Aby sprawdzić, czy konto bankowe podane przez Chińczyka na pewno znajduje się pod chińską jurysdykcją, warto skorzystać z witryny Weryfikatora kodów SWIFT lub SWIFT Code Checker. Kod SWIFT to 8-11 znakowy numer, identyfikujący państwo, miasto, bank, a nawet jego oddział. Każde konto bankowe ma przypisany swój własny kod SWIFT lub inaczej BIC (Business Identifier Code). Jest on szczególnie przydatny właśnie przy dokonywaniu przelewów międzynarodowych.

Budowa kodu SWIFT

Poprawne odszyfrowanie kodu SWIFT wymaga znajomości jego budowy. Cztery pierwsze znaki w kodzie są identyfikatorem instytucji, a więc wskazują na konkretny bank. Dwa następne znaki to kod kraju, gdzie dany bank jest zlokalizowany. Kolejne dwa służą do identyfikacji banku, a ostatnie trzy wskazują na jego oddział. Poniższa grafika przedstawia budowę kodu SWIFT dla banku w Chinach kontynentalnych i w Hongkongu.

Budowa kodu SWIFT

Jak sprawdzić kod SWIFT?

Sprawdzanie kodu SWIFT jest bardzo proste. Wystarczy wybrać jedną z wyszukiwarek, a potem wpisać podany przez dostawcę kod. Następnie witryna przekieruje nas do strony, gdzie wyświetlone zostaną wszystkie informacje zawarte w kodzie. W ten sposób szybko i łatwo dowiemy się, do jakiego banku przelewamy pieniądze, poznamy jego lokalizację i oddział. Poniżej można zobaczyć, jak wyszukać kod SWIFT na przykładzie konta bankowego znajdującego się właśnie w Hongkongu, a nie w Chinach kontynentalnych.

1. Wpisz kod SWIFT w wyszukiwarkę.

Wyszukiwanie kodu SWIFT

2. Sprawdź informacje zawarte w kodzie.

Sprawdzanie kodu SWIFT

Wpłata na konto w Hongkongu lub Singapurze – podsumowanie

Opłacając towary przy imporcie z Chin, istotne jest, aby przelać należną kwotę na konto bankowe producenta w Chinach, pod nazwą jego firmy. Dzięki temu zabezpieczymy w pewnym stopniu swoją transakcję. Przede wszystkim będziemy pewni, że mamy dowód zapłaty danej firmie za towar.

Pamiętajmy, że przelew na konto bankowe np. w Hongkongu, Singapurze, Wietnamie, w razie niedogodności lub problemów z przesyłką, może zostać wykorzystany przeciwko nam. W takiej sytuacji płacimy bowiem zupełnie innemu podmiotowi niż firma producenta. Warto zawsze sprawdzić kod SWIFT przed wysłaniem Chińczykowi pieniędzy. Kod ten wskaże, w jakim banku oraz w jakim państwie założono konto.

Import z Chin w 2021

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 7