Święta w Wietnamie 2021

Wietnam charakteryzuje się wielowiekowymi tradycjami. Kultura wietnamska czerpie inspiracje zarówno z chińskiej, jak i z indyjskiej kultury. W Wietnamie hucznie obchodzi się różnego rodzaje festiwale, niektóre na skalę ogólnokrajową, a niektóre jedynie lokalnie. Część świąt jest ruchomych, a część według kalendarza gregoriańskiego. Daty te trzeba śledzić by współpracując w parterami z Wietnamu wiedzieć, kiedy mogą wystąpić trudności w komunikacji. Przedstawiamy święta w Wietnamie w 2021 roku.

Święta w Wietnamie 2021

Święta w Wietnamie 2021

Ustawowo, corocznie zatrudnieni mają prawo do dziesięciu płatnych dni świątecznych. Zatrudnieni obcokrajowcy mają także dodatkowy dzień wolny przypadający na Dzień Narodowy ich państwa. Podczas świąt wolnych ustawowo banki, urzędy, szkoły i instytucje rządowe są zamknięte. Większość Wietnamczyków wraca do swoich rodzinnych miast by celebrować. Jeśli święto przypada w sobotę lub niedzielę, pracownicy mogą liczyć na wolny poniedziałek od pracy.

Nowy Rok

Dzień wolny: 1 stycznia

W Wietnamie, podobnie jak w większości regionach na świecie, obchodzi się Nowy Rok według kalendarza gregoriańskiego.

Święta w Wietnamie 2021: Święto Tết

Dni wolne: 11 lutego-17 lutego (ruchome)

Rok w Wietnamie tradycyjnie zaczyna się wraz z nadejściem Nowego Roku według kalendarza księżycowo-słonecznego. Nie jest on regularny jak kalendarz gregoriański, więc każdego roku Nowy Rok wypada w inny dzień. 2021 rok zaczyna się według kalendarza wietnamskiego 12 lutego. Wtedy nastaje po Roku Szczura Rok Bawołu, który będzie trwał do 31 stycznia 2020 roku. Czasem daty w kalendarzu wietnamskim nie pokrywają się całkowicie z tymi w kalendarzu chińskim.

W okresie Nowego Roku zaleca się unikanie podróży do Wietnamu. Święto Tết obchodzone jest przez kilka dni, od ostatniego dnia starego roku do piątego dnia pierwszego księżycowego miesiąca. W tym okresie, ceny zakwaterowania rosną, a parki narodowe oraz muzea mogą być zamknięte. Można się także spodziewać zastoju na ulicach, gdzie rozgrywają się huczne i kolorowe parady. Nadejście Nowego Roku jest równoznaczne z nadejściem wiosny, dlatego czasem święto to także nazywa się Hội xuân, Świętem Wiosny.

Święto Tết początkowo trwało jedynie dwa dni, które uświetniały huczne zabawy. W okresie Nowego Roku tradycyjnie spożywa się Bánh chưng, czyli ciasto z ryżu kleistego, fasoli złocistej i wieprzowiny, które się gotuje zapakowane w liście bananowe. Święto Tết to czas pielgrzymek oraz zebrań rodzinnych.

Święto Królów Hùng

Dzień wolny: 21 kwietnia (ruchome)

Święto Królów Hùng jest jednym z najważniejszych wietnamskich świąt. Obchodzi się je w Świątyni Hung Kings w górach Nghia Linh. W czasie jego trwania oddaje się hołd legendarnym władcom Wietnamu. Święto to zostało oficjalnie przyjęte w 2007 r. Święto Królów wypada na okres od 8 do 11 dnia trzeciego miesiąca księżycowego, a kulminacyjnym dniem jest dzień 10. Z jego okazji można doświadczyć kultury Wietnamu obserwując tradycyjne procesje, a także zapasy, występy z mieczami oraz tańce.

Według legendy, królowie Hùng byli dziećmi Lạc Long Quân’a, smoczego króla z mórz, oraz pięknej Bogini-Wróżki Âu Cơ z gór. Królowie Hùng nauczyli Wietnamczyków jak uprawiać ryż oraz wyrabiać z niego ciastka, dlatego w święto to ofiaruje się im tacę z owocami, ciastkami ryżowymi oraz ryżem.

Święta w Wietnamie 2021: Dzień Zwycięstwa

Dzień wolny: 30 kwietnia

Dzień Zwycięstwa obchodzi się z rocznicę wyzwolenia Sajgonu 30 kwietnia 1975 roku. Święto także nosi nazwę Dzień Wyzwolenia Sajgonu. W ten dzień świętuje się zjednoczenie Wietnamu. Organizowane są imprezy kulturalne: występy muzyczne, wystawy sztuki, czy pokazy teatralne.

Święto Pracy

Dzień wolny: 1 maja

Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy jest obchodzony szeroko na całym globie 1 maja. Jako że świętuje się go tuż po Dniu Zwycięstwa, okres ten traktuje się jako przedłużony okres świąteczny. W 2021 roku 1 maja przypada w sobotę, dlatego dniem wolnym może stać się poniedziałek 3 maja.

Święta w Wietnamie 2021: Dzień Niepodległości – Święto Narodowe

Dzień wolny: 2 września

W Dzień Niepodległości świętuje się utworzenie Demokratycznej Republiki Wietnamu. Z tej okazji odbywają się uroczystości o charakterze oficjalnym oraz parady wojskowe, a także występy artystyczne.

Szkolenie: Import z Chin

Inne święta w Wietnamie

W Wietnamie obchodzi się również święta charakterystyczne dla tego kraju, które nie są ustawowo wolne od pracy. Są to między innymi:

  • Dzień utworzenia Komunistycznej Partii Wietnamu: 3 lutego

Komunistyczna Partia Wietnamu (ĐCVN) jest ważną częścią wietnamskiej narodowości.

  • Festiwal Perfumowanej Pagody: 17 lutego-25 kwietnia (ruchome)

Święto to jest lokalne, obchodzone w miejscowości 70 km od Hanoi. Jest to najdłużej trwający festiwal wietnamski, a jego najważniejsza część odbywa się od 15 do 20 dnia drugiego miesiąca księżycowego. W okresie świątecznym Wietnamczycy pielgrzymują do Perfumowanej Pagody, XV-wiecznej świątyni, by zaskarbić sobie łaskę Buddy.

  • Dzień Narodzin Budy: 7 czerwca (ruchome)

Narodziny Buddy są obchodzone wyjątkowo hucznie, w formie parad oraz obchodów w świątyniach.

  • Wietnamski Dzień Rodziny: 28 czerwca

Dzień ten jest przeznaczony dla wietnamskich rodzin.

  • Dzień Pamięci poległych za wolność Wietnamu: 27 lipca

W ten dzień, ważne osobistości oddają hołd poległym Wietnamczykom na wojnach.

  • Wietnamski Dzień Kobiet: 20 października

Zwyczajem jest, by w ten dzień obdarowywać kobiety nagrodami za szczytne dokonania, a osoby najbliższe biżuterią czy kwiatami.

Jeśli interesuje Cię sprowadzanie wyrobów z Wietnamu, zapoznaj się z naszymi materiałami na temat importu z Wietnamu.

Import z Chin w 2021

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 9