Producenci paneli fotowoltaicznych z Chin

Chiny są zdecydowanym liderem w produkcji paneli fotowoltaicznych. Według International Energy Agency (IEA) już w 2017 roku chiński rynek stanowił połowę światowego popytu na energię słoneczną, a ok. 60% światowej produkcji paneli PV (ang. photovoltaic) miało miejsce na terenie Chin. Poniższy artykuł przybliży zagłębia produkcyjne paneli PV w Państwie Środka oraz odpowie na pytanie, jacy są najwięksi producenci paneli fotowoltaicznych z Chin.

Producenci paneli fotowoltaicznych z Chin

Gdzie produkowane są panele fotowoltaiczne w Chinach?

Najwięcej producentów paneli fotowoltaicznych w Chinach znajduje się na południowo-wschodnim wybrzeżu kraju. Setki producentów mają swoją siedzibę w Szanghaju, a także w prowincjach: Jiangsu, Zhejiang, Guangdong i Anhui. Wśród miast znajdują się m.in. Nanjing, Changzhou, Wuxi, Ningbo, Shenzhen, Hefei oraz Kanton.

Panele fotowoltaiczne z Chin - mapa producentów

Najwięksi producenci paneli fotowoltaicznych w Chinach

 • Jinko Solar – największy producent paneli PV na świecie
 • Trina Solar
 • JA Solar
 • Longi Green Energy Technology
 • Risen Energy
 • GCL System Integration
 • Talesun Solar Technologies
 • SFCE (Shunfeng International Clean Energy Limited)
 • Yingli Green Energy
 • Renesola
 • Suntech Power
 • Astronergy
 • i inni.

Instalacje fotowoltaiczne w Polsce – ulgi i dotacje

Według danych programu „Mój Prąd” aktualna moc instalacji fotowoltaicznych zamontowanych w Polsce wynosi 1,83 GW, z czego 1,2 GW pochodzi z instalacji prosumenckich. Liczby te świadczą o bardzo dużym zainteresowaniu panelami PV w Polsce.

W ostatnich latach wprowadzonych zostało wiele udogodnień dla nabywców i użytkowników instalacji PV:

 • Wyżej wspomniany program „Mój Prąd” utworzony został w 2019 roku w celu dofinansowania kosztów instalacji PV o mocy od 2 do 10kW na terenie kraju. Dotacja obejmuje do 50% kosztów kwalifikowanych mikroinstalacji (max. 5 tys. PLN). Tak zwane mikroinstalacje, to instalacje nie przekraczające 50 kW mocy, a także przyłączone do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV.
 • W ramach ulgi termomodernizacyjnej instalacja paneli fotowoltaicznych może zostać również odliczona od podatku dochodowego. Kwota odliczenia może wynieść do 53 tys. PLN na osobę.
 • Na budowę instalacji PV w budynkach mieszkalnych i poza ich obrębem obowiązuje zmniejszony do 8% podatek VAT. Obejmuje on budynki jednorodzinne o powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 300 moraz lokale mieszkalne do 150 m2. Obniżona stawka VAT dotyczy tylko mikroinstalacji.
Szkolenie: Import z Chin

Producenci paneli fotowoltaicznych z Chin – na co uważać?

Zamawiając panele fotowoltaiczne z Chin można korzystać zarówno z ofert producentów, jak i pośredników. W pierwszym wypadku należy jednak uważać na oszustów podszywających się pod duże firmy. W przeciwieństwie do prawdziwych producentów często nie wymagają oni dużych zamówień. Gdy widzimy możliwość niewielkich zamówień od liderów na rynku, powinna nam się zapalić czerwona lampka. W sytuacji, gdy chcemy natomiast kupić panele od pośrednika, zdecydowanie powinniśmy zweryfikować dostawcę z Chin, aby nie stracić pieniędzy.

Z uwagi na duże zainteresowanie panelami PV, wiele chińskich oszustów próbuje zarobić na niewiedzy początkujących importerów, szczególnie na portalach B2B (np. Alibaba). Czasami podszywają się nie tylko pod licencjonowanych dostawców, ale i pod producentów paneli. Z tego powody należy weryfikować nie tylko dystrybutorów, ale i producentów!

Na poniższym zdjęciu widać, że kiedy, przykładowo, wpiszemy w wyszukiwarkę dostawców na portalu Alibaba nazwę firmy „JA Solar”, otrzymamy ponad 400 wyników. W efektywnym poruszaniu się po portalach B2B i znalezieniu wiarygodnego dostawcy mogą pomóc szkolenia dla początkujących w branży PV importerów.

Producenci paneli fotowoltaicznych z Chin na Alibabie

Przed rozpoczęciem procesu importu należy również zapoznać się z wszelkimi przepisami dotyczącymi importowanych modułów i paneli PV, a także z listą wymaganych dokumentów i certyfikatów. Niezbędne jest m.in. uzyskanie oznaczenia CE, do którego wystawienia niezbędna jest deklaracja własności użytkowych.

Panele słoneczne z Chin targi

Targi fotowoltaiki w Chinach

Panele fotowoltaiczne są prezentowane między innymi na największych targach w Chinach, mianowicie Targach Kantońskich. Targi te podzielone są na trzy fazy, a panele PV znajdują się w grupie produktów w fazie pierwszej.

Inne ciekawe wydarzenie, na które warto zwrócić uwagę, to Guangzhou International Solar Photovoltaic Exhibition, która będzie mieć miejsce również w Kantonie.

Należy pamiętać, aby śledzić terminy oraz informacje od organizatorów na oficjalnych stronach internetowych wydarzeń.

Producenci paneli słonecznych z Chin – podsumowanie

Chiny to światowy lider w produkcji i instalacji paneli fotowoltaicznych. Nic więc dziwnego, że coraz więcej firm i osób prywatnych pragnie importować panele właśnie z Chin – również w celu obniżenia kosztów i uniknięcia europejskich pośredników.

Zanim jednak wyślemy chińskiej firmie pieniądze, warto upewnić się, co, od kogo oraz na jakich warunkach zamawiamy. Zamówiony przez nas towar musi także spełniać wszelkie wymagania europejskiego rynku.

Import z Chin w 2021

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 8