„Krzysiu, gdzie jesteś”? – zakaz emisji najnowszego filmu Disney’a w Chinach

Chiny odrzuciły prośbę o wyświetlenie w kinach filmu o Kubusiu Puchatku i jego przyjaciołach. Nie zostało jasno powiedziane co doprowadziło chiński rząd do podjęcia takiej decyzji, a Hollywood nie otrzymało odpowiedzi. Wielu internautów zadaje pytanie co sprawiło, że film „Krzysiu, gdzie jesteś?” nie zostanie wyemitowany w Chinach.

"Krzysiu gdzie jesteś" film w chinach

Krzysiu, gdzie jesteś?

Film opowiada o dorosłym życiu Krzysia i problemach, które go napotykają. Jednakże na pomoc przychodzą mu jego wierni towarzysze z dzieciństwa. Kubuś Puchatek, Prosiaczek, Kłapouchy i Tygrysek wyruszają, aby pomóc przyjacielowi i przypomnieć mu jego dzieciństwo. Światowa premiera filmu miała miejsce 1 sierpnia 2018.

Szkolenie: Import z Chin

Kwestia porównywania Kubusia i przewodniczącego – wpływ na premierę w Chinach?

Internauci uważają, że głównym powodem niewyemitowania filmu w chińskich kinach jest stałe porównywanie lidera Chin do Kubusia Puchatka. Niejednokrotnie porównywano posturę misia do postury Xi Jinpinga. W Internecie krążyły nawet zdjęcia spacerującego przewodniczącego Xi Jinpinga z byłym prezydentem USA – Barackiem Obamą, porównane do Kubusia Puchatka i Tygryska.

Nieliczna grupa ludzi używała również popularnego misia jako symbolu oporu. Gdy w marcu ogłoszono dożywotnią kadencję przewodniczącego Xi Jinpinga, internauci publikowali obrazki Kubusia Puchatka, obejmującego wielki garnek miodu z podpisem „Znajdź to, co kochasz i trzymaj się tego”.

Blokada filmu w chińskim Internecie

Chińscy internauci zastanawiając się czy mogą jeszcze swobodnie napisać ‘Kubuś Puchatek’ wstawiali wpisy i dodawali zdjęcia z podobizną misia i przewodniczącego, czekając na to co się stanie. Grafiki w przeciągu 24 godzin zostały usunięte.

„Krzysiu, gdzie jesteś?” a inne filmy Disney’a

Chiny to drugi co do wielkości rynek filmowy na świecie. Wedle postanowień, Państwo Środka w ciągu roku dopuszcza do emisji maksymalnie 34 filmy zagraniczne. Co ciekawe „Krzysiu, gdzie jesteś?” to produkcja Dinsney’a. W tym roku w Chinach natomiast wyemitowano już dwa filmy z wytwórni Marvel Studios (od 2015 spółka należąca do The Walt Disney Company) takie jak Avengers: Wojna bez granic” czy „Czarna Pantera”.

Inni twierdzą, że film nie doczeka się w Chinach premiery ze względu na znacznie popularniejsze przeboje kinowe.

Film na Tajwanie

Rząd Tajwanu wyśmiał wcześniejsze plotki na temat zakazu emisji „Krzysiu, gdzie jesteś?” ze względu na porównania żółtego niedźwiedzia do przewodniczącego Xi. Ministerstwo Spraw Zagranicznych na swoim oficjalnym twitterze opublikowało nawet zdjęcie maskotki turystycznej głoszącej, że wszystkie niedźwiedzie są równe na Tajwanie. Film z Kubusiem Puchatkiem ma być grany w całym kraju.

Zwiastun „Krzysiu gdzie jesteś”

Premiera w Polsce już 17 marca. Zwiastun poniżej.

Źródło: reuters.com/article/us-film-winniethepooh/china-denies-entry-to-disneys-winnie-the-pooh-film-source

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 3