Beijing Daxing International Airport – Największe lotnisko powstaje w Pekinie

W Pekinie trwają prace nad największym lotniskiem na świecie – Beijing Daxing International Airport. Port mający obsługiwać już na początku 72 mln pasażerów rocznie zostanie otwarty w październiku przyszłego roku. Szacuje się, że później lotnisko będzie mogło obsługiwać nawet ponad 100-200 mln pasażerów rocznie. Docelowo samoloty poruszać będą się po siedmiu pasach (sześć przeznaczonych dla samolotów cywilnych a jeden dla potrzeb wojska). Lotnisko ma zajmować 2,68 tys. hektarów powierzchni. Otworzenie nowego portu ma na celu odciążenie Beijing Capital International Airport.

Beijing Daxing

Gdzie mieści się Beijing Daxing International Airport? 

Lotnisko zlokalizowane jest na południu Pekinu (na granicy Pekinu i Langfang). 46 km od placu Tian’anman, 26 km od centrum Langfang i 50 km od Xiong’an. Dostępność do portu zapewnić ma droga ekspresowa i dobre połączenie komunikacyjne z centrum Pekinu.

Aktualnie trwają prace nad połączeniem kolejowym między Pekinem a Xiong’an. Na odcinku od lotniska do centrum stolicy pociąg będzie miał możliwość rozpędzić się do 250 km/h co pozwoli na pokonanie trasy w zaledwie 11 minut. Na odcinku z Xiong’an do lotniska pociąg będzie mógł rozpędzić się nawet do 350 km/h. Ponadto trwają również prace nad linią metra, która ma połączyć centrum Pekinu z lotniskiem. Ma zostać otwarta w 2019 roku.

Bezpłatna konsultacja

Projekt lotniska i podział lotów

Port Beijing Daxing zaprojektowany został przy współpracy ADPI i Zaha Hadid Architects. Oficjalna decyzja o powstaniu lotniska pojawiła się 13 stycznia 2013 roku. Koszt budowy szacuje się na 11,2 mld dolarów (w tym koszty budowy połączenia kolejowego).

Jeszcze nie wiadomo jak zostaną podzielone loty pomiędzy Beijing Daxing International Airport a Beijing Capital International Airport. Pojawiają się sugestie, że jedno lotnisko skupi się na lotach krajowych, drugie natomiast na międzynarodowych. Jednakże w 2016 roku pojawiła się informacja o tym, że SkyTeam, China Southern Airlines, China Eastern Airlines i Xiamen Airlines będą obsługiwane przez nowe lotnisko. Natomiast Air China, Star Alliance czy Oneworld pozostaną obsługiwane przez lotnisko w stolicy.

Ciekawostki na temat Beijing Daxiang

  • Podczas budowy, w grudniu 2017 roku odkryto setki grobów z czasów dynastii Qing
  • Budowa lotniska rozpoczęła się 26 grudnia 2014 roku
  • Lotnisko ma obsługiwać trzy razy więcej pasażerów niż londyńskie Heathrow
  • Pełną przepustowość lotnisko ma osiągnąć w 2025 roku
  • Wszystkie loty z Beijing Nanyuan Airport mają zostać przetransportowane do Beijing Daxing International Airport
  • Beijing Capital International Airport znajduje się 67 km od nowego portu lotniczego.

Zapraszamy również do zapoznania się z ciekawym materiałem na temat nowo powstającego lotniska w Chinach.

Bezpłatna konsultacja

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 4