Import z Chin. Kontrakt handlowy. Warto?

Prowadząc import z Chin warto pamiętać, że kontrakt handlowy z chińskim partnerem może zostać podpisany. Czy warto? Jak najbardziej! Postaramy się prześledzić, co daje kontrakt handlowy. Zdefiniujemy również główne powody, dla których często polscy przedsiębiorcy nie decydują się na przygotowanie takiego kontraktu.

Kontrakt handlowy z chińskim partnerem

Kontrakt handlowy z chińskim partnerem

Chiny zmieniają się bardzo szybko, a rola prawa w biznesie idzie wraz z tymi zmianami w pozytywnym kierunku. Dzięki temu rola podpisywania kontraktów też wzrosła. Nie znaczy to, że kontrakt handlowy z chińską firmą uchroni nas przed wszystkimi trudnościami, ale za to pozwoli uniknąć niektórych problemów z dostawcą.

Kontrakt handlowy na pewno jednak część zminimalizuje i w przypadku sporu będzie podstawą do dochodzenia swoich roszczeń na przykład przy reklamacji towaru lub gwarancjach naprawczych. Bez takiego dokumentu ciężko dochodzić swoich praw w sądzie, nie wspominając, że żadna szanująca się kancelaria prawna nawet nie podejmie naszej sprawy.

kontrakt handlowy z chińskim partnerem

Kolejnym argumentem przemawiającym za podpisaniem kontraktu jest jasność między stronami. Warto wiedzieć czego jedna i druga oczekuje. Negocjacje z chińskim partnerem często mogą być na tyle nie sprecyzowane, że warto mieć na papierze wszystkie szczegółowe dane na temat produktu, ilości, cen i itp.

Często możemy usłyszeć z ust polskich biznesmenów: „Chiny to dziki kraj bezprawia, po co spisywać jakąkolwiek umowę, nic mi to nie da, szkoda czasu i pieniędzy”. Jednak najczęściej mówią to importerzy, którzy nie mieli kontraktu i ponieśli klęskę. W sytuacjach, kiedy udało się dojść swoich praw i odzyskać zainwestowane środki, są to sytuacje w których była umowa pisemna zgodna z chińskim prawem.

Jeżeli zdecydujemy się na kontrakt pamiętajmy, aby był spisany najpierw po chińsku, zgodnie z obowiązującym w tym kraju prawem. Dopiero potem przetłumaczony na angielski. Dwie wersje językowe są najlepszym rozwiązaniem jeżeli nie mówimy po chińsku.

Dlaczego nie podpisuje się kontraktu handlowego?

Skoro kontrakt jest tak dobrym narzędziem minimalizacji ryzyka dlaczego tak mało przedsiębiorstw się na niego decyduje? Główne cztery powody dlaczego nie podpisujemy kontraktu:

  1. Przedsiębiorca nie wierzy w wartość kontraktu, uważa, że i tak mu nic nie da więc po co się tym przejmować.
  2. Koszty. Czasem szkoda wydać pieniądze, nawet w Polsce wielu przedsiębiorców uważa prace prawnika za stratę środków, więc tym bardziej rezygnuje z jego pomocy przy współpracy z Chinami.
  3. Chiński partner nie chce podpisać kontraktu, przedsiębiorca bojąc zerwania współpracy po chińskiej stronie daje odwieść się od pomysłu spisania umowy.
  4. Przedsiębiorcy szkoda czasu na zajmowanie się dodatkowym prawnym problemem.

Podsumowując, zalecamy podpisanie kontraktu zgodnego z chińskim prawem. Jest to dobry sposób minimalizacji ryzyka przy imporcie z Chin. Pamiętajmy jednak, że nawet mając kontrakt nie należy tracić czujności. Podpisanie kontraktu z firmą lub fabryką w Chinach jest tak samo ważne, jak due diligence chińskiej firmy i kontrola jakości podczas procesu produkcji.

Szkolenie Poniedziałek 18:00

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 2