Czy prowadząc import z Chin warto podpisać kontrakt handlowy?

Chińskie prawo jest skomplikowane i często nie jasne dla przedsiębiorców chcących robić biznes z Chinami. Jak sobie poradzić w pajęczynie przepisów i wyzwań? Wiele osób zastanawia się jak zabezpieczyć swoją transakcje handlową przeprowadzając import z Chin. Jednym z najbardziej zalecanych środków zabezpieczających jest kontrakt handlowy, oczywiście jeżeli przeprowadziliśmy wcześniej rzetelne sprawdzenie firmy (dokumenty urzędowe, a nie przeczytanie strony internetowej!). Często polskie firmy nie decydują się na kontrakty handlowe prowadząc import z Chin, dlaczego? Poniżej lista najczęstszych argumentów jakie Polacy podają wraz z naszą kontrargumentacją, mamy nadzieję, że uda się przekonać część sceptyków.

kontrakt handlowy

Najczęstsze argumenty polskich przedsiębiorców aby nie decydować się na kontrakt handlowy:

 

To są dodatkowe koszta a import z Chin musi się opłacać

Częstą motywacją jest oszczędność, kontrakt handlowy to dodatkowy koszt co skutecznie odrzuca wielu przedsiębiorców. Jest to dość szokujące biorąc pod uwagę że koszty umowy handlowej z chińską firmą są bardzo niskie w porównaniu do kosztu jakie często generuje sam import z Chin. Dodatkowo, mimo wielu przypadków nieuczciwych firm wiele osób wysyła pieniądze nieznajomym w ciemno. Dopiero gdy pojawia się kłopot, na przykład niezgodność towaru z opisem czy w ogóle jego nieotrzymanie zastanawiają się jakie teraz kroki podjąć. Oczywiście wtedy każda osoba żałuje nie spisania kontraktu handlowego z chińskim dostawcą.

eksport do chin

Chińska firma jest sprawdzona i uczciwa. Szkoda zawracać sobie głowę kontraktem handlowym

Jeżeli przeprowadziłeś weryfikację chińskiej firmy, masz z nią dobrą relację i jesteś pewien, że Cię nie oszukają to i tak warto mieć spisane wszelkie ustalenia na papierze. Kto komu płaci, ile pieniędzy, kiedy, w jakiej walucie, kto pokrywa koszty transportu, oraz wiele innych ważnych ustaleń. Jasne ustalenie warunków wcześniej pozwala uniknąć wielu nieporozumień. Kontrakt powinien klarownie opisywać wszelkie warunki transakcji.

Kontrakt handlowy jest bezwartościowy w moim przypadku, nie będę jechał się procesować do Chin

Faktycznie, często wytoczenie sprawy sądowej w Chinach to czasochłonny i kosztowny proces. Warto mieć możliwość jakiegokolwiek działania, niż z góry zamykać sobie opcje. Zwłaszcza przy drogim zamówieniu z Chin. Warto dodać, że kontrakt też pełni rolę dokumentu jasno rozdzielającego zobowiązania każdej ze stron. Kontrakt pokazuje partnerowi biznesowemu, że podchodzimy na poważnie do transakcji.

Szkolenie: Import z Chin

Chińskie firmy nie chcą podpisywać kontraktów, nie chcę stracić kontrahenta

Często to może być problem, ale jednak większość przezornych firm nie handluje z Chinami na „dobre słowo”. Jeżeli firma będzie się zapierać przed podpisaniem umowy to możemy sobie wyobrazić że po przesłaniu pieniędzy będzie równie ciężko negocjować z nimi na przykład warunki naprawcze niedziałającego produktu. Zwłaszcza, że do niczego się prawnie nie zobowiązywali.

Boję się że urażę Chińczyków, to odmienna kultura biznesu.

Kultura chińskiego biznesu jest faktycznie odmienna od naszej, jednak Chińczycy robią interesy z całym światem i przyzwyczajają się co raz bardziej to międzynarodowych standardów. Po za tym kontrakty są bardzo mocno wpisane w chińską kulturę. Jeżeli firma będzie tłumaczyć się „kulturą biznesu” i nie będzie chciała słyszeć o dokumencie to źle świadczy o wiarygodności chińskiej firmy a nie naszej. Zawsze można się wytłumaczyć że np. Bank czy prawnik wymaga kontraktu po naszej stronie.

Chiński kontrahent wystawił mi fakturę Pro formę, to wystarczy

Jest to bardzo naiwne podejście, Faktura Pro forma nie jest dokumentem finansowym w świetle prawa chińskiego (ani też polskiego).

Bardzo mi się spieszy z tym importem z Chin a kontrakt tylko odwlecze proces w czasie, nie możemy sobie na to pozwolić

To na co nie powinniśmy sobie pozwolić to wysyłanie pieniędzy na konto nie potwierdzone w kontrakcie handlowym firmie w Chinach której nie widzieliśmy na oczy. Pośpiech jest złą strategią jeżeli chodzi o import z Chin.

Od lat handluje z Chinami, zawsze bez kontraktu. Czemu miałbym coś zmieniać?

Jeżeli to prawda, to prawdopodobnie masz już kontrakt. Jeżeli jednak udaje się przez lata bez problemowo to czemu kusić swój los nie zabezpieczając się na przyszłość. Tym bardziej jeżeli faktycznie tyle importujesz to kontrakt będzie można po modyfikacji używać ponownie.

Jak będzie coś nie tak to pójdę w Polsce na policję, do sądu i na prokuraturę. Oni się tym zajmą. Umowa ustna jest przecież wiążąca

Organy sprawiedliwości Rzeczpospolitej Polski nie mają jurysdykcji na terenie Chińskiej Republiki Ludowej. Niestety dużo nam nie pomogą. Co do umowy ustnej, to w Chinach nie jest ona wiążąca.

Szkolenie Poniedziałek 18:00

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 3