Czy prowadząc import z Chin warto podpisać kontrakt handlowy?

Chińskie prawo jest skomplikowane i często niejasne dla przedsiębiorców chcących robić biznes z Chinami. Jak sobie poradzić w pajęczynie przepisów i wyzwań? Wiele osób zastanawia się, jak zabezpieczyć swoją transakcje handlową przeprowadzając import z Chin. Jednym z najbardziej zalecanych środków zabezpieczających jest kontrakt handlowy, oczywiście jeżeli przeprowadziliśmy wcześniej rzetelne sprawdzenie firmy (na podstawie dokumentów urzędowych). Często polskie firmy nie decydują się na kontrakty handlowe prowadząc import z Chin; dlaczego? Poniżej lista najczęstszych argumentów jakie Polacy podają wraz z naszą kontrargumentacją. Mamy nadzieję, że uda snam ię przekonać część sceptyków.

Import z Chin - kontrakt handlowy z chińską firmą dostawcą

Najczęstsze argumenty polskich przedsiębiorców, aby nie decydować się na kontrakt handlowy:

To są dodatkowe koszta a import z Chin musi się opłacać.

Częstą motywacją niezawierania umowy jest oszczędność. Kontrakt handlowy to dodatkowy koszt, co skutecznie odrzuca wielu przedsiębiorców. Jest to dość szokujące, biorąc pod uwagę, że koszty umowy handlowej z chińską firmą są bardzo niskie w porównaniu do kosztu, jakie często generuje sam import z Chin.

Dodatkowo, mimo wielu przypadków nieuczciwych firm, wiele osób wysyła pieniądze nieznajomym „w ciemno”. Dopiero gdy pojawia się kłopot, na przykład niezgodność towaru z opisem czy w ogóle jego nieotrzymanie, zastanawiają się, jakie teraz kroki podjąć. Oczywiście wtedy każda osoba żałuje niespisania kontraktu handlowego z chińskim dostawcą.

eksport do chin

Chińska firma jest sprawdzona i uczciwa. Szkoda zawracać sobie głowę kontraktem handlowym.

Jeżeli przeprowadziłeś weryfikację chińskiej firmy, masz z nią dobrą relację i jesteś pewien, że Cię nie oszukają, to i tak warto mieć spisane wszelkie ustalenia na papierze. Kto komu płaci, ile pieniędzy, kiedy, w jakiej walucie, kto pokrywa koszty transportu, oraz wiele innych ważnych ustaleń zapisanych w klauzulach. Jasne ustalenie warunków wcześniej pozwala uniknąć wielu nieporozumień. Kontrakt powinien klarownie opisywać wszelkie warunki transakcji.

Kontrakt handlowy jest bezwartościowy w moim przypadku, nie będę jechał się procesować do Chin.

Faktycznie, często wytoczenie sprawy sądowej w Chinach to czasochłonny i kosztowny proces. Warto mieć możliwość jakiegokolwiek działania, niż z góry zamykać sobie opcje, zwłaszcza przy drogim zamówieniu z Chin. Warto dodać, że kontrakt też pełni rolę dokumentu jasno rozdzielającego zobowiązania każdej ze stron. Kontrakt pokazuje partnerowi biznesowemu, że podchodzimy na poważnie do transakcji.

Chińskie firmy nie chcą podpisywać kontraktów, nie chcę stracić kontrahenta.

Często to może być problem, ale jednak większość przezornych firm nie handluje z Chinami na „dobre słowo”. Jeżeli firma będzie się zapierać przed podpisaniem umowy to możemy sobie wyobrazić, że po przesłaniu pieniędzy będzie równie ciężko negocjować z nimi na przykład warunki naprawcze niedziałającego produktu. Zwłaszcza, że do niczego się prawnie nie zobowiązywali.

Koniecznie zobacz, jakie problemy wynikają z niepodpisania kontraktu handlowego.

Boję się, że urażę Chińczyków, to odmienna kultura biznesu.

Kultura chińskiego biznesu jest faktycznie odmienna od naszej, jednak Chińczycy robią interesy z całym światem i przyzwyczajają się coraz bardziej do międzynarodowych standardów. Poza tym, kontrakty są bardzo mocno wpisane w chińską kulturę. Jeżeli firma będzie tłumaczyć się „kulturą biznesu” i nie będzie chciała słyszeć o dokumencie, to źle świadczy o wiarygodności chińskiej firmy. Zawsze można się wytłumaczyć, że np. bank czy prawnik wymaga kontraktu po naszej stronie.

Szkolenie: Import z Chin

Chiński kontrahent wystawił mi fakturę pro formę, to wystarczy.

Jest to bardzo naiwne podejście. Faktura pro forma nie jest dokumentem finansowym w świetle prawa chińskiego (ani też polskiego). Poza tym, do kwestii celnych potrzeba faktury handlowej, nie pro formy!

Bardzo mi się spieszy z tym importem z Chin a kontrakt handlowy tylko odwlecze proces w czasie, nie mogę sobie na to pozwolić.

To, na co nie powinniśmy sobie pozwolić, to wysyłanie pieniędzy na konto niepotwierdzone w kontrakcie handlowym firmie w Chinach, której nie widzieliśmy na oczy. Pośpiech jest zawsze złą strategią, jeżeli chodzi o import z Chin.

Od lat handluję z Chinami, zawsze bez kontraktu. Czemu miałbym to zmieniać?

Jeżeli to prawda, to prawdopodobnie masz już kontrakt. Jeżeli jednak udaje się przez lata bezproblemowo, to czemu kusić swój los nie zabezpieczając się na przyszłość. Tym bardziej jeżeli faktycznie tyle importujesz to kontrakt będzie można po modyfikacji używać ponownie.

Jak będzie coś nie tak, to pójdę w Polsce na policję, do sądu i na prokuraturę. Oni się tym zajmą. Umowa ustna jest przecież wiążąca.

Organy sprawiedliwości Rzeczpospolitej Polski nie mają jurysdykcji na terenie Chińskiej Republiki Ludowej. Niestety dużo nam nie pomogą. Co do umowy ustnej, to w Chinach nie jest ona wiążąca, jedynie spisana po chińsku umowa.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 5