Importer z Chin

Przybywa przedsiębiorców pragnących rozpocząć import towarów z Chin. Jest to jednak skomplikowany i niełatwy proces dla importerów. Dlatego też, wielu importerów ze względu między innymi na różnice kulturowe, odległość oraz nieprzystępny język, obawia się działania w pojedynkę i decyduje na zatrudnienie pośredników. W artykule odpowiemy na pytanie, czy importer z Chin może działać samodzielnie.

Importer z Chin

Importer z Chin

Prawdą jest, że import jest relatywnie skomplikowanym procesem. Należy wyszukać dostawcę, zweryfikować go, podpisać umowę, zorganizować przewoź, zatrudnić spedytora oraz przeprowadzić odprawę celną w kraju docelowym. Wynika z tego, że importer działający samodzielnie musi posiadać ogromną wiedzę, by mieć rozeznanie w procesie importowym. Odpowiedzialny jest on za zaznajomienie się ze wszelkimi dyrektywami, rozporządzeniami krajowymi oraz lokalnymi obostrzeniami w prawie.

Chiński rynek jest kompleksowy i polega nieustannym zmianom. Na rynku działa wielu pośredników, którzy za prowizję w odpowiedniej wysokości, np. 5% wartości faktury, „wspomagają” importerów. Lecz jeśli tylko importer jest obeznany z tematem importowym, nie potrzebuje korzystać z usług pośredników. Dzięki rzetelnemu przygotowaniu, obniża się ryzyko niepowodzenia i uniknięcia oszustwa.

Pośrednicy przy imporcie z Chin

Pośrednik pośrednikowi nie równy. Wizytówka czy profesjonalnie wyglądająca strona internetowa nie świadczy o wysokiej jakości usługach. Może się okazać, że pośrednik działa w zmowie z dostawcą, jednocześnie obiecując swojemu klientowi złote góry. Na rynku działa także wielu pseudo pośredników, czyhających tylko na naiwnego importera.

Należy mieć na uwadze, że w przypadku gdy jednak importer zdecyduje się na skorzystanie z usług pośrednika, nie zawsze wszystko może pójść po jego myśli. Pośrednik może nie dopilnować niektórych spraw, np. może zabraknąć niezbędnych certyfikatów i dokumentów lub mogą one być fałszywe. Czerwoną flagą jest utrudniony lub całkowicie urwany kontakt z pośrednikiem po opłaceniu usług. Stawia to importera w beznadziejnej sytuacji, gdyż sam musi naprawić błędy pośrednika.

Jeśli importujesz samodzielnie, sam nadzorujesz cały proces, a jak dostrzeżesz problem, możesz go rozwiązać. Działając samodzielnie jesteś świadomy wszystkich kwestii i import przebiega bez niespodzianek.

Szkolenie: Import z Chin

Importer z Chin: skąd czerpać wiedzę?

Jak już zostało wspomniane wcześniej, importer powinien zaopatrzyć się w niezbędną wiedzę. Niestety, nie istnieją żadne kompleksowe podręczniki traktujące o imporcie. Doskonałym źródłem wiedzy są szkolenia. To na szkoleniach wykładane są praktyczne informacje dotyczące importu oraz o nawiązywaniu biznesowych relacji z chińskimi parterami.

Uczestnicy naszych szkoleń są zadowoleni ze sposobu przekazywania wiedzy jak i jej ilości. Prowadzimy zarówno szkolenia importowe stacjonarne w większych miastach w Polsce, jak i online. Dzięki niewielkiej grupie szkoleniowej, jesteśmy w stanie podejść do każdego uczestnika indywidualnie.

Aby doświadczyć dozy przykładowego materiału na szkoleniach, zapoznaj się z naszymi webinarami, darmowymi ebookami oraz treściami na blogu.

Jak z sukcesem importować z Chin?

Inną sprawą jest współpraca z rzetelnym parterem biznesowym. Z doświadczeń naszych klientów wynika, że prawdopodobieństwo natknięcia się na chińską „firmę krzak” lub oszustów nie jest wcale takie małe. Szczególnie w ostatnich miesiącach zaobserwowaliśmy wysyp oszustów podających się za dostawców oraz producentów z Chin.

Najlepszym sposobem sprawdzenia, czy wybrany przez Ciebie dostawca jest wiarygodny, jest skorzystanie z usług weryfikowanie chińskiej firmy. Weryfikacja kontrahenta z Chin pozwoli Ci na zaoszczędzenie nie tylko pieniędzy, ale także cennego czasu. Profesjonalny, dogłębny raport handlowy udzieli odpowiedzi na pytanie, czy wybrany chiński kontrahent jest wiarygodnym partnerem biznesowym.

W razie wątpliwości co do wybranego dostawcy, dobrym posunięciem jest przeprowadzenie audytu w chińskiej fabryce. Inspekcja fizyczna chińskiej firmy pozwoli Ci na podjęcie ostatecznej decyzji podjęcia współpracy z potencjalnym kontrahentem.

Podstawą procesu importowego jest prawidłowe sporządzenie kontraktu handlowego. Jeśli na przykład nie zostaną spełnione wymogi spisania go w języku mandaryńskim lub nie zostanie poprawnie podpisany, tak naprawdę kontrakt nie ma mocy w świetle prawa chińskiego. Kontrakt handlowy jest formą zabezpieczenia zamówienia. Przygotujemy dla Ciebie taki kontrakt.

Ważnym elementem importu jest także wybranie przewoźnika. W łatwy sposób porównasz ceny frachtu morskiego, kolejowego oraz lotniczego na portalu ShipHub.

Importowanie z Chin w skrócie

Kluczowe kroki, które musi przedsięwziąć importer z Chin:

  1. Założenie działalności oraz zdobycie numeru EORI, niezbędnego do importu.
  2. Wyszukanie dostawcy.
  3. Zweryfikowanie dostawcy.
  4. Upewnienie się, że wybrany produkt posiada odpowiednie certyfikaty i oznaczenia wymagane na rynku docelowym.
  5. Podpisanie kontraktu handlowego.
  6. Zorganizowanie transportu towarów, zatrudnienie spedytora.
  7. Dokonanie odprawy celnej.

Opisaliśmy dla Ciebie import z Chin krok po kroku.

Import z Chin w 2021

Oceń post

4.5 / 5. Ilość głosów: 10