DHL – import

Która metoda transportu ładunku z Chin jest najlepsza? Jeżeli zależy Ci na czasie, optymalne będzie korzystanie z usług firm kurierskich. Usługi takie świadczą m. in. TNT, DHL, GLS, Kuehne-Nagel, DPD, UPS, FedEx. Omówimy, jak za pomocą DHL przeprowadzić import.

Import z DHL

O firmie DHL

DHL, a właściwie DHL International GmbH (sp. z o.o.) to niemieckie przedsiębiorstwo realizujące usługi logistyczne i kurierskie. Działa na skalę światową i posiada oddziały w ponad 220 krajach i terytoriach. Zostało założone w latach 60., na początku zajmując się transportem przesyłek z kontynentalnych Stanów Zjednoczonych na Hawaje. W 2002 r. przedsiębiorstwo zostało przejęte przez Deutsche Post AG (DHL), obecnie największy koncern logistyczny, utrzymujący wysoką pozycję na liście Fortune 500.

Jakie formy transportu oferuje DHL?

DHL posiada jedną z największych linii lotniczych na świecie oraz trzy centra logistyczne: w Lipsku, w Cincinnati oraz w Hongkongu. Skupia się głównie na transporcie lotniczym. Przedsiębiorstwo dostarcza ponad 1,5 miliarda paczek rocznie.

Dział Express oferuje przewóz przesyłek międzynarodowych ekspresowych i ładunków za pomocą środków transportu morskiego, lądowego oraz powietrznego. W jego skład wchodzi DHL Aviation, posiadający kilka linii lotniczych. Działa on na paru regionach operacyjnych: Bliski Wschód/Afryka, Ameryka Północna i Południowa, Azja/Pacyfik oraz Europa.

Usługi spedycyjne realizuje DHL Global Forwarding oraz DHL Freight. DHL Global Forwarding prowadzi globalną spedycję powietrzną, kolejową, drogową oraz morską. Usługa nie obejmuje ładunków poniżej 31,5 kg.

Transport drogą lotniczą zajmuje od doby do siedmiu dni. Osiem różnych produktów umożliwia wybranie optymalnej usługi. Najwęższy zakres oferuje DHL Air Economy.

W przypadku transportu morskiego, jest do wyboru DHL Ocean Direct FCL (ładunek pełnokontenerowy) wraz z DHL Ocean Container Management (usługi lądowe na potrzeby FCL), DHL Ocean Connect LCL (ładunek niepełnokontenerowy) oraz DHL Ocean Special i DHL Ocean Charter (ładunek przewożony w otwartej ładowni – nie kontenerowy, do towarów niekonwencjonalnych oraz czarterowy).

Transport drogowy dostępny jest w na kontynencie azjatyckim (DHL AsiaConnect LTL, DHL AsiaLine PTL i FLT) oraz afrykańskim (DHL AfricaConnect LTL, DHL AfricaLine PTL i FLT). Globalnie działa linia DHL Same Day Sprintline dedykowana do transportu przesyłek o krytycznym znaczeniu. Przewóz ładunków dostępny jest w Europie oraz między Europą a Azją.

Jeśli chodzi o przewóz drogą kolejową, DHL oferuje dwa rozwiązania: DHL RailLine (FCL) oraz DHL RailConnect (LCL).

Z kolei DHL Freight skupia się na obsługiwaniu połączeń drogowych między Europą, Rosją oraz Bliskim Wchodem. DHL Freight oferuje przewóz przesyłek LTL (niepełnonaczepowych), PTL (częściowych) i FTL (pełnonaczepowych). Nie oferuje on połączeń między Azją a Europą. Dodatkowo, nie świadczy on usług dla przesyłek o masie poniżej 31,5 kg.

Szkolenie: Import z Chin

Ile trwa i ile kosztuje import DHL Express z Chin?

DHL Express jest w stanie dostarczyć przesyłki z Chin drogą lotniczą w trzy dni, a z Hongkongu – dwa dni. Wycena transportowa oraz faktura za usługi wystawiana jest w jednej krajowej walucie, dzięki czemu kwota nie jest podatna na wahania kursu walutowego. Klient w dodatku może skorzystać z obsługi administracyjnej, a nowy system umożliwia opłacanie należności celno-podatkowych przez internet. Dodatkowo, klient może nieodpłatnie zarządzać dostawą w aplikacji One Demand Delivery.

Między Polską a Chinami dostępne są usługi transportowe Time Definite Servies: DHL Express 9:00 (doręczone do godz. 9), DHL Express 12:00 (doręczone do godz. 12), DHL Express Worldwide, Imports. W przypadku sprowadzania dokumentów do 2 kg niepodlegających odprawie celnej za pomocą DHL Express Worldwide, kwota podstawowa wynosi 734-1173 zł. Opłata za przewóz dokumentów powyżej 2 kg oraz paczek podlegających odprawie celnej do 70 kg wynosi 851-9885 zł. Opłata za przetransportowanie wymagających wyrobów medycznych za pomocą DHL Medical Express wynosi 1100-11452 zł.

Przydatne jest wykupienie ubezpieczenia przesyłki, którego cena w DHL Express wynosi od 1% zadeklarowanej jej wartości, lecz nie mniej niż 52 zł za przesyłkę. Warto zapoznać się z innymi dodatkowymi usługami DHL Express. Ponadto, należy mieć na uwadze obowiązkową niestałą opłatę paliwową. W przypadku międzynarodowych usług Time Definite, wynosi ona 15,5% (kwiecień 2020 r.). Jeśli importujesz z Chin, obowiązują Cię dodatkowe wymagania. Aby uniknąć problemów, sprawdź, jakie są zasady pakowania przesyłek.

Dopuszczalna waga oraz wymiary przesyłek różnią się od danej usługi. W niektórych przypadkach, jeżeli waga rzeczywista jednej przesyłki lotniczej lub drogowej przekracza tonę lub ilość elementów przekracza 99 sztuk, przesyłkę należy podzielić na dwie lub więcej osobnych przesyłek nadawanych na innych listach przewozowych.

Lista przedmiotów zabronionych w przewozie jest obszerna. Zabronione jest transportowanie za pośrednictwem DHL towarów podrobionych, antyków, żywych zwierząt i trofeów myśliwskich, broni, amunicji i wielu innych.

DHL
Import z Chin w 2021

Ile trwa DHL import z Chin koleją?

Transport towarów z Chin do Polski za pomocą DHL Global Forwarding DHL RailLine (FCL) lub DHL RailConnect (LCL) trwa do 20 dni. Dostępnych jest parę połączeń kolejowych:

  • Chengdu Express (FCL, LCL) do Łodzi, 12-13 dni, sześć razy w tygodniu,
  • Chongqing Express (FCL) zatrzymujący się w Małaszewiczach, 14-18 dni, trzy razy w tygodniu,
  • Harbin Express (FCL) do Małaszewicz, 17-20 dni, dwa razy w tygodniu,
  • Hefei Express (FCL) do Małaszewicz, 13-15 dni, raz w tygodniu,
  • Suzhou Express (FCL, LCL) zatrzymujący się w Warszawie oraz Małaszewiczach, 14-15 dni, raz w tygodniu,
  • Xiamen Express (FCL) do Łodzi, 16-17 dni, dwa razy w tygodniu,
  • Xi’an Express (FCL) zatrzymujący się w Małaszewiczach, 14-18 dni, raz w tygodniu,
  • Zhengzhou Express (FCL, LCL) do Małaszewicz, 14-16 dni, cztery razy w tygodniu.

Koszt przesyłki jest determinowany przez jej wagę, kształt oraz miejsce, do którego ma zostać dostarczona. Opłata za usługę zależy od wagi rzeczywistej lub wagi wolumetrycznej ładunku pomnożonej przez ilość elementów. Wagę wolumetryczną można prosto zliczyć kalkulatorem DHL.

Co warto wiedzieć o imporcie?

Dokumenty nie podlegają odprawie celnej – potrzebny jest jedynie list przewozowy. Paczki podlegają odprawie celnej i do nich dołączone muszą być czytelne dokumenty celne oraz faktura. Ważne jest, aby na fakturze znajdował się kod HS towarów. Wymiana tego dokumentu kosztuje ponad 200 zł. W przypadku próbek, wystawia się fakturę proforma. Opóźnienia w odprawie celnej mogą zostać spowodowane przez takie trywialne rzeczy, jak np. nieaktualne dane kontaktowe czy błędnie wypełniona deklaracja o kraju pochodzenia. Dla odprawy celnej kluczowy jest także poprawny opis towarów.

W ramach usług dodatkowych DHL można zdecydować się na wykupienie ubezpieczenia DHL Cargo Insurance. Nie obejmuje ono oczywiście towarów wyłączonych z transportu. Firma kurierska może pośredniczyć także w odprawie celnej.

Na naszej stronie opisywaliśmy import baterii drogą lotniczą za pomocą DHL.

Bezpłatna konsultacja

Gdzie znajdują są biura DHL w Polsce?

Biuro główne DHL Express w Polsce znajduje się w Warszawie, na ul. Wirażowej 37.

Placówki DHL Global Forwarding znajdują się we Wrocławiu, Warszawie, Piasecznie, Poznaniu, Łodzi, Ożarowicach, Krakowie, Gdyni oraz Gdańsku.

Terminale spedycyjne DHL Freight znajdują się w Małaszewiczach, Koninku, Mosznej-Wsi, Tychach oraz Zakrzewie.

Autor zdjęcia: Naumenko Aleksandr

Oceń post

4.8 / 5. Ilość głosów: 18