Import z FedEx

Na rynku istnieje wiele firm kurierskich realizujących dowozy międzykontynentalne. Czas oczekiwania na przesyłkę transkontynentalną także nie musi by długi. Opiszemy, czym charakteryzuje się import FedEx, przedsiębiorstwa, który jako pierwszy wykorzystał do transportu komercyjnego samoloty odrzutowe.

Import z FedEx

O FedEx

Federal Express, szerzej znane pod nazwą FedEx, to amerykańskie przedsiębiorstwo, które zajmuje się usługami kurierskimi oraz logistycznymi. Jego główną flotą są samoloty. Na rynku działa już od 1971 roku, a dostawy realizuje do ponad 220 krajów oraz terytoriów. Od 2015 roku do FedEx należy ich były konkurent, TNT Express. Mottem przedsiębiorstwa jest „Żyjemy, by dostarczać”.

Jakie jednostki operują w FedEx?

FedEx Ground zajmuje się naziemną dostawą małych paczek w Kanadzie oraz Stanach Zjednoczonych. W skład tej jednostki wchodzi FedEx Home Delivery oraz FedEx Smart Post.

Usługi przewozowe transportów mniejszych niż ładunek ciężarówki, np. LTL, oferuje FedEx Freight, do Meksyku, Kanady, Ameryki Południowej i Środkowej oraz na Karaiby.

FedEx Express oferuje przede wszystkim dostawy na drugi dzień, mając do dyspozycji największą na świecie cywilną flotę samolotów. W jego ramach Caribbean Transport Services realizuje dostawy między kontynentalnymi Stanami Zjednoczonymi a Puerto Rico, Dominikaną i innymi wyspami karaibskimi.

Usługi spedycyjne między Stanami Zjednoczonymi oraz Kanadą a Azją, Ameryką Łacińską oraz Europą świadczy FedEx Logistics.Ta jednostka także zajmuje się elektroniczną odprawą celną w USA oraz Kanadzie. Częścią Logistics są:

  • FedEx Custom Critical – podjednostka zajmująca się naziemnym i powietrznym transportem w formie od drzwi do drzwi (door-to-door),
  • FedEx Air & Ocean Cargo Networks – spedycja drogą powietrzną oraz morską,
  • FedEx Cross Border – oferuje pomoc i rozwiązania w kwestiach celnych,
  • FedEx Customs Brokerage – usługi związane ze zgodnością z cłami i handlem międzynarodowym,
  • FedEx Forward Depots – inwentaryzacja i logistyka części serwisowych,
  • FedEx Supply Chain – usługi logistyczne, zarządzanie łańcuchem dostaw (transport, magazynowanie i zwroty).
Szkolenie: Import z Chin

Ile trwa i ile kosztuje import FedEx z Chin?

FedEx skategoryzował Chiny jako strefę F dla Polski. Jest ona jedną z najdroższych kategorii w FedEx.

Przy usłudze FedEx International Priority w przypadku przesyłek importowych, gdzie najcięższa paczka nie przekracza 68 kg, import z Azji zajmuje 1-2 dni (z głównych ośrodków biznesowych). Opłata za przewóz dokumentów lub kompaktowych produktów (FedEx Envelope/FedEx Pak) do 2,5 kg wynosi 487,70-1145,40 zł. Stawki do przesyłek o wadze 0,5-70,5 kg wynoszą 716,10-7661,20 zł. Stawka za jeden kg dla przesyłek od 71 kg do ponad 1 tony całkowitej wagi wynosi 111,50-111,90 zł.

Za to przy przesyłkach frachtowych przewożonych w ramach usługi FedEx International Priority Freight (68 kg-1 t) termin doręczenia waha się od 2 do 4 dni. Wszystkie przesyłki w ramach tej usługi muszą być zarezerwowane odpowiednio wcześniej, owinięte folią i/lub taśmą oraz mieszczące się na wózku widłowym. Opłata za przetransportowanie przesyłek od 68 kg do 70,5 kg wynosi 7492,80-7705,30 zł. Za to od przesyłek o wadze od 71 kg, stawka za każdy kilogram wnosi 110,80-111,90 zł.

W przypadku FedEx International Economy, tańszej usługi przy sprowadzaniu paczek do 68 kg, import trwa 3-4 dni. Podstawowe stawka dla przesyłek o wadze 0,5-70,5 kg wynosi 657,30-6683,40 zł. Za każdy kilogram przesyłki 71 kg-1 t stawka wynosi 88,00-97,80 zł.

Niepriorytetowe przesyłki frachtowe (FedEx International Economy Freight) pomiędzy 68 kg a 1 t dotrą do Ciebie w mniej więcej 4-6 dni. Podstawowa stawka przewozu wynosi 88,00-97,80 za każdy kilogram. Tak samo jak w przypadku FedEx International Priority Freight, przesyłka musi być specjalnie przygotowana.

Oprócz tego skorzystać można z wysyłek FedEx 10 kg oraz 25 kg Box. Tu Chiny znajdują się w strefie C, a stała opłata wynosi kolejno 1853,40 zł oraz 2957,10 zł. Aby skorzystać z tych usług, należy być zarejestrowanym w usłudze FedEx Import.

Pełen cennik i sposób obliczania wagi znajdują się w broszurze FedExa.

Samolot FedEx

Odprawa celna przy usługach FedEx

FedEx może dokonać odprawy celnej, posługując się danymi udostępnionymi przez klienta. Związane jest to z opłatą administracyjną w wysokości 2,5% cła i podatków przy minimum 68 zł, zależnie od tego, która z wartości jest większa. Kurier dopuszcza także możliwość skorzystania z agenta celnego wskazanego przez klienta.

Jeśli okaże się, że nie dostarczono do FedEx wszystkich potrzebnych dokumentów lub są one wypełnione niepoprawne, mogą zostać naliczone opłaty administracyjnej za uzyskanie pełnych lub korygujących informacji. Jednym z podstawowych dokumentów jest faktura. Przy czym przedsiębiorstwo nie ma obowiązku informowania klienta o niepełnej dokumentacji. FedEx może naliczać inne dodatkowe koszty za odprawę celną lub za usługi przy okazji odprawy celnej obsługiwanych przesyłek.

Z wyjątkiem gdy ustalono inaczej z nadawcą, jako importer po otrzymaniu przesyłki masz obowiązek uiścić opłatę celną oraz podatki, które pokrył wcześniej FedEx. W niektórych przypadkach uiszczenie opłaty odbywa się przed odbiorem przesyłki. To klient decyduje, czy cła i podatki zostaną opłacone przelewem bankowym na konto urzędu celnego czy przedpłatą w firmie FedEx, która zostanie pobrana po doręczeniu. Więcej informacji na temat cła oraz podatków znajdziesz w Q&A FedEx.

Import z FedEx – co warto wiedzieć?

Obowiązki importera zostały przejrzyście rozpisane na stronie FedExa. Można także skorzystać z narzędzi FedEx Global Trade Manager.

Ogólnie, paczki w ramach FedEx Express mogą ważyć do 68 kg i mieć do 274 cm długości lub 330 cm długości i obwodu [(2×szerokość) + (2×długość)]. Paczki wysyłane usługami FedEx Express Freight mogą ważyć więcej niż 68 kg. Na przewóz paczek o wadze większej niż 997 kg, wysokości powyżej 179 cm, długości przekraczającej 302 cm lub ponad 203 cm w głębokości trzeba dostać pozwolenie. Zasady pakowania znajdziesz w broszurze FedExa.

Przesyłki zawierające towary niebezpieczne powinny być wysyłane FedEx International Priority. Sprawdź, co zawierają takie przesyłki i które przedmioty są objęte monitoringiem.

Oprócz opłaty za usługę przewozu, naliczone mogą zostać takie opłaty jak: opłata celna, opłata podatkowa, opłata paliwowa, opłaty dodatkowe i/lub opłaty za wybrane usługi dodatkowe wybrane przez klienta. Pełna lista znajduje się tutaj.

Dla przykładu, dodatkowa opłata za obsługę przesyłki frachtowej ma zastosowanie do przesyłek, których najdłuższa krawędź ma długość przekraczającą 157 cm. FedEx może naliczyć opłaty za przewóz przesyłek wymagających specjalnej obsługi podczas transportu. Opłaty wynoszą 220 PLN za przesyłkę.

Jeżeli należność ściągana jest w innej walucie niż waluta na fakturze, może zostać doliczona opłata za wymianę waluty.

FedEx oferuje dwa główne rodzaje usług. Z relacji klientów wynika, że tańsza z nich, Economy, realizuje doręczenie w 8-14 dni. Priority za to dostarcza przesyłki w 5-7 dni. W przypadku usług Economy przesyłka może zostać rozdzielona między kilka samolotów i z racji tego nie ma tu gwarantowanego terminu dostawy. Priority, będąc droższy od Economy, termin dostawy gwarantuje. Chociaż i te terminy mogą nie zostać dopełnione w szczególnych przypadkach.

Gdzie są placówki FedEx w Polsce?

Placówki FedEx Express znajdują się w:

  • Radomiu (ul. Limanowskiego 97)
  • Bydgoszczy (ul. Przemysłowa 8)
  • Łodzi (ul. Rokicińska 156A)
  • Poznaniu (ul. Ostrowska 460).

Mimo tego, że FedEx proponuje konkurencyjne ceny, takie niedogodności jak niedotrzymywanie czasu doręczenia paczek sprawiają, że przedsiębiorstwo traci klientów. Wielu importerów poleca sprowadzanie towarów za pomocą DHL.

Import z Chin w 2021

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 6