Chiński Nowy Rok – kiedy przypada?

W zachodnim kręgu cywilizacyjnym za najważniejsze i najbardziej uroczyste święto uchodzi Boże Narodzenie. W Chinach tymczasem może ono upłynąć w zupełnie niezauważalny sposób. Dla Chińczyków odpowiednikiem takiego świętowania w rodzinnym gronie jest Święto Wiosny (Chunjie 春节). Przypada późną zimą, czyli w styczniu lub lutym. W Państwie Środka kalendarz księżycowo-słoneczny wciąż jest w użyciu, chociażby przy ustalaniu dat tradycyjnych świąt. I tak obchody Chińskiego Nowego Roku rozpoczyna się wraz z nowiem księżyca, a kończy się 15 dni później Świętem Latarni (Shangyuanjie 上元节) przy księżycu w pełni. Sprawdź kiedy przypada Chiński Nowy Rok w najbliższych latach.

Chiński Nowy Rok kiedy przypada

Kiedy przypada Chiński Nowy Rok?

Święto Wiosny co roku przypada w innym terminie i trzeba mieć to na uwadze. Poniżej przedstawiamy daty na wybrane lata:

 • 2020 rok: 25 stycznia (Rok Szczura)
 • 2021 rok: 12 lutego (Rok Bawołu)
 • 2022 rok: 1 lutego (Rok Tygrysa)
 • 2023 rok: 22 stycznia (Rok Królika)
 • 2024 rok: 10 lutego (Rok Smoka)
 • 2025 rok: 29 stycznia (Rok Węża)
 • 2026 rok: 17 lutego (Rok Konia)
 • 2027 rok: 6 lutego (Rok Kozy)
 • 2028 rok: 26 stycznia (Rok Małpy)
 • 2029 rok: 13 lutego (Rok Koguta)
 • 2030 rok: 3 lutego (Rok Psa)

„Wiosenne migracje” czyli powrót do domu na Chiński Nowy Rok

Taki cel przyświeca każdemu Chińczykowi w okresie noworocznym. Przy obecnej populacji (około 1,4 miliarda ludzi) skutkuje to największą okresową migracją w skali całego świata. Zjawisko to doczekało się chińskiego terminu chunyun 春运. Opisuje on 40-dniowy okres masowego przemieszczania się Chińczyków do domu lub w odwiedziny do krewnych.

Przed zeszłorocznym Świętem Wiosny portal CNN przewidywał, że przeciętny podróżny pokona w tym czasie 700 kilometrów, a w sumie spodziewano się prawie 3 miliardów odbytych podróży. Kolosalne liczby nie powinny dziwić kiedy weźmie się pod uwagę fakt, iż w pogoni za pracą wielu Chińczyków opuszcza rodzinne strony i przenosi się do dużych ośrodków miejskich. Część z nich nie wraca do domu przez długi czas i dopiero Święto Wiosny jest okazją do powrotu.

Jakakolwiek podróż do Chin w tym okresie nie jest zalecana. Nie dość, że można utknąć gdzieś w drodze do celu, to i po dotarciu może się okazać, że ceny hoteli czy biletów są niebotycznie drogie. Podróże w celach biznesowych również nie są wskazane, gdyż jest to czas odpoczynku od pracy.

Szkolenie: Import z Chin

Huczne obchody Chińskiego Nowego Roku

Obchody Chińskiego Nowego Roku wiążą się z wieloma tradycjami. Pierwszym co rzuca się w oczy podczas tych dni jest wszechobecna czerwień. Czerwone są chińskie znaki przylepiane do góry nogami na drzwiach (fu 福 oznaczające „szczęście”, które tym sposobem zaklina się, aby zawitało w danym miejscu), czerwone są koperty (hongbao 红包) z pieniędzmi wręczane jako prezent (w szczególnym względzie ma się dzieci, panny i kawalerów – oni mogą liczyć na wsparcie pieniężne starszych członków rodziny oraz słowa zachęty do postępów w nauce oraz szybkiego ożenku lub zamążpójścia), czerwone są stroje odświętne Chińczyków, czerwone są noworoczne ozdoby, czerwone są ulice po zapalanych w nocy petardach.

Kolor czerwony i huk odpalanych petard ma przegonić bestię Nian (nian 年 oznacza również słowo „rok”), czyhającą, by pożreć bezbronnych Chińczyków. Tak więc wyrażenie guonian 过年 można tłumaczyć jako „celebracja Nowego Roku” lub „przetrwać atak potwora Nian”.

Noworoczna uczta

Chińczycy lubią zjeść dobrze i w dużych ilościach, nie inaczej może być w przypadku najważniejszego święta. W północnej części Chin na stole w wigilię Nowego Roku muszą znaleźć się pierożki jiaozi 饺子, najlepiej kiedy są lepione wspólnie przez członków rodziny. Nadzienie pierożków to najczęściej mięso i kapusta. Na południu większą popularnością cieszy się ciasto z kleistego ryżu zwane niangao 年糕 (które można również tłumaczyć jako „rok wyżej” czyli nadzieją na rozwój w kolejnym roku). Często podaje się również rybę – symbolizuje bogactwo i obfitość.

Chiński Nowy Rok - kiedy jest?

Po kolacji i przez najbliższe dni Chińczycy wybierają się w odwiedziny do krewnych i przyjaciół. Oddają się też ulubionym rozrywkom jak gra w karty czy madżonga. Tłumnie gromadzą się przed telewizorami, aby obejrzeć transmisję Noworocznej Gali (chunjie lianhuanwanhui 春节联欢晚会 ). Nie tak istotnym jest jak się spędzi Chiński Nowy Rok, ale raczej, by upłynął on w towarzystwie najbliższych.

Zachęcamy również do śledzenia terminów pozostałych chińskich świąt.

Bezpłatna konsultacja

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 5