Chiński Nowy Rok 2018

Chiński Nowy Rok (春节), zwany również Świętem Wiosny to jedno z najważniejszych świąt obchodzonych w Państwie Środka. Przypada ono między końcem stycznia a początkiem lutego zgodnie z kalendarzem księżycowym. Tradycyjnie Święto Wiosny trwa 15 dni i zakończone jest Świętem Latarni (元宵节). Każdy dzień ma przyporządkowany sobie rytuał. Według kalendarza wyznacza się co najlepiej zrobić danego dnia. Warto zapoznać się odpowiednio wcześnie kiedy wypada Chiński Nowy Rok 2018.

Warto wspomnieć, że każdy rok posiada towarzyszący mu chiński znak zodiaku, który charakteryzuje nadchodzący czas, co również określane jest przez chiński kalendarz księżycowy np. aktualny rok, to rok Ognistego Koguta, poprzedni rok, to rok Małpy a nadchodzący Chiński rok, będzie rokiem Psa. Skoro już mowa o roku Psa, to nadejście tego czasu będziemy świętować 19 lutego 2018 roku.

Chiński Nowy Rok 2018

Chiński Nowy Rok 2018 – Obchody

Nadchodzącemu Świętu Wiosny towarzyszą oczywiście ogromne przygotowania. Chińczycy już miesiąc wcześniej porządkują swoje domy, a także starają się pozałatwiać sprawy w swoim życiu. Mówi się, że nie powinno się wkraczać w nowy rok mając długi, niezałatwione sprawy czy będąc pogrążonym w konflikty, ponieważ będzie to nas prześladowało przez cały rok.

W tym czasie również przygotowuje się dom na godne wstąpienie w Nowy Rok. Wygania się złe duchy, przygotowuje dary dla boga kuchni, kupuje prezenty dla bliskich, a także dekoruje dom różnorodnymi świątecznymi ozdobami. Na drzwiach bardzo często pojawiają się kuplety z odwróconym chińskim znakiem szczęścia (fu – 福), ponieważ gdy znak ten znajduje się do góry nogami przypomina znak, oznaczający „nadchodzić”, co oznacza, że szczęście niebawem nadejdzie w naszym życiu. Często na kupletach wypisane są również frazy mówiące o szczęściu i dostatku w Nowym Roku. Dekoracje są oczywiście koloru czerwonego, który oznacza szczęcie. Chińczycy uważają również, że kolor ten pomaga w zachowaniu dobrego zdrowia a także przynosi sławę.

Szkolenie: Import z Chin

Wigilia Nowego Roku w Chinach – jedzenie, prezenty, świętowanie

Najważniejszym dniem obchodów Chińskiego Nowego Roku jest sama wigilia Nowego Roku, kiedy to już od rana w kuchni trwają przygotowania, w których udział bierze cała rodzina. Wszyscy lepią popularne chińskie pierożki zwane jiaozi (饺子), których późniejsze zjedzenie ma przynieść mnóstwo pieniędzy w nadchodzącym roku. Ciasto robi się według rodzinnej receptury, a następnie małe krążki napełnia się mięsem lub różnymi warzywami. Na stole musi pojawić się również ryba, ponieważ kojarzona jest z dobrobytem.

W tym dniu popularne jest również wręczanie sobie prezentów m.in. owoców, ciastek a także czerwonych kopert z pieniędzmi, zwanymi inaczej hongbao (红包), które można potem dostrzec w rękach biegających i cieszących się świętem dzieci. O północy natomiast wychodzi się na zewnątrz by móc podziwiać fajerwerki, które mają odstraszyć niechciane zło. Po obejrzeniu pokazu, rodziny wracają do domu i do białego rana grają w gry, rozmawiają, jedzą i piją. Połączone jest to z bardzo ciekawą historią, o pewnym potworze zwanym „Nian” (年), co możemy przetłumaczyć na polskie słowo „Rok”.

Zjawiał się on zawsze w wigilię Nowego by straszyć ludzi, ranić zwierzęta, porywać dzieci i siać ogólny chaos. Ludzie odkryli, że „Rok” boi się czerwonego koloru, odgłosów petard i głośnych dźwięków. Dlatego właśnie w każdą wigilię Nowego Roku ludzie wieszają na drzwiach czerwone dekoracje, puszczają petardy i fajerwerki, a także pozostają obudzeni do białego rana pogrążeni w głośnych rozmowach.

Chiński Nowy Rok 2018 dni wolne – Jak funkcjonować?

Chiński Nowy Rok to oczywiście święto narodowe w Chinach, dlatego też szkoły, biura, uniwersytety, a także wiele firm pozostają zamknięte przez pierwsze 7 dni. Zamknięte są również liczne restauracje, a także punkty usługowe. Transport publiczny działa, jednak jest on bardzo oblegany przez chińczyków, którzy starają się dotrzeć do swoich rodzin. Na lotniskach, peronach czy przystankach autobusowych możemy napotkać ogromną liczbę ludzi. Podróżowanie w tym czasie jest bardzo kłopotliwe. Czasami wręcz niemożliwe przez ogromne kolejki, brak biletów i kursów. Biletów zaczyna brakować już na miesiąc przed Chińskim Nowym Rokiem, dlatego podróże w tym czasie muszą być zaplanowane ze zdecydowanym wyprzedzeniem. Ceny hoteli w tym czasie wzrastają, a atrakcje turystyczne są bardzo oblegane, dlatego też zdecydowanie odradza się podróżowanie do Chin w tym czasie.

Zdarza się, że zamiast spędzić kilka minut na przejściu z metra do wyjścia, człowiek spędza tam około 40 minut, niesiony przez falę chińczyków. Często mówi się, że okres obchodów Święta Wiosny to największa masowa migracja wewnątrz jednego kraju. Problematyczne staje się również załatwianie spraw biznesowych w tym czasie, ze względu na firmy, które nie są otwarte. Chińczycy w tym czasie odpoczywają, wyjeżdżają do domów i nie za bardzo przejmują się pracą. Odkładają wszystko na później i cieszą się wolnym czasem.

Wydawałoby się, że odwiedzenie Państwa Środka w czasie obchodów Chińskiego Nowego Roku może być bardzo ciekawym doświadczeniem, jednak problemy z poruszaniem w tym czasie, czy znalezieniem miejsca do spania mogą nas zdecydowanie zniechęcić. Obchody Święta Wiosny są atrakcyjnym wydarzeniem ale trzeba mieć dużo cierpliwości chcąc udać się w tym czasie na zwiedzanie Chin, czy z zamiarem załatwienia spraw biznesowych.

Planując współpracę z Chinami zachęcamy do zapoznania się z całym kalendarzem chińskich świąt w 2018 roku.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 5