ByteDance planuje wypuścić własny smartfon

Właściciel odnoszącej ogromne sukcesy na światowych rynkach platformy TikTok, będący jednocześnie jednym z najdroższych startupów na świecie – firma ByteDance, ma w planach wypuścić własny smartfon. Jest to kolejna po aplikacjach Toutiao, Lark i Feiliao próba umocnienia swojej pozycji na rynku i zdobycia jak największej liczby klientów.

ByteDance planuje wypuścić własny smartfon

ByteDance — własny smartfon

O tym chińskim gigancie technologicznym pisaliśmy szczegółowo w jednym z naszych poprzednich artykułów. Według ostatnich nieoficjalnych doniesień ByteDance planuje wprowadzić na rynek własny smartfon.

Obranie tego typu ścieżki rozwoju jest dość typowe dla chińskich spółek technologicznych. Już w przeszłości wypuszczały one na rynek urządzenia z własnymi preinstalowanymi aplikacjami (zainstalowanymi domyślnie), by zwiększyć grono użytkowników. Przykładem jest chociażby Meitu, czyli twórca aplikacji do edycji zdjęć, która sprzedawała smartfony właśnie z preinstalowaną aplikacją. Cechowały się one dużymi możliwościami aparatu i dalszej obróbki zdjęć. Aktualnie spółka ta jest w posiadaniu Xiaomi.

Działanie to wiąże się z pewnością z niedawnym wykupieniem przez ByteDance od chińskiego producenta smartfonów Smartisan części patentów i pracowników. Mówi się też, że własny smartfon jest największym marzeniem i głównym celem CEO ByteDance – Zhang Yiminga.

Presja na stworzenie tego typu urządzenia i zwiększenia liczby użytkowników wynika też z niedawnych problemów aplikacji TikTok na rynkach zagranicznych. W USA ByteDance został ukarany za nielegalne gromadzenie danych nieletnich użytkowników. Z kolei na rynku indyjskim aplikacja została chwilowo zablokowana z powodu deprawowania dzieci.

Smartfon ByteDance — oczekiwania

Obecnie ani data wprowadzenia na rynek, ani nawet specyfikacja smartfona nie są znane. Mimo to większość specjalistów i tak traktuje smartfon ByteDance dość sceptycznie. Przytacza się w tym przypadku przykłady smartfonów tego typu wypuszczonych przez Facebooka i Amazona. Zarówno HTC First, jak i Amazon Fire nie osiągnęły sukcesu sprzedażowego. Dodatkowo coraz cięższa sytuacja na rynku smartfonów, zdominowanym przez czołowych producentów jak Huawei, Apple, Xiaomi i Samsung, nie daje wielkich nadziei na sukces. Wejście na rynek amerykański może również pokrzyżować wojna handlowa i ostatnie spięcia na linii Huawei-Google.

Z drugiej strony ByteDance ze swoją aplikacją TikTok jest jednym z niewielu chińskich startupów, który ma ugruntowaną pozycję na rynkach całego świata. Wystarczy tylko wspomnieć, że spółka niedawno otworzyła swoje biuro w Dolinie Krzemowej, a TikTok został pobrany ponad miliard razy. Większość użytkowników flagowej aplikacji ByteDance mieści się w przedziale wiekowym 15-20. Może więc właśnie celując w tę niszę, smartfon ByteDance odniesie sukces i nie podzieli losu poprzedników.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 1