8 zaskakujących faktów na temat innowacji w Chinach

Od 18 do 20 września 2018 w Chinach odbywało się Światowe Forum Ekonomiczne na temat innowacji, nauki, technologii i przedsiębiorczości. Z tej okazji przedstawiamy 8 ciekawych faktów na ten temat. Sprawdź jak prezentuje się chiński rynek innowacji.

8 faktów chiński rynek innowacji

Chiński rynek innowacji

1. Chiny są na dobrej drodze do wprowadzenia pierwszej na świecie sieci 5G

Po stworzeniu sieci 4G czy LTE, Chińczycy zaczęli zastanawiać się nad wprowadzeniem sieci 5G. Jak sami twierdzą jest to przyszłość Internetu. Sieć oczekiwana jest już przez wielu użytkowników, ponieważ ma zdecydowanie zwiększyć przepustowość dla szybkich, podłączonych urządzeń. Jest to także ważne ze względu na urządzenia, które pojawią się na rynku w ciągu kilku najbliższych lat. Chiny uważane są za rynek, który wprowadzi 5G do użytku, ze względu na swoje wielkie doświadczenie w tworzeniu niezbędnej do tego infrastruktury. Eksperci pozostają zgodni, że jeśli Chiny wygrają wyścig, dotyczący wprowadzenia sieci 5G to firmy internetowe w Chinach mogą znacznie zyskać.

2. Chiny są liderem w produkcji elektrycznych samochodów

Chiny to największy rynek samochodów zasilanych elektrycznie. W zeszłym roku kupiono i wyprodukowano od około 600 000 do 1,1 miliona samochodów elektrycznych. Takie wyniki wynikają głównie z dużego zapotrzebowania i możliwości produkcyjnych, jak również z proaktywnej polityki skierowanej na konsumentów i producentów. Polityka uznawana jest pod tym względem za najbardziej kompleksową. Szacuje się, że do 2040 roku Chiny utrzymają prowadzenie na rynku, a ponadto znacznie zwiększą swoje nakłady.

Szkolenie: Import z Chin

3. Chiny uruchomiły największy na świecie system handlu uprawnieniami dotyczącymi emisji dwutlenku węgla.

Chiny to zdecydowanie kraj, który emituje największą ilość dwutlenku węgla na świecie. Pokładane są wielkie nadzieje w pomyślnej realizacji chińskiego rynku uprawnień dotyczącego emisji dwutlenku węgla. Chiny rozpoczęły działania w 2017 roku, ze względu na zobowiązania wynikające z porozumienia klimatycznego, które odbyło się w Paryżu. Program, który jest głównym elementem postanowień powinien zostać zrealizowany w 2020 roku. Mimo, iż dotyczy on tylko sektora energii, wciąż jest większy niż program Europy.

4. 2/3 wszystkich inwestycji w sztuczną inteligencję jest w Chinach

Chiński rząd wykazuje się wielkim zaangażowaniem w sprawie inwestycji w sztuczną inteligencję. Chiny mają nadzieje na zostanie liderem w tej dziedzinie. Coraz częściej angażuje się w to również sektor prywatny, skupiający się na sztucznej inteligencji i zaczyna działać w Chinach. Według danych z Uniwersytetu Qinghua z Pekinu 2/3 wszystkich inwestycji w sztuczną inteligencję znajdują się w Chinach, co pozytywnie wpływa na tę dziedzinę, w zeszłym roku pozwalając zwiększyć rozwój o 67%. Chiny pod względem patentów i prac badawczych górują w tej kwestii nawet nad Japonią i USA.

5. Chiny chcą być pierwszym krajem, który zbada ‘ciemną stronę’ księżyca

Warto wspomnieć na początku, że Chiny nie zdążyły nawet wysłać na księżyc pierwszej satelity, kiedy to Amerykanie zdążyli wysłać tam pierwszego człowieka. Po 50 latach Chiny zamierzają jednak stać się liderem również w tej kategorii, badając drugą stronę księżyca. Chiny posiadają strategiczny plan, który zakłada dogonienie wiodących sił kosmicznych do 2030 roku. Plan zakłada m.in. wysłanie sondy na Marsa w 2020 roku, a także badania w kwestii lądowania na księżycu.

6. Kwitnąca branża kawowa w czołówce chińskich innowacji

Kawa staje się w Chinach coraz popularniejsza i okazuje się być dobrym pomysłem na biznes. Swój udział ma w tym również technologia. W Chinach już na co dzień można spotkać się z płatnościami przez kody QR, jednakże ostatnio popularną nowością stał się robot barista. Jest to niezwykłe udoskonalenie Chińczyków w zakresie obsługi klienta. Według jednej firmy mieszczącej się w Szanghaju, robot barista pozwala na konkretniejsze spersonalizowanie napoju, a także na znacznie większą precyzję podczas procesu przygotowywania kawy. Ponadto posiadanie takiego robota zdecydowanie bardziej ułatwia zaoszczędzić pieniądze, przeznaczane na zatrudnianie baristów i szkolenia dla nich.

7. Chiny do 2022 będą największym rynkiem robotów na świecie

Roboty nie są stosowane tylko i wyłącznie w kawiarniach. Mają również szerokie zastosowanie w innych branżach. Ze względu na niedobór siły roboczej, krajowy sektor produkcyjny inwestuje ogromne kwoty w rozwój robotów. Ma to ustabilizować rynek pracy. Aktualnie Chiny to największy rynek robotów przemysłowych na świecie. W 2017 roku zakupiono ich ponad 141 000. Jest to o 60% więcej niż w roku 2016. Większość robotów (3/4) pochodzi z importu, jednakże chiński rynek stale się rozwija i staje się coraz bardziej konkurencyjny w tej kwestii.

8. Chiny kładą duży nacisk na blockchain – chiński rynek innowacji

Blockchain to zdecentralizowana i rozproszona baza danych w modelu open source w sieci internetowej w modelu peer-to-peer. Jest to swoista platforma transakcyjna w rozproszonej strukturze sieciowej. W skrócie jest to publiczny i jawny rejestr, do którego dostęp może otrzymać każdy. Chiny pomimo swojego mało entuzjastycznego podejścia do kryptowalut takich jak bitcoin, coraz częściej stosują podstawową technologię jaką jest blockchain. W maju prezydent Xi Jinping określił blockchain mianem przełomowej technologii. Opracowywane są aplikacje do śledzenia towarów o wysokiej wartości, przechowywania dokumentacji medycznej oraz do rejestrowania transakcji finansowych. Ponadto w sierpniu głośno zrobiło się o 24-letnim przedsiębiorcy z Pekinu, który uruchomił pierwszą chińską sieć społecznościową opartą na blockchain.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 5