Xiaomi przygotowuje się do wejścia na giełdę

Chiński producent smartfonów Xiaomi przygotowuje się do wejścia na giełdę, które może nastąpić w drugiej połowie tego roku. Firma rozpoczęła wybieranie banków do przeprowadzenia IPO, swojej pierwszej oferty publicznej. Szacuje się, że wycena spółki może wynieść aż 100 miliardów dolarów.

Xiaomi IPO

Xiaomi zostało założone w 2010 roku i jest czwartym największym producentem smartfonów w Chinach. Około 2014 roku firma zajmowała na rodzimym rynku pierwsze miejsce i nazywana była „chińskim Apple”.  W 2015 roku jednak oddała pozycję lidera firmie Huawei. Aktualnie zajmuje czwarte miejsce, za Huawei, Oppo i Vivo. Obecnie firma posiada 14% udziałów na chińskim rynku mobilnym, co jest lepszym wynikiem od Apple, jednak wciąż w tyle w stosunku do lidera.

Szkolenie: Import z Chin

Debiut giełdowy Xiaomi

W liście do pracowników z początku 2017 roku, prezes Lei Jun przyznał, że firma rozrosła się zbyt szybko. Xiaomi napotykając utrudnienia w postaci konkurencji oraz problemów z łańcuchem dostaw musiało wstrzymać swój rozwój. W 2017 roku CEO liczył na przychód o wysokości 100 miliardów yuanów (15.5 miliardów dolarów), co udało się osiągnąć w ciągu dziesięciu miesięcy. Pomimo spowolnienia rozwoju w Chinach, firma rozpoczyna ekspansję poza Państwo Środka i podbija rynek indyjski, gdzie jest jednym z trzech największych producentów smartfonów. Mówi się, że Xiaomi myśli także o wejściu na rynek amerykański. Aktualnie firma skupia się na poprawie wyników oraz planowaniu wejścia na giełdę, co z pewnością pomoże w dalszej ekspansji.

Fotografia: priceboon.com

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 5