Wizyta premiera Chin w Europie

9 kwietnia 2019 roku w Brukseli odbył się 21. szczyt Unia Europejska – Chiny. Podczas niego premier Chińskiej Republiki Ludowej Li Keqiang spotkał się z najwyższymi przedstawicielami UE. Obie strony stwierdziły, że szczyt okazał się dla nich niezwykle korzystny. Wizyta premiera Chin w Europie objęła także odbywający się 11 kwietnia w Dubrowniku szczyt 16+1.

wizyta premiera Chin w Europie

Wizyta premiera Chin w Europie

W Brukseli Li Keqiang spotkał się z reprezentującymi Unię Europejską przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckerem i przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem. Strony uzgodniły wspólne oświadczenie, które wskazuje kierunek relacji UE i Chin na najbliższe lata.

Najważniejsze postanowienia 21. szczytu UE – Chiny

Podczas szczytu Li Keqiang potwierdził poparcie Chiny dla reformy Światowej Organizacji Handlu. W ramach tej współpracy Chiny zobowiązały się do odejścia od mającego miejsce do tej pory subsydiowania różnych gałęzi swojego przemysłu na masową skalę. Sprawiało to, że produkty europejskie nie były konkurencyjne w stosunku do produktów chińskich.

Ponadto, UE i Chiny wyraziły chęć budowy globalnej gospodarki opartej na wspólnych zasadach, zapewniającej obu stronom równe warunki działania. Chiny potwierdziły swoją gotowość do zapewnienia szerszego dostępu do własnego rynku. Ma to pozwolić europejskim firmom na udział w przetargach publicznych na równych warunkach co firmy chińskie oraz na inwestycje w poszczególne sektory gospodarki ChRL, do tej pory objęte ograniczeniami.

Obie strony uzgodniły również, że transfer technologii nie będzie warunkiem przeprowadzania wzajemnych inwestycji, co wywoływało do tej pory niemałe kontrowersje. Podejrzewano, że know-how udostępniane chińskim partnerom w ramach joint venture jest następnie kopiowane przez chińskie firmy. Premier Li Keqiang zaproponował także utworzenie mechanizmu rozstrzygania sporów między europejskimi a chińskimi przedsiębiorcami.

Podczas szczytu podkreślono ogromny potencjał dalszego zwiększania połączeń między Europą i Azją w sposób zrównoważony i oparty o równe zasady. UE i Chiny przyjrzały się możliwościom współpracy w zakresie rozbudowy przez UE sieci połączeń, w tym transeuropejskiej sieci transportowej wraz z chińską Inicjatywą Pasa i Szlaku.

UE i Chiny zobowiązały się też do współpracy na rzecz szkodliwych działań cybernetycznych, w tym także kradzieży własności intelektualnej. Podczas szczytu uznano też, że sieć 5G będzie stanowić trzon przyszłego rozwoju gospodarczego i społecznego.

Li Keqiang w Europie
Źródło: www.scmp.com/news/china/diplomacy/article/3005470/joint-statement-threat-eu-diplomats-nearly-walked-out-talks

Szczyt 16+1 w Dubrowniku

Jeszcze tego samego dnia premier Li Keqiang udał się do Dubrownika na 9. Forum współpracy gospodarczej między krajami Europy Środkowo-Wschodniej i Chinami, popularnie nazywane szczytem 16+1. Spotkał się tam między innymi z premierem Mateuszem Morawieckim. Była to pierwsza wizyta chińskiego premiera w Chorwacji.

Oprócz dotychczasowych państw uczestniczących w szczycie, do tego grona dołączyła w tym roku także Grecja. Zmieniło to format tego wydarzenia na szczyt 17+1 (17 państw środkowoeuropejskich i Chiny).

Tak jak w przypadku szczytu w Brukseli, premier Chin zapowiedział, że chiński rząd ułatwi dostęp do chińskiego rynku przedsiębiorstwom z Europy Środkowo-Wschodniej. Przedstawiciele poszczególnych państw podpisali z Chinami 40 umów dotyczących handlu i e-handlu, rolnictwa oraz przepływu nowych technologii.

Premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z Li Keqiangiem omawiał między innymi kwestię eksportu polskiego mięsa do Chin. Ponadto poruszył temat roli Polski w Inicjatywie Pasa i Szlaku, a także chińskich inwestycji na terenie Polski. Najważniejszy wydaje się być nacisk na bardziej zrównoważoną formę handlu z Chinami, z którymi Polska notuje znaczący deficyt handlowy, co ma przejawiać się w ułatwieniach dla polskich przedsiębiorców chcących wejść na rynek chiński.

Należy mieć nadzieję, że powyższe postanowienia, zarówno w skali Europy jak i Polski, wejdą jak najszybciej w życie. Przyniesie to korzyści zarówno dla przedsiębiorców chcących zaistnieć na chińskim rynku, jak i napędzi przypływ inwestycji, które mogą stworzyć w krajach Europy nowe miejsca pracy i wspomóc wzrost gospodarczy.

Źródło zdjęcia głównego: ec.europa.eu/jrc/en/event/workshop/eu-china-workshop-air-quality

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 1