Xi Jinping we Francji – spotkanie przywódców w Paryżu

W dniach 21–27 marca przywódca Chin Xi Jinping w Europie odbył kilka spotkań, podczas których podpisano wiele umów gospodarczych. Xi Jinping oprócz Francji odwiedził również Włochy oraz Monako. Nieoficjalny szczyt w Paryżu odbył się tuż przed oficjalnym szczytem Unia Europejska – Chiny w Brukseli (9 kwietnia 2019).

Xi Jinping we Francji

Przywódca Chin w Paryżu

W niedzielę 24 marca prezydent Francji Emmanuel Macron przywitał przywódcę Chin Xi Jinpinga podczas nieoficjalnej kolacji, która miała miejsce na francuskiej Riwierze. Następnego dnia w poniedziałek 25 marca odbyło się oficjalne przywitanie przywódcy Chin przy paryskim Łuku Triumfalnym, a następnie zorganizowano uroczystość obiadową w Pałacu Elizejskim. Prezydent Francji na wspólne spotkanie z przywódcą Chin zaprosił dodatkowo dwóch przedstawicieli. W nieoficjalnym szczycie brali jeszcze udział kanclerz Niemiec Angel Merkel oraz szef Komisji Europejskiej Jean – Claude Juncker. We wtorek Xi Jinping we Francji spotkał się z przedstawicielami w Pałacu Elizejskim.

Unia Europejska znając swoją pozycję jako największego partnera handlowego Chin, stale dąży do stałego jej umacniania. Spotkanie w Paryżu miało na celu zjednoczenie sił europejskich w tych relacjach. Stosunki te obierają jednak dwie drogi. Pierwsza z nich ma na celu zjednoczenie państw europejskich w relacjach z Chinami. Druga zaś stara się przekonać przywódcę Chin do wspólnego koordynowania polityki, zarówno w aspektach gospodarczych, jak i dyplomatycznych.

Xi Jinping we Francji - spotkanie
Źródło: www.afp.com/en/news/3954/european-leaders-demand-win-win-relationship-china-doc-1f33xz2

Francuska agencja prasowa uważa, że spotkanie przywódców we Francji miało również za zadanie poruszane problemów związanych ze zmianami klimatycznymi. Podczas nieoficjalnego szczytu wielokrotnie poruszany był też temat Nowego Jedwabnego Szlaku. Jak powiedziała Kanclerz Niemiec, jest to „bardzo ważny projekt”, jednakże UE pragnie również, by dążyło to do obustronnych dóbr. Warto w tym miejscu wspomnieć, że podczas wizyty Xi Jinpinga w Rzymie podpisano memorandum dotyczące przystąpienia Włoch do chińskiej Inicjatywy Pasa i Szlaku i to właśnie Włoch stają się prekursorem w poparciu tego projektu. Przywódcy państw europejskich pragną odnowić multilateralizm na arenie międzynarodowej. Prezydent Francji wspominał na spotkaniu o „silnym partnerstwie eurochińskim”, ale i również o „budowaniu nowych stabilnych więzów”.

Xi Jinping we Francji – umowy gospodarcze

Xi Jinping zawiera obecnie wiele międzynarodowych umów gospodarczych. Pod koniec zeszłego roku rozpoczął negocjacje handlowe z USA. Wizyta Xi Jinpinga w Europie przyniosła również wiele umów biznesowych. Przywódca Chin zakupił między innymi od Francji dokładnie 300 samolotów Airbus na kwotę ponad 30 milionów euro.

Bezpłatna konsultacja

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 1