Rejestracja w EPREL

Importerzy wprowadzający na rynek europejski urządzenia posiadające etykietę energetyczną lub zaopatrzone w baterię, zgodnie z przepisami muszą wpisać towary do bazy EPREL. Dotyczy to głównie wybranych sprzętów RTV i AGD. Aby odpowiednio wprowadzić produkty na rynek, najpierw należy więc zapoznać się z całym systemem i procesem rejestracji w EPREL. Jak wygląda rejestracja w EPREL?

Rejestracja w EPREL

Czym jest EPREL?

EPREL (ang. European Registry for Energy Labelling) to skrót od europejskiej bazy danych produktów wymagających etykietowania energetycznego. Obowiązujące od 1 stycznia 2019 r. wytyczne co do urządzeń zużywających energię zakładają, że każdy produkt, który musi zostać oznaczony etykietą energetyczną, trzeba najpierw zarejestrować w systemie EPREL. Baza ta składa się z dwóch części:

 1. bazy publicznej (ang. Public Site), umożliwiającej klientowi porównywanie produktów i zapewniającej dostęp do informacji dotyczących urządzeń;
 2. bazy niepublicznej (ang. Non Public Site), czyli zamkniętej bazy, dostępnej wyłącznie dla nadzorujących organów rynkowych i Komisji Europejskiej.

Nowy system etykietowania wprowadzony 1 marca 2021 roku zastąpił stosowaną dotychczas bazę określającą efektywność energetyczną produktów podawaną w skali literowej od A+++ do G. Nowa Etykieta Energetyczna została przekształcona na klasy od A do G, a ponadto posiada kod QR oraz kilka innych oznaczeń. Chociaż dotyczy ona wybranych grup urządzeń, wszystkie produkty, które posiadają etykietowanie energetyczne trzeba zarejestrować w bazie EPREL. Będą one w niej przechowywane przez następne 15 lat.

Szkolenie: Import z Chin

Jakich produktów dotyczy rejestracja w EPREL?

Oto lista poszczególnych grup produktów objętych wymogiem dotyczącym etykietowania energetycznego określona w unijnym rozporządzeniu ramowym 2017/1369, dla których jest obowiązkowa rejestracja w EPREL:

 • klimatyzatory
 • domowe urządzenia kuchenne
 • zmywarki
 • grzejniki (podgrzewacze pomieszczeń i wody)
 • żarówki i lampy
 • lodówki i zamrażarki
 • chłodziarki
 • kotły na paliwo stałe
 • wyświetlacze elektroniczne, w tym telewizory
 • suszarki bębnowe
 • pralki
 • systemy wentylacyjne
 • opony.

Rejestracja w EPREL krok po kroku

Każdy dostawca, który sprowadza towar z określonej grupy produktów energetycznych musi założyć konto w EPREL na stronie internetowej. W tym procesie wymagany jest jedynie numer NIP (VAT UE).

Na kolejnym etapie dostawca musi zarejestrować model. Aby to zrobić istnieją trzy możliwości: rejestrując ręcznie pojedyncze modele, rejestrując ręcznie setki modeli poprzez załadowanie skompresowanego pliku w układzie zdefiniowanym przez EPREL lub poprzez rejestrację m2m, czyli za pomocą bezpośredniej komunikacji systemów informatycznych. Po zarejestrowaniu produkt otrzymuje nr rejestracyjny oraz kod QR.

Warto pamiętać, że każdy dostawca ma obowiązek rejestracji danego modelu produktu, nawet jeżeli podobny produkt od tego samego producenta wprowadzono już wcześniej na rynek.

Projekt utworzono stosunkowo niedawno, w związku z czym warto śledzić na bieżąco informacje na ten temat.

Rejestracja w EPREL – podsumowanie

Obowiązek rejestracji do bazy EPREL obejmuje głównie wybrane towary RTV oraz AGD, które muszą posiadać etykietę energetyczną. W tym celu należy założyć konto poprzez oficjalną stronę internetową Komisji Europejskiej. Aby tego dokonać, konieczne jest podanie numeru NIP, a następnie zarejestrowanie modelu produktu poprzez jedną z dostępnych metod.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

3.9 / 5. Ilość głosów: 7