Niemalże każde większe urządzenie elektroniki użytkowej kupuje się z zasilaczem zewnętrznym, czyli ładowarką. W UE takie podejście odejdzie do przeszłości. Porozumienie w Europarlamencie ws. ujednolicenia portów w urządzeniach elektronicznych na terenie Unii Europejskiej ustanowiło, że port USB C będzie standardowym portem smartfonów i innych urządzeń elektronicznych, a ładowarki – dostępne oddzielnie.
USB C standardem w UE
We wrześniu 2021 r. Komisja Europejska zaproponowała przepisy, które miały ustalić jeden standard portu ładowania i technologii szybkiego ładowania. Proponowano także wprowadzenie zasad sprzedaży ładowarek oddzielnie od urządzeń.
W czerwcu 2022 r. podpisano porozumienie ws. ujednolicenia portów w urządzeniach elektronicznych na terenie Unii Europejskiej. W porozumieniu postanowiono, że najpóźniej do jesieni 2024 r. urządzenia elektroniczne wprowadzane na rynek mają być wyposażone w port USB-C.
USB-C ma być standardowym portem ładowania w sprzęcie takim jak:
- telefon komórkowy, smartfon
- tablet
- przenośny system nawigacji
- klawiatura, myszka
- czytnik e-booków
- aparat fotograficzny
- słuchawki, w tym słuchawki douszne i zestawy słuchawkowe
- przenośne głośniki
- ręczne konsole do gier wideo.
Porty ładowania USB-C w laptopach mają zostać wprowadzone do 2026 r.
Dlaczego USB-C stanie się standardowym portem w UE?
Harmonizacja portu ładowania i technologii szybkiego ładowania w Unii Europejskiej ma na celu ograniczenie nie tylko elektroodpadów, ale także minimalizację problemu w zakresie kompatybilności ładowarek z urządzeniami elektronicznymi.
- Szacuje się, że nieużywane i wyrzucane ładowarki w UE stanowią nawet 11 tys. ton elektroodpadów rocznie. Rozwiązanie to może przynieść oszczędności konsumentom UE w wysokości 250 mln euro rocznie.
- Szybkość ładowania ma zostać zestandaryzowana, co znaczy, że będzie taka sama niezależnie od marki zasilacza zewnętrznego. Ładowarka nie będzie już dołączana domyślnie w zestawie ze sprzętem; o tym, czy kabel będzie w zestawie, zostanie zadecydowane w toku wdrażania ustawodawstwa.
Takie podejście legislacyjne w sprawie uniwersalnej ładowarki na pewno uprości życie konsumentom oraz doprowadzi do zmniejszenia ilości elektrośmieci. Ponadto pozwoli ono na pojawienie się i dojrzenie alternatywnych rozwiązań ładowania.
