Import koców elektrycznych z Chin

W styczniu 2022 r. z Chin do Unii Europejskiej wyeksportowano 189 tys. koców elektrycznych. Tego samego roku w lipcu wielkość ta sięgnęła prawie 1,3 mln sztuk. W samym 2021 r. Państwo Środka wyeksportowało 26 mln sztuk takich koców. Import koców elektrycznych z Chin jest tak popularny, że niektóre tamtejsze fabryki pracują na okrągło by zdążyć z zamówieniami na eksport.

Import koców elektrycznych z Chin

Jak znaleźć dostawcę koców elektrycznych z Chin? 

Popularnym sposobem na znalezienie dostawcy z Chin jest skorzystanie z platform sprzedażowych. Ogromny wybór chińskich dostawców dostępny jest na portalach: 

Na koce elektryczne jest teraz ogromny popyt. Przy takich hitach importowych należy zachować szczególną ostrożność wybierając dostawcę. Nawet na wielkich platformach sprzedażowych można natknąć się na oszustów, którzy “wyczuli łatwy pieniądz”. Podszywają się oni pod fabryki i kuszą bardzo atrakcyjną ofertą, a tak naprawdę składają obietnice bez pokrycia. 

Aby uchronić się przed takim procederem, zawsze trzeba zweryfikować potencjalnego partnera i dowiedzieć się, z kim tak naprawdę mamy do czynienia. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że faktycznie rozmawiamy ze sprzedawcą koców elektrycznych, dowiemy się również, czy jest bezpośrednim wytwórcą towaru czy pośrednikiem. Przestrzegamy przed wysyłaniem pieniędzy do chińskiej firmy przed potwierdzeniem jej wiarygodności. 

Bezpłatna konsultacja

Gdzie produkuje się koce elektryczne w Chinach? 

Większość fabryk wytwarzających dany produkt skupiona jest w konkretnych chińskich miastach. Xinle w Shijiazhuang, prowincji Hebei, to zagłębie produkcyjne koców elektrycznych w Chinach. Produkuje się tam 40% chińskich koców elektrycznych, a ich roczna produkcja wynosi 16 milionów sztuk. 

Inne ośrodki produkcji koców elektrycznych w Chinach: 

 • Changzhou, Nankin (Jiangsu) 
 • Szanghaj 
 • Shaoxing, Hangzhou, Ningbo (Zhejiang
 • Qingdao, Weihai (Shandong
 • Shenzhen (Guangdong). 
Import koców elektrycznych z Chin mapa producentów

Import koców elektrycznych z Chin do Unii Europejskiej 

Ile wynosi cło na koce elektryczne w UE? 

Importer powinien zapoznać się z wysokością stawki celnej na swój produkt by nie zostać zaskoczonym przy odprawie celnej. Podstawowym narzędziem w tej kwestii są systemy taryfowe, takie jak ISZTAR (polski) oraz TARIC (dla całej UE). 

Koce elektryczne w systemie taryfowym znajdują się w sekcji IX, Materiały i artykuły włókiennicze, w rozdziale 63 I – Pozostałe gotowe artykuły włókiennicze. Kod celny na koce elektryczne to 6301100000. Cło na koce elektryczne z Chin wynosi 6.9%. Dla porównania, stawka celna na dziane koce z bawełny (6301301000) wynosi 12%.

Jakie są obowiązki importera w Unii Europejskiej? 

Importer musi dokładnie zapoznać się z aktami prawnymi dotyczącymi jego produktu na rynku docelowym. Na zgodność wyrobu z wymogami należy zwrócić szczególną uwagę importując produkty z Chin. Wcześniej nie było takiego zapotrzebowania na koce elektryczne z Chin w Unii Europejskiej, dlatego stosunkowo niewiele wyrobów z chińskich fabryk spełnia wymogi produktowe.

Szkolenie Poniedziałek 18:00

Co jest ważne przy imporcie koców elektrycznych? 

 • Instrukcja obsługi w oficjalnym języku obowiązującym na rynku docelowym z danymi technicznymi (zasilanie, moc grzewcza wyjściowa, czas pracy, stopnie regulacji temperatury, wymiary, masa, długość przewodu zasilającego). 
 • Znak ZSEE. 
 • Znak CE na postawie dyrektywy EMC i RoHS
 • Symbole prania (np. nie używaj chloru, nie prasuj, nie pierz chemicznie, nie wiruj, pierz ręcznie). 
Znaki CE i ZSEE

Import koców elektrycznych z Chin do Wielkiej Brytanii 

Koce elektryczne w Zjednoczonym Królestwie to niezwykle popularny produkt. W samym lipcu import koców elektrycznych Wielkiej Brytanii wyniósł ponad pół miliona sztuk. 

Od kiedy Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej wyszło z Unii Europejskiej, na jego terenie obowiązują inne przepisy importowe i eksportowe. Nie obowiązuje tam już system taryfowy TARIC, lecz UK Integrated Tariff.

Kod celny dla koców elektrycznych w Zjednoczonym Królestwie to 6301100000. Cło na koce elektryczne importowane z Chin do UK wynosi 6%, czyli mniej niż w przypadku importu do UE. 

 • Koc elektryczny sprzedawany w Zjednoczonym Królestwie nie musi nosić znaku CE; w zamian za to stosuje się certyfikację UKCA. Dobrowolną certyfikacją na rynku brytyjskim jest BEAB (przeprowadzana przez Intertek) oraz KEMA-KEUR (jednostki certyfikującej DEKRA). 
 • Do koca elektrycznego należy dołączyć instrukcję obsługi z danymi technicznymi i symbolami prania. 
Znak UKCA

O czym trzeba pamiętać podczas importu koców elektrycznych z Chin? 

Fabryki zalane zamówieniami na koce elektryczne zwiększają swoje moce przerobowe i działają 24/7, by je zrealizować w terminie. Niezmiernie ważne jest więc przeprowadzenie kontroli jakości w chińskiej fabryce, aby mieć pewność, że wszystko idzie zgodnie z planem i nie ma błędów produkcyjnych. Należy sprawdzić zgodność z zamówieniem, ilość towaru, jakość wykonania, a także proces załadunku.

Nasz inspektor w Chinach może przeprowadzić kontrolę na miejscu na różnych etapach produkcji. Zobaczysz pełen raport wraz z dokumentacją zdjęciową i upewnisz się, czy towar jest zgodny z zamówieniem i gotowy do wysyłki. 

Import koców elektrycznych z Chin – podsumowanie 

 • Produkcja koców elektrycznych w Chinach skoncentrowana jest we wschodniej części kraju.
 • Stawka celna w krajach UE na koc elektryczny z Chin wynosi 6.9%. Wymaga się umieszczenia znaków WEEE i CE.
 • W Zjednoczonym Królestwie cło na elektryczne koce z Chin wynosi 6%. Podstawowym znakiem zgodności w UK jest UKCA. Dobrą praktyką jest certyfikacja KEMA-KEUR lub BEAB.
 • Uchroń się przed nierzetelnymi partnerami biznesowymi z Chin zamawiając raport o dostawcy. Zalecamy również przeprowadzenie inspekcji w Chinach.
Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 3