Import półprzewodników z Chin

Półprzewodniki (układy scalone) to kluczowe komponenty w elektronice. Określa się je jako „nowy olej XXI w.” i „mózg elektroniki”. Największym eksporterem półprzewodników jest Hongkong, a zaraz za nim na drugim miejscu plasują się Chiny. W poniższym artykule omawiamy import półprzewodników z Chin i poruszamy takie kwestie jak zagłębia produkcyjne, cło na półprzewodniki, wymagania produktowe oraz targi handlowe w Chinach.

Import półprzewodników z Chin

Import półprzewodników z Chin

Mimo że Chiny kontynentalne nie są największym producentem półprzewodników szacuje się, że w 2030 r. wyjdą one na prowadzenie i będą produkować 25% półprzewodników na świecie. Eksport półprzewodników z Państwa Środka utrzymuje tendencję wzrostową.

Półprzewodniki z Chin
Eksport półprzewodników z Chin w latach 2013-2021 (bez Hongkongu), dane: WITS.

Trzy największe przedsiębiorstwa z Chin kontynentalnych w przemyśle półprzewodników to HiSillicon, SMIC oraz JCET. Wśród nich, SMIC jest największym kontraktowym producentem półprzewodników i piątym co do wielkości na świecie, z udziałem w rynku na poziomie 5,3%.

Szkolenie: Import z Chin

Gdzie produkuje się półprzewodniki w Chinach?

Przy imporcie kluczową kwestią jest zlokalizowanie zagłębia wybranego produktu w Chinach. Największe skupisko producentów półprzewodników w Chinach znajduje się w Shenzhenie. Inne zagłębia produkcyjne półprzewodników i podobnych komponentów to:

 • Kanton (prowincja Guangdong)
 • Szanghaj
 • Suzhou, Nankin, Wuxi (prowincja Jiangsu)
 • Xi’an (Shaanxi)
 • Hangzhou (Zhejiang)
 • Xiamen(Fujian)
 • Chengdu (Sichuan)
 • Wuhan (Hubei)
 • Chongqing
 • Pekin
 • Hefei (Anhui)
 • Dalian (Liaoning).

Sprawdź podane obszary na mapce poniżej:

Import półprzewodników z Chin mapa

Import półprzewodników z Chin – Stawki celne

Zanim rozpoczniesz import powinieneś zapoznać się ze stawkami celnymi na sprowadzany produkt, by oszacować cło opłacane przy odprawie celnej. Stawki celne są dostępne w systemach taryfowych ISZTAR oraz TARIC. Stawka celna przypisana jest do kodu HS, który identyfikuje kategorię produktową. W drzewie nomenklatury, elektroniczne układy scalone znajdują się w sekcji XVI Maszyny i urządzenia mechaniczne (…); maszyny i urządzenia elektryczne oraz ich części. Stawka dla towarów z Chin mieści się w wierszu ERGA OMNES.

Cło na elektroniczne układy scalone:

 • procesory i sterowniki, nawet połączone z pamięciami, przetwornikami, układami logicznymi, wzmacniaczami, zegarami i układami czasowymi lub innymi układami – wielokomponentowe układy scalone MCO (8542 31 11 00) 0%
 • pamięci MCO (8542 32 11 00) – 0%
 • wzmacniacze MCO (8542 33 10 00) – 0%.

Import półprzewodników z Chin – Wymogi i obowiązki

Aby produkt mógł zostać dopuszczony na rynku, musi on spełniać obowiązujące wymagania. Obowiązkiem importera jest zapoznać się z wymaganiami wobec sprowadzanego produktu i sprawdzić jego zgodność. Oprócz krajowych aktów prawnych należy kierować się dokumentami wydawanymi przez właściwe organy Unii Europejskiej.

Dyrektywa RoHS a półprzewodniki

Półprzewodniki importowane na teren Unii Europejskiej muszą być zgodne z dyrektywą RoHS (Restriction of the Use of Certain Hazardous Substances in Electrical and Electronic Equipment). Dyrektywa ta ogranicza stosowanie określonych substancji niebezpiecznych w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym.

W przypadku półprzewodników dozwolone jest zastosowanie zwolnień z ograniczeń nakładanych przez RoHS, na przykład:

 • 6(c) – Stop miedzi zawierający do 4 % ołowiu masowo
 • 7(a) – Ołów w stopach lutowniczych o wysokiej temperaturze topnienia (tj. stopach na bazie ołowiu zawierających nie mniej niż 85 % ołowiu masowo)
 • 7(c)-I – Komponenty elektryczne i elektroniczne zawierające ołów w szkle lub ceramice innej niż ceramika dielektryczna w kondensatorach, np. w urządzeniach piezoelektrycznych albo kompozytach o osnowie szklanej lub ceramicznej
 • 15 – Ołów w stopach lutowniczych służących do zakończenia trwałego połączenia elektrycznego pomiędzy urządzeniem półprzewodnikowym a nośnikiem w ramach obwodów scalonych typu flip-chip:
  • 15(a) gdzie zastosowanie ma co najmniej jedno z poniższych kryteriów:
   • technologia wytwarzania półprzewodników 90 nm lub większych,
   • indywidualna struktura półprzewodnikowa o wielkości 300 mm2 lub większa wykonana w dowolnej technologii wytwarzania,
   • zespoły spiętrzonych struktur półprzewodnikowych, gdzie struktura półprzewodnikowa ma wielkość 300 mm2 lub większą, lub przekładki krzemowe o wielkości 300 mm2 lub większej.

Oznaczenie CE i deklaracja zgodności

Z dyrektywą RoHS wiąże się obowiązek sporządzenia dokumentacji technicznej i deklaracji zgodności przez producenta oraz oznakowanie produktu, lub jeśli nie jest to możliwe, oznakowanie opakowania i dokumentów znakiem CE.

Układy scalone, takie jak mikrokontrolery, które zostały wbudowane, nie muszą nosić osobnego znaku CE.

Znak CE

Sprzęt, w który wbudowano półprzewodniki, oprócz RoHS może wpadać pod poniższe dyrektywy:

Bezpłatna konsultacja

Targi półprzewodników w Chinach

Jak dobić korzystną ofertę z chińskim dostawcą? Jedną z metod jest uczestnictwo w targach handlowych, gdzie wystawiane są produkty z danej branży. Chiny to kraj o kulturze propartnerskiej, gdzie wysoko ceni się relacje międzyludzkie. Zbuduj mocne guanxi, a zwiększysz szansę na zdobycie lepszej oferty.

Poniżej przedstawiamy wybrane targi handlowe organizowane w Chinach, podczas których prezentowane są między innymi półprzewodniki:

Canton Fair Phase 1 – China Export and Import Fair (Targi kantońskie)

Lokalizacja: Canton Fair Complex, Kanton

Oficjalna strona internetowa: cantonfair.org.cn

Targi kantońskie to najstarsze i największe targi handlowe w Chinach. Odbywają się one dwa razy do roku, wiosną i jesienią. Półprzewodniki to jedna z kategorii produktów, które są wystawiane podczas pierwszej fazy Canton Fair.

China International Electric Power & Electric Engineering and Smart Grid Exhibition (E-POWER)

Lokalizacja: Shanghai New International Expo Centre (SNIEC), Szanghaj

Oficjalna strona internetowa: china-epower.com

E-POWER to targi przyciągające nawet 40 tys. uczestników. Wystawcy prezentują produkty związane z Internetem rzeczy, alternatywnymi źródłami energii, a także urządzenia elektryczne, elektroniczne i komponenty, m.in. półprzewodniki.

China International Electric Power & Electric Engineering and Smart Grid Exhibition

Lokalizacja: Shanghai New International Expo Centre (SNIEC), Szanghaj

Oficjalna strona internetowa: epchinashow.com

Targi EP odbywające się od ponad trzech dekad to największe chińskie targi poświęcone energii elektrycznej certyfikowane „UFI Approved Event”, certyfikatem świadczącym o jakości targów.

China International Semiconductor Executive Summit

Lokalizacja: Grand Kempinski Hotel Shanghai, Szanghaj

Oficjalna strona internetowa: chinasemiconsummit.com

Jeśli interesuje Cię innowacja lub chcesz rozeznać się w branży półprzewodników, China International Semiconductor Executive Summit gwarantuje możliwość poszerzenia wiedzy oraz siatki biznesowej – do dyspozycji będzie kilkadziesiąt producentów półprzewodników i ciekawe prezentacje.

SEMICON China

Lokalizacja: Shanghai New International Expo Centre (SNIEC), Szanghaj

Oficjalna strona internetowa: semiconchina.org

SEMICON łączy dostawców i nabywców produktów oraz usług technologii półprzewodnikowych i nie tylko. Podczas tych wpływowych targów będzie odbywać się forum poświęcone branży półprzewodników. Poruszone zostaną kwestie trendów, produkcji, projektowania, testowania i rozwiązania integracji systemowej.

Import półprzewodników z Chin – Podsumowanie

 • Chiny to jedna z potęg półprzewodnikowych na świecie.
 • Konkurencyjne ośrodki produkcyjne układów scalonych w Chinach to prowincje Guangdong, Jiangsu, Shaanxi, Zhejiang, Fujian, Sichuan, Hubei, Anhui i Liaoning, a także miasta wydzielone: Szanghaj, Chongqing i Pekin.
 • Cło na półprzewodniki wynosi 0%.
 • Import wbudowanych półprzewodników może wiązać się z wymogiem zgodności z wieloma dyrektywami.

Przed wyborem chińskiego dostawcy zalecamy weryfikację kontrahenta, by przekonać się o jego wiarygodności. Nawet jeśli pomyślnie przejdzie on weryfikację, warto jest przeprowadzić kontrolę jakości sprowadzanych produktów.

Zobacz, jak zorganizować import elektroniki z Chin.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

4.2 / 5. Ilość głosów: 5