Co produkuje się w Szanghaju?

Szanghaj to jedno z czterech miast wydzielonych Chińskiej Republiki Ludowej. Wielkość gospodarki Szanghaju jest porównywalna z polskim PKB. Jako jedna z bram Chin na świat, metropolia ta ma rozwiniętą bazę produkcyjną. Co produkuje się w Szanghaju?

Co produkuje się w Szanghaju

Chińskie miasto wydzielone Szanghaj

Szanghaj leży u ujścia rzeki Jangcy, w centrum najbogatszego regionu w Chinach per capita. Znajduje się ono w centrum ogromnego zagłębia produkcyjnego Szanghaj-południowowschodnie Jiangsu-północnowschodnie Zhejiang (沪宁杭工业基地). W 2013 r. w Szanghaju powstała pierwsza strefa wolnego handlu w Chinach, przyczyniając się do przyśpieszenia rozwoju gospodarczego regionu. Obecnie strefa ta generuje ¼ PKB Szanghaju i odpowiada za 40% wymiany handlowej w Chinach. Miasto określa się jako globalne centrum finansowe i innowacji.

Szanghaj to największy region Chin pod względem populacji (ponad 24 miliony na powierzchni ponad 6 tys. km2). Metropolia jest podzielona na pół rzeką Huangpu na Pudong – wschód i Puxi – zachód (razem 16 dzielnic).

Jako jeden z głównych ośrodków przemysłowych Chin, Szanghaj odgrywa kluczową rolę w produkcji krajowej, m.in. w przemyśle ciężkim. Uważa się jednak, że to przemysł lekki rozwinął się w Szanghaju jako pierwszy. Już w dynastii Ming (1368-1644 n.e.) przemysł tekstylny, szczególnie tkanin jedwabnych, był wysoko rozwinięty. Do lat 90. XX w. rozwinęła się produkcja:

 • artykułów spożywczych
 • wyrobów chemicznych
 • artykułów papierniczych i piśmienniczych
 • rowerów i części do nich
 • wyrobów szklanych
 • zegarów
 • sprzętu fotograficznego
 • i innych produktów.

Kluczowe branże Szanghaju to:

 • cyfrowa
 • motoryzacyjna
 • naftowo-gazowa, chemiczna
 • metalurgiczna i stalowa
 • sprzętu i wyposażenia
 • półprzewodniki
 • biomedyczna.

Najbardziej popularne produkty eksportowe Szanghaju to urządzenia elektryczne i elektroniczne, pojazdy oraz maszyny (prawie 70% wartości eksportu), głównie samochody, telefony komórkowe, laptopy, półprzewodniki, baterie i akumulatory.

Co produkuje się w Szanghaju mapa

Jak transportować towary z Szanghaju?

Towar z Szanghaju do Europy można przetransportować przy zastosowaniu przewozów: morskiego, lotniczego i multimodalnego.

 • Najtańszy, ale także i zajmujący najwięcej czasu transport morski jest najczęściej obierany. Największym portem na świecie jest właśnie Port Szanghaj.
 • Transport lotniczy umożliwia przewóz towarów z Chin do Europy w bardzo krótkim czasie. Jest to niestety najdroższa forma transportu. Trzecim najintensywniej eksploatowany port lotniczy pod względem ton ładunków jest Międzynarodowy Port Lotniczy Szanghaj-Pudong (PVG/ZSPD).
 • Transport multimodalny oznacza przewóz z wykorzystaniem dwóch lub więcej rodzajów transportu. W przypadku trasy Szanghaj-Europa, z Szanghaju można zawieźć cargo do Suzhou, a stamtąd pociągiem do Małaszewicz.
Transport z Szanghaju do Polski mapa

Przeczytaj więcej na temat transportu z Szanghaju do Polski.

Co produkuje się w Szanghaju?

Stal z Baoshan

Dzielnica Baoshan (宝山) od lat 70. XX w. rozwijała hutnictwo żelaza i stali. Dzisiaj działa tam Shanghai Baosteel Group Corporation, trzeci największy producent stali na świecie. Przedsiębiorstwo dostarcza produkty producentom m.in. AGD, samochodów i kontenerów na całym świecie.

Z hutnictwem wiąże się przemysł stoczniowy. Stocznię Jiangnan w Baoshan uważa się za chińską kolebkę przemysłu stoczniowego. Do dziś w stoczniach Jiangnan i Hudong Zhonghua buduje się superkontenerowce, statki badawcze oraz statki marynarki wojennej.

Dodatkowo Baoshan to jedno z zagłębi produkcyjnych artykułów do użytku codziennego oraz okularów i akcesoriów.

Bezpłatna konsultacja

Wyroby chemiczne z Jinshan

W dzielnicy Jinshan (金山) dominuje przemysł chemiczny. Największym przedsiębiorstwem w chińskim przemyśle chemicznym jest Shanghai Petrochemical. Zajmuje się on produkcją etylenu, włókien, żywicy i tworzyw sztucznych.

Samochody z Szanghaju

Wiele firm samochodowych produkuje pojazdy w Szanghaju. SAIC-GM (trzeci największy koncern motoryzacyjny, partner Volkswagen i General Motors) ma fabryki w Anting (安亭), w dzielnicy Jiading (嘉定). Przoduje ona w produkcji pojazdów korzystających z alternatywnych źródeł energii (45,5%). W dzielicy Pudong (Xin) (浦东新) znajdują się zakłady Tesli (Gigafabryka), a dzielnica ta odpowiada za produkcję ponad 35% samochodów w całym mieście. Inny duży koncern motoryzacyjny SMA (Shanghai Maple Automobile) produkuje w dzielnicy Jinshan.

Tesla Gigafactory
Gigafabryka Tesli w Szanghaju, źródło: auto.sina.cn/jishu/2021-04-26/detail-ikmxzfmk8853593.d.html

Branże w Minhang

W dzielnicy Minhang (闵行) znajduje się największa fabryka produktów mlecznych na świecie, należąca do przedsiębiorstwa Bright Food. Oprócz tego dzielnica ta odpowiada za 20% produkcji w branży nowych energii oraz aż 41% w branży oszczędności energii i ochrony środowiska. Co więcej, w Minhang znajduje się zagłębie produkcyjne towarów użytku codziennego.

Szkolenie: Import z Chin

Technologia AI z Xuhui

Xuhui (徐汇) to niewielka dzielnica położona w centrum Szanghaju. Przedsiębiorstwa związane z sztuczną inteligencją z Xuhui generują 30% całkowitej produkcji miasta w tym przemyśle. Szacuje się, że do 2025 r. dzielnica ta osiągnie 100 mln juanów w przemyśle AI.

Odzież z Szanghaju

Przemysł tekstylny w Szanghaju został przetransformowany tak, by producenci mieli łatwy dostęp do surowców i komponentów. Jednym z największych producentów odzieży w Szanghaju, szczególnie znany z odzieży sportowej, jest Yotex Apparel w Anting.

Elektronika z Szanghaju – dzielnica Pudong (Nowy)

Szanghaj to zagłębie produkcyjne szerokiej gamy elektroniki użytkowej jak telefony, radia, kamery i wiele więcej. Cześć telefonów Apple produkowana jest w fabryce Qualcomm w Szanghaju. Pudong (Xin), najbardziej rozwinięta przemysłowo dzielnica miasta, odpowiada za wytwarzanie ponad 60% elektroniki w Szanghaju (70% pojazdów wielofunkcyjnych, 40% wytworów robotycznych, 90% smartfonów w skali miasta). Pudong to zagłębie produkcyjne półprzewodników. Znajduje się tam też skupisko producentów oprzyrządowania i wyrobów piśmienniczych.

Branże w Fengxian

W Fengxian (奉贤) znajduje się fabryka największego chińskiego producenta wyrobów piśmienniczych, M&G Chenguang Stationery spółka z.o.o. Ponadto, w Fengxian znajduje się wielu producentów:

 • przedmiotów do użytku codziennego
 • elektroniki użytkowej
 • oprzyrządowania
 • technologii ochrony środowiska
 • różnego rodzaju maszyn i wyposażenia.

Co produkuje się w Szanghaju – podsumowanie

Mimo że w Szanghaju największym sektorem jest sektor usługowy, wymiana handlowa dóbr rośnie. Prężnie rosną takie branże jak motoryzacyjna, maszynowa, a także sprzętu i wyposażenia. Innowacja przemysłowa przyczynia się do rozwoju gospodarczego Szanghaju. Poza tym w Szanghaju produkuje się różnorodne przedmioty codziennego użytku, jak na przykład wyroby szklane i piśmiennicze oraz wyroby chemiczne.

Zobacz, jak importować z Chin:

Import artykułów papierniczych z Chin

Import artykułów biurowych z Chin

Import artykułów szklanych z Chin

Import samochodów z Chin

Import żywności z Chin

Import stali z Chin

Bezpłatna konsultacja

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 1