Import naczyń ceramicznych z Chin

Naczynia ceramiczne są przedmiotami używanymi przez nas codziennie. Zostało nawet potwierdzone, że kawa smakuje najlepiej pita z ceramicznego kubka, ponieważ nie oddziałuje on na aromat napoju. Podobnie jest z posiłkami podawanymi na ceramicznych talerzach. Według szacunków, Państwo Środka wytwarza 70% światowej produkcji wyrobów ceramicznych używanych na co dzień. Przedstawimy, dlaczego warto prowadzić import naczyń ceramicznych z Chin.

Import naczyń ceramicznych z Chin

Gdzie produkuje się naczynia ceramiczne w Chinach?

Skupiska zakładów produkujących naczynia ceramiczne znajdują się w takich miastach, jak Kanton, Chaozhou, Changsha, Shenzhen, czy Xiamen. Skumulowany eksport ceramiki z prowincji Guangdong, Hebei oraz Fujian zajmuje ok. 80% całkowitego eksportu tych wyrobów z Chin. Miasto Jingdezhen w prowincji Jiangxi obwołano „stolicą porcelany”. To właśnie tam od ponad millenium wytwarza się porcelanę wysokiej jakości.

Naczynia ceramiczne w Chinach

Import naczyń ceramicznych z Chin – targi branżowe

Targi handlowe nie tylko są dobrym miejscem na znalezienie partnera biznesowego, także dają możliwość zapoznania się z produktem z pierwszej ręki. Poniżej znajdują się przykładowe targi, na których wystawcy prezentują naczynia ceramiczne i dobra pokrewne.

Ceramics China

Lokalizacja: Canton Fair Complex, Kanton, Guangdong, Chiny

Oficjalna strona: ceramicschina.net

Targi Ceramics China odbywają się od ponad 30 lat, dwa razy do roku. Na targach eksponowane będą między innymi naczynia ceramiczne.

China (Shenzhen) International Tea Industry Expo

Lokalizacja: Shenzhen Convention & Exhibition, Shenzhen, Guangdong, Chiny

Oficjalna strona: globalteafair.com

Te targi w Shenzhen skupiają się na herbacie oraz artykułach niezbędnych do jej zaparzania i konsumpcji. Prezentowane będą czarki do herbaty, miseczki, talerzyki, filiżanki i podobne artykuły.

Szkolenie: Import z Chin

Canton Fair – China Export And Import Fair Autumn

Lokalizacja: Guangzhou – China Import and Export Complex, Kanton, Guangdong, Chiny

Oficjalna strona: cantonfair.org.cn

Podczas organizowanych na szeroką skalę Targów Kantońskich także będzie można znaleźć produkty z ceramiki, jak kubki, talerze i tym podobne. Nie zabraknie ceramiki artystycznej i rzemieślniczej.

Naczynia ceramiczne z Chin

Import naczyń ceramicznych z Chin – wysokość cła

Import towarów wiąże się z wymogiem opłacenia cła. Obecnie obowiązujące stawki celne znajdują się w systemach ISZTAR oraz TARIC i można je bezpłatnie sprawdzić. Stawki celne są przypisane do kodów celnych. Poniżej zawarte zostały wybrane dobra ceramiczne przeznaczone do kontaktu z żywnością wraz z ich kodami i odpowiadającą wysokością cła.

 • Naczynia stołowe i naczynia kuchenne z ceramiki zwykłej (6912 00 21 11) – 5%
 • Naczynia stołowe i naczynia kuchenne z kamionki (6912 00 23 10) – 5,5%
 • Naczynia stołowe i naczynia kuchenne z ceramiki porowatej lub szlachetnej (6912 00 25 10) – 9%
 • Inne naczynia stołowe i naczynia kuchenne z ceramiki (6911 10 00 90) – 12%
 • Narzędzia kuchenne używane do cięcia, mielenia, tarcia, krojenia, skrobania i obierania z ceramiki (6911 10 00 10) – 12%.

Do przedmiotów wyżej wymienionych, prócz ostatniej pozycji, trzeba mieć na uwadze dodane cło antydumpingowe (treść rozporządzenia). Obecnie obowiązujące indywidualne cła antydumpingowe wynoszą od 13,1% do 23,4%. Przypisane są do konkretnych dostawców.

Produkty z ceramiki, których nie dotyczy cło antydumpingowe, to:

 • ceramiczne młynki do przypraw i ich ceramiczne części do mielenia,
 • ceramiczne młynki do kawy,
 • ceramiczne ostrzarki do noży,
 • ceramiczne ostrzarki,
 • ceramiczne narzędzia kuchenne używane do cięcia, mielenia, tarcia, krojenia, skrobania i obierania,
 • kamienie z ceramiki kordierytowej w rodzaju stosowanych do pieczenia pizzy lub chleba.
Naczynia ceramiczne na chińskich targach

Import naczyń ceramicznych z Chin – obowiązki importera

Do importu wymagane jest posiadanie numeru EORI. Zalecamy weryfikację przedsiębiorstwa, z którym planujesz nawiązać współpracę. Zadbaj o to, by otrzymać wszystkie potrzebne dokumenty do odprawy celnej. Koszty transportu oferowanego przez różnych spedytorów porównasz na platformie ShipHub.

Importer naczyń ceramicznych jest zobowiązany do przedstawienia celnikom następujące dokumenty:

 • jeżeli importer dokonuje zakupu bezpośrednio od chińskiego producenta eksportującego, do zgłoszenia przywozowego musi być dołączona faktura handlowa zawierająca oświadczenie producenta eksportującego dotyczące sprzedaży na wywóz bezpośredni,
 • jeżeli importer dokonuje zakupu od przedsiębiorstwa handlowego lub innego pośrednika będącego osobą prawną, posiadającego siedzibę w Chinach kontynentalnych lub nie, do zgłoszenia przywozowego musi być dołączona faktura handlowa od wytwórcy dla przedsiębiorstwa handlowego zawierająca oświadczenie wytwórcy dotyczące sprzedaży na wywóz pośredni oraz faktura handlowa od przedsiębiorstwa handlowego dla importera.

Formy deklaracji dostępne są w załącznikach rozporządzenia.

Dodatkowo, Służba Celna może poprosić o okazanie innych dokumentów, np. przewozowych.

Specyfikacja wyrobów ceramicznych

Importer przed rozpoczęciem procedury sprowadzania danego dobra musi zapoznać się z jego specyfikacją oraz wymaganiami na rynku docelowym. Wyroby ceramiczne przeznaczone do kontaktu z żywnością muszą być zgodne z ustaleniami dyrektywy 2005/31/WE. Sprowadzane artykuły nie mogą zostać wprowadzone na rynek, jeśli ilość uwalnianego z nich kadmu i ołowiu przekracza określone limity. Wprowadzane do obrotu materiały i wyroby przeznaczone do kontaktu z żywnością muszą odpowiadać wymaganiom ogólnym określonym w rozporządzeniu (WE) nr 1935/2004. To, czy towar nadaje się do kontaktu z żywnością, ustalane jest przez EFSA (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności), a egzekwowane w Polsce przez Główny Inspektorat Sanitarny.

Zachęcamy do zapoznania się na naszym blogu z artykułami o sprowadzaniu z Chin innych dóbr.

Import z Chin w 2021

Oceń post

4.3 / 5. Ilość głosów: 9