Import samochodów z Chin

Chiny już od 2009 roku utrzymują tytuł największego na świecie producenta samochodów. Roczna produkcja pojazdów w Chinach stanowi aż 30% ich globalnej produkcji. Oznacza to, że państwo wytwarza więcej samochodów niż Stany Zjednoczone i Japonia razem wzięte. Najwięcej samochodów pochodzi z prowincji Guangdong. W 2019 roku wyprodukowano ich tam ponad 3 miliony. W tym artykule omówimy import samochodów z Chin. Przedstawiamy stawki celne na chińskie pojazdy i wymogi Unii Europejskiej.

Import samochodów z Chin

Gdzie produkuje się samochody w Chinach?

Aby zaoszczędzić czas przy szukaniu dostawcy, warto uprzednio sprawdzić zagłębia produkcyjne samochodów. Najwięcej pojazdów wytwarza prowincja Guangdong. Zaraz za nią plasuje się prowincja Jilin, w szczególności miejscowość Changchun, która specjalizuje się w samochodach ciężarowych. Wiele producentów samochodów ulokowało się także w prowincji Hubei. Z produkcji ciężarówek słyną również miasta Szanghaj i Nankin (prowincja Jiangsu). Jeśli chodzi natomiast o samochody osobowe, zdecydowanym liderem jest Pekin, czyli stolica Chińskiej Republiki Ludowej.

Sprawdź podane lokalizacje na mapce poniżej:

Import samochodów z Chin mapa producentów

Samochody elektryczne z Chin

Chiny słyną z produkcji samochodów elektrycznych. W 2017 roku miasto Shenzhen było pierwszym na świecie, w którym wszystkie autobusy działały już na baterie. Państwo stało się największym producentem NEV (New Energy Vehicles) na świecie, wyprzedzając nawet USA. W Chinach jest ponad czterystu producentów takich pojazdów, w tym kilka największych, takich jak BAIC Motor, SAIC Motor, czy BYD. Chiński rząd inwestuje w rozbudowę tego przemysłu, a zagraniczne marki chcą inwestować w tworzenie swoich samochodów elektrycznych właśnie w Chinach.

Szkolenie: Import z Chin

Import samochodów z Chin – stawki celne

Zanim rozpoczniesz import jakichkolwiek towarów, sprawdź ich stawki celne. Cło na dowolne produkty można wyszukać za pomocą darmowych systemów ISZTAR i TARIC. Znajdziesz w nich również kody HS, a także stawki VAT i aktualne informacje o cłach antydumpingowych na wybrane wyroby. Wszystkie te informacje są niezbędne do prawidłowego przeprowadzenia odprawy celnej. Cło z Chin znajduje się w wierszu „ERGA OMNES”.

Cło na samochody z Chin

Pojazdy:

 • Z silnikiem tłokowym wewnętrznego spalania z zapłonem iskrowym (8703231900) – 10%
 • Z silnikiem tłokowym wewnętrznego spalania z zapłonem samoczynnym, wysokoprężne lub średnioprężne (8703321900) – 10%
 • Zarówno z silnikiem tłokowym wewnętrznego spalania z zapłonem samoczynnym, jak i silnikiem elektrycznym, jako silnikami do napędu, innymi niż te zdolne do ładowania przez podłączenie do zewnętrznego źródła energii elektrycznej (8703500000) – 10%
 • Zarówno z silnikiem tłokowym wewnętrznego spalania z zapłonem samoczynnym, jak i silnikiem elektrycznym, jako silnikami napędu, zdolnymi do ładowania przez podłączenie do zewnętrznego źródła energii elektrycznej (8703700000) – 10%
 • Jedynie z silnikiem elektrycznym do napędu (8703801000) – 10%
 • Samochody kempingowe (8703231100) – 10%.

Import samochodów z Chin – wymogi i obowiązki

Import z Chin wiąże się z koniecznością dopilnowania kwestii wszelkich wymogów i obowiązków, które dotyczą danego produktu. Jakie są warunki, które muszą spełnić samochody i inne pojazdy sprowadzane do Unii Europejskiej? Poniżej omawiamy najważniejsze z nich.

Homologacja samochodu

Importując pojazdy, należy zadbać przede wszystkim o ich zgodność z regulacjami bezpieczeństwa i innymi. Tylko samochody wykazujące tę zgodność mogą zostać dopuszczone do rejestracji w kraju europejskim. Jej sprawdzenie umożliwia właśnie procedura homologacji. Pojazd spoza UE, który zostaje poddany takim badaniom, musi posiadać certyfikat poświadczający zgodność od uznanego laboratorium lub od samego producenta.

Świadectwo zgodności WE pojazdu

Świadectwo zgodności WE to inny dokument poświadczający o zgodności pojazdu z unijnymi normami bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Jest on ważny we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej. Takie świadectwo wydaje producent.

Dowód własności pojazdu

Jest to dokument potwierdzający, kto jest legalnym właścicielem pojazdu. Możesz zostać poproszony/a o jego okazanie. Istotne jest, aby faktura będąca dowodem zakupu zawierała numer VAT sprzedawcy samochodu.

Import z Chin w 2021

Dowód rejestracyjny pojazdu

Każdy samochód należy zarejestrować w danym kraju Unii Europejskiej. Rejestrację pojazdu potwierdza dowód rejestracyjny. Jest on uznawany we wszystkich państwach UE, zarówno w podróży, jak i podczas przeprowadzki do innego kraju. Samochód można przerejestrować do innego państwa. W takiej sytuacji konieczne będzie okazanie wszystkich części oryginału dowodu rejestracyjnego.

Pamiętaj, że do dokonania rejestracji potrzebujesz również dowodu ubezpieczenia.

Świadectwo zdatności do ruchu drogowego

Wszystkie pojazdy muszą być w stanie zdatności do ruchu drogowego. Po upłynięciu czterech lat od pierwszej rejestracji należy poddać samochód badaniom technicznym. Takie badanie trzeba później przeprowadzać co dwa lata. Świadectwo zdatności do ruchu drogowego trzeba będzie okazać np. w przypadku przerejestrowywania samochodu do innego kraju UE. Dokument ten powinien zawsze znajdować się w samochodzie.

Import samochodów – dowód opłacenia podatku VAT

Innym dokumentem, który musisz posiadać, jest dowód opłacenia podatku VAT. Po rejestracji samochodu władze państwowe sprawdzą, czy VAT za pojazd opłacono prawidłowo. Pamiętaj, że warunki opłaty podatku VAT różnią się w zależności od tego, czy sprowadzasz samochody nowe, czy używane.

Targi samochodowe w Chinach

Najlepszym sposobem na odszukanie chińskiego partnera biznesowego jest udział w targach branżowych. Targi handlowe organizowane są w wielu miastach na terenie całych Chin. Podczas takich wydarzeń uczestnicy mogą nawiązać bezpośredni kontakt z dostawcami, sprawdzić jakość ich towarów na miejscu oraz negocjować cenę. W ten sposób natychmiast otrzymasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania i sprawdzisz, czy produkt Ci odpowiada.

Zapoznaj się z targami branży samochodowej w Chinach!

 • Auto China – Beijing International Automotive Exhibition

Lokalizacja: New China International Exhibition Center, Pekin

Oficjalna strona internetowa: adsale.com.hk/autochina

 • Guangzhou International Automobile Exhibition

Lokalizacja: China Import and Export Fair (Canton Fair Complex), Kanton

Oficjalna strona internetowa: autoguangzhou.com.cn

 • Suzhou International Auto Show

Lokalizacja: Suzhou International Expo Center, Suzhou

Oficjalna strona internetowa: szautoshow.com

 • China Commercial Vehicles Show (CCVS)

Lokalizacja: Wuhan International Expo Center, Wuhan

Oficjalna strona internetowa: ccvs.asia/en

 • Automechanika Shanghai

Lokalizacja: National Convention & Exhibition Center, Szanghaj

Oficjalna strona internetowa: automechanika-shanghai.hk.messefrankfurt.com/shanghai/en.html

 • Shanghai International Automotive Manufacturing Technology & Material Show

Lokalizacja: Shanghai New International Expo Centre (SNIEC), Szanghaj

Oficjalna strona internetowa: shanghaiamts.com/en

 • Shanghai International Electric Vehicle Supply Equipment Fair

Lokalizacja: Shanghai New International Expo Centre (SNIEC), Szanghaj

Oficjalna strona internetowa: gzzhenwei-2.gdcia.org.cn

 • China International New Energy and Intelligent Connected Vehicles Exhibition

Lokalizacja: China International Exhibition Center, Pekin

Oficjalna strona internetowa: hevautoe.com

Szkolenie: Import z Chin

Import samochodów z Chin – podsumowanie

 • Chiny są światowym liderem w produkcji samochodów.
 • Najwięcej pojazdów produkują prowincje Guangdong oraz Jiling, a także miasta takie jak Pekin czy Szanghaj.
 • Cło na większość samochodów osobowych/osobowo-towarowych nie przekracza 10%.
 • Importując pojazdy do Unii, trzeba pamiętać o spełnieniu adekwatnych wymagań. Przede wszystkim należy posiadać kompletną dokumentację, zarejestrować samochód i dopilnować, aby był on zgodny z wymogami bezpieczeństwa i ochrony środowiska.
 • Aby znaleźć partnera biznesowego w Chinach, zachęcamy do udziału w licznie organizowanych targach branżowych.
 • Pamiętaj, żeby zawsze zweryfikować swojego dostawcę, zanim dokonasz zakupu. W ten sposób dowiesz się, czy jest on godny Twojego zaufania i pieniędzy.
 • Import samochodu to kosztowne przedsięwzięcie. Z tego względu zalecamy w tym przypadku przeprowadzenie inspekcji fabryki w Chinach. Proces ten zapewni, że pojazd jest sprawny i nie posiada żadnych defektów. Pamiętaj, że taka kontrola znacznie zmniejsza ryzyko oszustwa i może uchronić Cię od ogromnych strat finansowych.

Oceń post

4.5 / 5. Ilość głosów: 23