Przesyłki z Aliexpress podrożeją o VAT

Od 1 stycznia 2021 w całej Unii Europejskiej ma wejść w życie tzw. pakiet e-commerce. Do tej pory w UE przesyłki z Aliexpress były zwolnienione z VAT, ale regulacje nie obowiązywały w Polsce. Z tego powodu panowało przekonanie, że nie trzeba opłacać podatku i wiele paczek przechodziło przez granicę nieopłaconych. Zadaniem pakietu e-commerce 2021 będzie uproszczenie procedury celnej wszystkich przesyłek o wartości do tysiąca euro. W praktyce oznacza to, że od każdej przesyłki z Chin UE pobierze VAT. To spowoduje, że przesyłki z Aliexpress przestaną być tak bardzo opłacalne.

Aliexpress

Zakupy na Aliexpress

Zakupy na Aliexpress w krótkim czasie stały się bardzo popularne wśród Polaków. Na chińskiej platformie e-commerce ponad 50% polskich konsumentów najchętniej kupuje odzież i akcesoria. 32% kupuje kosmetyki i perfumy, a 28% książki i płyty. Do tej pory, to niska cena, darmowa wysyłka i szeroka oferta produktów sprawiały, że zakupy na Aliexpress były bardziej korzystne i atrakcyjniejsze od polskich odpowiedników zakupowych platform online. Tylko w 2018 roku do Polski dotarło 14 mln paczek z Chin.

Szkolenie Online: Import z Chin

Przesyłki z Aliexpress a VAT

Sprzedawcy na Aliexpress do perfekcji opanowali tanie wysyłki. Wysyłają towar do Europy np. poprzez Bangladesz. Dodatkowo, oznaczają każdą przesyłkę jako list, dlatego też traktowane jest to jako korespondencja, a nie towar i tym sposobem nie podlegają opodatkowaniu. Co więcej, paczki wysłane jako upominki lub próbki, również zwolnione są z podatku VAT. Według danych Europejskiego Trybunału Obrachunkowego, straty z tego powodu w państwach Unii wynoszą rocznie nawet 5 mld euro.

Odpowiedź Unii Europejskiej

Unia Europejska postanowiła położyć kres tanim przesyłkom z Aliexpress nakładając na nie VAT. Wraz z nowymi przepisami z opłat celnych zwalniane będą przesyłki o wartości do 150 euro – wciąż jednak trzeba będzie zapłacić od nich podatek VAT. Jedynym wyjątkiem mają być towary o wartości do 45 euro, które będą wysyłane osobom fizycznym przez inne osoby fizyczne.

Opodatkowanie będzie dotyczyło nie tylko Aliexpress, ale także podobnych platform takich jak Gearbest czy Banggood.

Aby obliczyć VAT i cło zapraszamy do skorzystania z naszego darmowego kalkulatora i poradnika, w którym wyjaśniamy, jak obliczyć należność podatku.

Szkolenie Online: Import z Chin