Przesyłki z Aliexpress podrożały o VAT

Od 2021 roku w całej Unii Europejskiej obowiązuje pakiet handlu elektronicznego (e-commerce). Zadaniem pakietu e-commerce 2021 jest uproszczenie procedury celnej wszystkich przesyłek spoza UE o wartości do tysiąca euro. W praktyce oznacza to, że od każdej przesyłki z Chin pobierany zostanie VAT. To spowoduje, że przesyłki z Aliexpress nie są już tak bardzo opłacalne.

AliExpress a VAT

Zakupy na Aliexpress

Zakupy na Aliexpress w krótkim czasie stały się bardzo popularne wśród Polaków. Na chińskiej platformie e-commerce ponad 50% polskich konsumentów najchętniej kupuje odzież i akcesoria. 32% kupuje kosmetyki i perfumy, a 28% książki i płyty. Do tej pory, to niska cena, darmowa wysyłka i szeroka oferta produktów sprawiały, że zakupy na Aliexpress były bardziej korzystne i atrakcyjniejsze od polskich odpowiedników zakupowych platform online. Tylko w 2018 roku do Polski dotarło 14 mln paczek z Chin.

Szkolenie: Import z Chin

Przesyłki z Aliexpress a VAT

Sprzedawcy na Aliexpress do perfekcji opanowali tanie wysyłki. Wysyłają towar do Europy poprzez np. Bangladesz. Dodatkowo, oznaczają każdą przesyłkę jako list, dlatego też traktowane jest to jako korespondencja, a nie towar i tym sposobem nie podlegają opodatkowaniu. Co więcej, paczki wysłane jako upominki lub próbki, również zwolnione są z podatku VAT. Zwolnienie z podatku w przypadku przesyłek do 22 euro było nadużywane na ogromną skalę. Według danych Europejskiego Trybunału Obrachunkowego, straty z tego powodu w państwach Unii wynoszą rocznie nawet 5 mld euro.

Aby zwalczyć nadużycie zwolnienie z VAT zostało zlikwidowane w 2021 r. Od czasu wprowadzenia pakietu e-commerce, podatek VAT płacony jest od każdej paczki.

Odpowiedź Unii Europejskiej

Unia Europejska postanowiła położyć kres tanim przesyłkom z Aliexpress nakładając na nie VAT. Wraz z nowymi przepisami z opłat celnych zwalniane będą przesyłki o wartości do 150 euro – wciąż jednak trzeba będzie zapłacić od nich podatek VAT. Jedynym wyjątkiem mają być towary o wartości do 45 euro, które będą wysyłane osobom fizycznym przez inne osoby fizyczne.

Jeśli miejscem dostawy paczki nieprzekraczającej kwoty 150 euro będzie państwo członkowskie, to platforma handlowa będzie odpowiedzialna za rozliczenie podatku VAT. Stanie się ona podatnikiem. Można powiedzieć, że serwis sprzedażowy będzie więc pośredniczył w dokonywanej transakcji. Procedura opłaty odbywać się będzie za pośrednictwem IOSS (Import One Stop Shop). Platforma handlowa pobierze należyty podatek w chwili sprzedaży towarów oraz opłaci go przy wykorzystaniu tej usługi.

Wykorzystanie IOSS ma na celu usprawnienie przepływu należności podatkowych, ponieważ zostaną one od razu wliczone w cenę. Podatek VAT nie będzie pobierany więc przy imporcie towaru. Dzięki takiemu systemowi unikniemy sytuacji, w których towar zostaje zatrzymany w wyniku nieuregulowanych należności skarbowych.  

Za pobranie oraz odprowadzenie podatku VAT może być również odpowiedzialna firma kurierska lub poczta. Jednak wtedy podatek zostanie naliczony według podstawowej stawki.

Podsumowanie

Opisane regulacje mają ograniczyć oszustwa związane z unikaniem odprowadzania podatku VAT od importowanych towarów. Skutkiem będą natomiast zwiększone wydatki platform handlowych, a także wzrost cen produktów zamawianych online. Opodatkowanie będzie dotyczyło nie tylko Aliexpress, ale także podobnych platform takich jak Gearbest czy Banggood.

Aby obliczyć VAT i cło zapraszamy do skorzystania z naszego darmowego kalkulatora i poradnika, w którym wyjaśniamy, jak obliczyć należność podatku.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

4.3 / 5. Ilość głosów: 20