Numer BDO

W Polsce nastąpiła zmiana polityki w zakresie zarządzania odpadami. Z dniem 1 stycznia 2020 roku zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące sprawozdawczości i ewidencji BDO (Baza Danych Odpadowych). W praktyce oznacza to nałożenie dodatkowych obowiązków na importerów zarówno z Chin, jak i pozostałych krajów znajdujących się poza Unią Europejską. Między innymi przedsiębiorcy są zobowiązani do tego, aby umieszczać numer BDO na dokumentach handlowych.

numer BDO

Co to jest numer BDO?

Wymóg posiadania numeru BDO dotyczy każdego podmiotu, który wprowadza w obieg produkty lub produkty w opakowaniach. Aktualnie w rejestrze BDO wpisanych jest już ponad 570 tys. przedsiębiorców (stan na dzień 13.07.2022 r.).

 Wyszukiwarka BDO umożliwia sprawdzenie, czy dana firma posiada już numer BDO oraz, w których działach i tabelach wpisana jest w rejestrze.

Indywidualny numer rejestrowy BDO składa się z 9 cyfr arabskich. Otrzymuje się go po dokonaniu, po raz pierwszy, wpisu do rejestru Bazy Danych o Odpadach. Numer jest generowany automatycznie.

Jak uzyskać numer BDO?

Rejestracja w Bazie Danych o Odpadach odbywa się w całości elektronicznie. Niezbędne będzie posiadanie Profilu Zaufanego lub e-Dowodu, którymi należy zautoryzować się podczas logowania do systemu.

Sam proces uzyskania numeru nie jest skomplikowany. Specjalnie dla naszych klientów przygotowaliśmy dedykowany poradnik, w którym opisujemy, jak dokonać rejestracji w BDO.

Numer BDO na dokumentach handlowych

Przedsiębiorca, którego działalność podlega pod obowiązek uzyskania numeru rejestrowego BDO powinien posługiwać się nim w ramach codziennej działalności. Dokumenty, na których należy podawać numer BDO to m.in.:

  • faktury VAT,
  • paragony fiskalne,
  • umowy kupna sprzedaży,
  • sprawozdania.
Szkolenie: Import z Chin

Mam już numer BDO. Co dalej?

Jesteś importerem i uzyskałeś już numer BDO? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się jakie obowiązki w BDO musi realizować importer.

Wiesz już, jakie obowiązki masz jako importer? Skontaktuj się z naszym Partnerem – Organizacją Odzysku Opakowań TOM-DOLEKO-EKOLA.

Organizacja przejmie Twoje obowiązki importera związane z wprowadzanymi opakowaniami, bateriami i akumulatorami oraz sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Skorzystaj z dodatkowego rabatu i wygeneruj umowę ONLINE!

BDO  Organizacja Odzysku
Import z Chin w 2021

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 6