Zakupy na Aliexpress – ile zapłacę za cło i VAT

Kupiłem produkt z Aliexpress, a moja paczka została zatrzymana. Dlaczego? Nie jeden z nas zapewne zderzył się z takim problemem. Przesyłki z Chin coraz częściej są zatrzymywane na granicy i prawdopodobnie zastanawiacie się dlaczego. O czym trzeba pamiętać w przypadku importu towaru z Państwa Środka. Poniżej postaramy się opisać krok po kroku, jak należy postępować przy zakupie produktów w chińskich sklepach internetowych. Jakie należności celne nas obowiązują i jak obliczyć ich wartość. Odpowiemy na pytanie „Kupując na Aliexpress ile zapłacę za cło i VAT?”

Zakupy na Aliexpress cło i VAT

Aliexpress – cło i vat

Chińska gospodarka jest w fazie ciągłego rozwoju. W przeciągu zaledwie 40 lat osiągnęła wysokie pozycje w globalnych rankingach, zyskując jednocześnie zainteresowanie wśród przedstawicieli biznesowych i oferując im korzystne warunki inwestycyjne. Globalny Raport Konkurencyjności ogłosił, iż w 2018 roku Chiny zajęły 28 miejsce na światowej liście najlepiej rozwiniętych gospodarek. Silne wejście na rynek międzynarodowy spowodowało, że przedsiębiorcy nie byli przygotowani na wiele wyzwań. Podobnie wyglądało to w przypadku konsumentów detalicznych, którzy dostrzegając potencjał i łatwość w imporcie produktów z Chin rozpoczęli pierwsze transakcje.

Należy jednak pamiętać, że przy tak intensywnej globalizacji Chin ważne jest zachowanie należytej ostrożności w podejmowaniu decyzji biznesowych. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań należy zapoznać się z wszelkimi wymogami prawnymi, nawet jeśli decydujemy się na zakup jednego „chińskiego androida”. Kupując towary przez strony takie jak Aliexpress, warto przede wszystkim sprawdzić ile wynosi cło i VAT.

Szkolenie: Import z Chin

Aliexpress rośnie w siłę

W roku 2019 z Państwa Środka importowaliśmy towary o łącznej wartości 29,1 mln USD. W dużej mierze jest to zasługa rosnącej współpracy B2B Polski i Chiny. Jednakże coraz większe zasługi mają w tym klienci detaliczni. Procent sprowadzanych produktów z Chin względem ogólnej wartości od roku 2010 wynosi średnio 11%, a wśród zagranicznych portali B2C niezmiennie od dłuższego czasu góruje Aliexpress.

Zakupy na Aliexpress cło i VAT ranking
Źródło: E-Commerce w Polsce. Gemius dla e-commerce Polska 2018

Według raportu opublikowanego przez PwC, 20% Polaków kupując towary przez internet wybiera Chiny. Do najpopularniejszych kategorii należą przede wszystkim kosmetyki oraz ubrania, natomiast rosnącą popularnością cieszy się również drobna elektronika. Każdy z poszczególnych elementów posiada inną wartość cło i VAT, istotnym elementem jest więc wcześniejsze sprawdzenie należności celnych.

Chiński e-commerce, skąd ta popularność

Niska cena artykułów, darmowe przesyłki, gorące okazje i wiele inny zniżek. To wszystko jest źródłem sukcesu takich portali marketingowych jak Aliexpress, Gearbest czy też Banggood. Porównując ceny na polskim rynku można śmiało powiedzieć, że stawki oferowane przez chińskie strony są znacznie niższe. Często nawet wartość oferowanych artykułów w Polsce jest o 200% wyższa, niż ta importowana z Państwa Środka. Dodatkowo promocje oferowane na różne święta, takie jak na przykład Dzień Singla w Chinach, przyciągają spore grono zainteresowanych, a wyprzedaże trwające średnio 24 godziny z roku na rok biją rekordy sprzedaży. Nie można w tym wszystkim zapomnieć, że robiąc zakupy prze Aliexpress zawsze obowiązuje cło i VAT.

Kupowanie na Aliexpress – na co zwracać uwagę

Rosnąca popularność azjatyckiego giganta sprawiła, że zaczęto bardziej przykuwać uwagę do importowanych produktów. Wśród polskich konsumentów panuje mylne przekonanie, że przy zakupie małej ilości towaru jesteśmy zwolnieni z płacenia dodatkowych opłat celno-skarbowych. Faktem jest, że niezależnie od wartości importowanych towarów ZAWSZE musimy opłacić VAT. Cło jesteśmy natomiast zobowiązani zapłacić, jeśli nasze zamówienie przekroczy kwotę 150 euro.

Sprawdź ustawy i rozporządzenia odnośnie importowanych towarów.

Ilę zapłacę za cło i VAT kupując na Aliexpress

Decydując się na zakup produktu np. z Aliexpress musimy wcześniej sprawdzić obowiązujące stawki cło i VAT, w tym celu udamy się do systemu ISZTAR. Tam wpisujemy kod nomenklatury towaru lub wybieramy go z listy przeglądając drzewo nomenklatury. Następnie w odniesieniu do kraju pochodzenia CN – Chiny, wyszukujemy wartość obowiązującej stawki celnej oraz VAT. Z tymi danymi udamy się dalej do kalkulatora opłat celno-skarbowych. Jest on bardzo intuicyjny, a więc bez żadnych problemów powinniśmy sobie poradzić z wprowadzeniem danych.

Przedstawmy więc ten proces na podstawie wybranego towaru – kapeluszy.

Wybieramy kod nomenklatury 6504000000 oraz kraj pochodzenia CN – Chiny

Następnie po wyświetleniu środków, wyszukujemy stawkę celną (w tym wypadku cło wynosi 0%) oraz VAT (23%).

Środki taryfowe

Dalej przechodzimy do kalkulatora opłat celnych i po kolei uzupełniamy dane, by dokładnie obliczyć cło i VAT.

Cło i VAT z Aliexpress

Dla wybranej wartości naszych kapeluszy (75zł) będziemy musieli opłacić dodatkowo sumę 17,25 zł.

Sprawdźmy jeszcze jak wyglądała będzie sprawa w przypadku zakupu nowego aparatu fotograficznego (polaroidu).

Kod nomenklatury 9006400000

cło – 3,2%; VAT – 23%

Zakupy na Aliexpress cło i VAT kalkulator opłat

Tym razem będziemy musieli dodatkowo zapłacić należność 71,38zł za zakupiony towar, a łączna suma naszego zamówienia wzrośnie z 265 zł do 336,38 zł. Często przesyłki na Aliexpress oferowane są za darmo, tzw. „free shipping”, dlatego powyżej w jednym z przykładów nie uwzględniliśmy ceny transportu. Warto również mieć na uwadze to, że pomimo iż cło wynosi 0%, nadal obowiązuje stawka VAT.

UWAGA! Od lipca 2021 r. na Aliexpress podatek VAT jest naliczany przy płatności za przesyłkę.

Kiedy należy opłacić VAT

Importując dowolny produkt na tereny Polski jesteśmy zmuszeniu do opłacenia stawki cła i VAT, niezależnie od tego czy robimy to za pomocą Aliexpress, Banggood czy też Gearbest. Opłatę za cło dokonujemy automatycznie przy odbiorze przesyłki. Jeśli nie wpłacimy należytej kwoty, paczka wróci do nadawcy. Decydując się na import większych, hurtowych ilości towaru ważne jest również wcześniejsze przygotowanie merytoryczne. Podstawowe informacje możecie odnaleźć w artykułach na naszym blogu na temat importu towarów z Aliexpress oraz cła na chińskie produkty. Zapraszamy również na nasze szkolenia importu z Chin.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

4.1 / 5. Ilość głosów: 17