Co to jest i co oznacza oznakowanie CE umieszczone na produkcie?

Wpis gościnny na temat oznakowania CE przygotowany przez Piotra R. Gajosa inżyniera ds. oceny zgodności produktów z firmy RiskCE.

Dziękuję kolegom z portalu ChinskiRaport.pl za zaproszenie do przygotowania kilku wpisów na temat „oznakowania CE”. Pomysł spodobał mi się tym bardziej, że dla wielu osób temat ten nada jest owiany tajemnicą. W przypadku importu z Chin może narazić firmę na znaczne koszty i problemy z niechcianym produktem.

Temat oznakowania ce na produkcie

Temat oznakowania CE na produkcie

Tematem „unijnych dyrektyw nowego podejścia”, które dotyczą oznakowania CE i nie tylko, zajmuje się od dziesięciu lat. Kiedyś poprzez pracę w norweskiej jednostce Det Norske Veritas zajmującej się certyfikacją produktów i systemów zarządzania. Teraz jako Inżynier Oceny Zgodności Produktów w biurze konsultingowym riskCE.

RiskCE

Unijny „system nowego podejścia do harmonizacji technicznej i standaryzacji” został zbudowany przy użyciu aktów prawnych wprowadzanych przez Radę i Parlament Europejski. Oczywiście najbardziej znanymi aktami prawnymi są dyrektyw dotyczące oznakowania CE dla produktów:

  • dyrektywa maszynowa MD 2006/42/EC,
  • dyrektywa dotycząca zabawek TOYS 2009/48/EC,
  • dyrektywa dotycząca wyrobów medycznych MDD 93/42/EC itp.

Pierwotnie opracowano 21 dyrektyw dotyczących poszczególnych branż. Teraz mamy około 26 dyrektyw dotyczących oznakowania CE i kolejnych kilkanaście dyrektyw dotyczących produktów choć nie pozwalają na umieszczenie oznakowania CE – np. dyrektywa WEEE 2012/19/UE, która dotyczy utylizacji sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Jednak system nowego podejścia nie mógłby w ogóle funkcjonować bez Rezolucja 85/C 137/01 z 1985 roku oraz Decyzji 93/456/EEC z 1993 roku, która wprowadziła moduły oceny zgodności i ustanowiła reguły posługiwania się znakiem CE. Poprzez tę retrospekcję chciałem Państwu pokazać, że europejski system nowego podejścia jest dość młody i działa dopiero od 1993 roku!

Reasumując, europejski system nowego podejścia działa dopiero od 20 lat. Dlatego też, dyrektywy i przepisy dotyczące produktów nadal podlegają częstym zmianom i poprawom. Co prawda wszystkie kraje członkowskie UE wdrożyły stosowne przepisy do swojego prawa, ale krajowe urzędy nadzoru rynku nadal są tworzone i reorganizowane, a ‘jakość’ ich pracy znacznie się różni w poszczególnych krajach. Dla wielu produktów jeszcze nie powstały opisujące je normy, co utrudnia producentom wykazanie, że ich produkt spełnia wymagania europejskie.

Po tym teoretycznym wstępie, w następnych wpisach pokażę Państwu więcej praktycznych informacji na temat oznakowania CE i oceny zgodności produktów. 

Szkolenie Poniedziałek 18:00

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 4