Święto Środka Jesieni 2021

W chińskiej kulturze niezwykle ważną rolę pełni rodzina, dlatego Chińczycy bardzo cenią sobie czas kiedy mogą się ponownie zjednoczyć ze swoimi najbliższymi. Jednym z takich momentów w ciągu roku jest Święto Środka Jesieni, które jest jednym z najważniejszych świąt w Chinach. Kiedy odbędzie się Święto Środka Jesieni 2021 i jak wyglądają jego obchody?

Święto Środka Jesieni 2021

Kiedy jest obchodzone Święto Środka Jesieni?

Święto Środka Jesieni obchodzi się 15 dnia 8 miesiąca według kalendarza księżycowego. W roku 2021 święto przypada na 21 września, w związku z czym Chińczycy będą mieli wolne od pracy w dniach 19-21 września.

Historia Święta Środka Jesieni

Obchody Święta Środka Jesieni rozpoczęły się już ponad 3000 lat temu. Czczenie księżyca było formą podziękowania za obfite plony i złożenia prośby o urodzajne zbiory w przyszłości. Mimo ewoluowania przez lata święto pozostaje u podstaw chińskiej kultury. Jest widoczne w wielu dziełach sztuki jak również w wierszach i literaturze. Jednym z najpopularniejszych wierszy opartych o obchody Święta Środka Jesieni jest wiersz „Water Tone Song” autorstwa Su Shi.

Pierwotnie Święto Środka Jesieni obchodzili Chińczycy Han, aczkolwiek wiele grup etnicznych, zarówno w samych Chinach, jak i na całym świecie, uznaje to święto. Podobne tradycje ukształtowały się również w innych krajach Azji.

Import z Chin w 2021

Legenda o bogini Księżyca

Święto Środka Jesieni wiąże się z legendą o chińskiej bogini Księżyca Chang’e. Według legendy mąż Chang’e, łucznik o imieniu Hou Yi uratował swój lud zestrzeliwując dziewięć słońc, które niszczyły uprawiane przez ludzi tereny czym doprowadzały do ogromnego głodu. Pewnego dnia Hou Yi otrzymał w prezencie od bogni Xiwangmu specjalny eliksir, który miał mu zapewnić nieśmiertelność. Hou Yi nie chciał jednak wypić eliksiru i rozstawać się ze swoją ukochaną żoną. Poprosił ją zatem, aby przechowała eliksir nieśmiertelności. Kiedy Hou Yi udał się na polowanie, jeden z jego uczniów postanowił zmusić Chang’e, żeby oddała mu eliksir. Chang’e nie zgodziła się na to i sama go wypiła, po czym uniosła się ku niebu. Chang’e nie chciała być daleko od swojego męża, dlatego postanowiła zamieszkać na Księżycu skąd mogła go obserwować. Hou Yi dowiedziawszy się co stało się z jego ukochaną popadł w rozpacz. Hou Yi wpatrywał się w Księżyc, aż pewnego dnia zauważył na nim cień swojej ukochanej i od tego czasu zaczął składać Księżycowi w ofierze ciastka i owoce każdego 15 dnia 8 miesiąca licząc na powrót żony.

W jaki sposób jest obchodzone Święto Środka Jesieni?

Święto Środka Jesieni jest czasem zjednoczenia. Tej nocy wiele rodzin zasiada przy okrągłych stołach, aby świętować ponowne spotkanie, delektować się jedzeniem i wspólnie podziwiać piękno księżyca. Domy ozdobione są czerwonymi lampionami, na których często pisze się zagadki, które są rozwiązywane przez innych.

Nieodzownym elementem obchodów każdego Święta Środka Jesieni są ciastka księżycowe (yuebing, mooncakes). Tradycyjnie pieczone na złotobrązowy kolor ciastka księżycowe są okrągłe, aby odzwierciedlały kształt księżyca. Z zewnątrz są kruche, a w środku mają gęste słodkie bądź słone nadzienie. Często o smaku suszonych owoców, słodkiej fasoli, orzechów lub mięsa. Przybierają przeróżne rozmiary, a na górze widoczne mają znaki oznaczające szczęście i długowieczność. W kulturze chińskiej okrągły kształt jest symbolem ponownego połączenia. Z tego względu dzielenie się ciastkami księżycowymi oznacza pełnię i szczęście z ponownego zjednoczenia rodziny.

Ciasteczka księżycowe

Na specjalnym ołtarzu składa się dary Księżycowi, ciastka księżycowe oraz owoce takie jak pomelo, melony, pomarańcze. Pali się również kadzidełka ku czci bóstw w tym ku czci bogini księżyca Chang’e. Jedną z dekoracji podczas obchodów Świąt Środka Jesieni jest gliniany posąg Nefrytowego Królika, który według wierzeń towarzyszył Chang’e na Księżycu.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 3