Import klimatyzatorów z Chin

Z powodu zmian klimatycznych w ostatnich latach możemy zauważyć różnego rodzaju anomalie pogodowe, szczególnie lato zrobiło się bardziej gorące. Rozwój technologiczny nieubłaganie pędzi do przodu, co w połączeniu ze zmianami klimatycznymi oddziałuje także na rynek klimatyzatorów, który jest z roku na rok bardziej konkurencyjny. Importerzy szukają nowych i tańszych rozwiązań, dlatego ich oczy od razu wędrują na rynek chiński. W niniejszym artykule opisujemy import klimatyzatorów z Chin.

Import klimatyzatorów z Chin

Gdzie produkuje się klimatyzatory w Chinach?

Zagłębie produkcyjne klimatyzatorów obejmuje wiele prowincji w Chinach. Szczególnie popularną jest Guangdong, gdzie swoje produkcje prowadzą największe firmy. Warto jednak zwrócić uwagę również na inne prowincje, takie jak Shandong, Henan, Jiangsu i Zhejiang.

import klimatyzatorów z Chin mapa

Import klimatyzatorów z Chin – stawki celne

Przed rozpoczęciem całej procedury importowania klimatyzatorów, bardzo ważne jest zorientowanie się, czy na dany towar nie obowiązuje opłata celna. W takim wypadku najprościej jest skorzystać z systemu ISZTAR lub systemu TARIC, które zawierają informację o dodatkowych wymaganych dokumentach.

Oba te systemy posiadają ogromną bazę produktów wraz z informacjami o obowiązujących stawkach celnych. Stawki celne są na bieżąco aktualizowane w obu systemach. Ponadto znajdziemy tam informacje, które powiedzą nam o dodatkowych dokumentach potrzebnych do przejścia bezproblemowo przez odprawę celną.

Cło na klimatyzatory z Chin

Stawki celne dla klimatyzatorów znajdziemy w sekcji XVI, kategorii 84 i podkategorii 8415.

 • Klimatyzatory w rodzaju przeznaczonych do zamocowania do okna, ściany, sufitu lub podłogi, samodzielne lub w systemach złożonych z oddzielnych części (system typu „split”) – 2.2%
  • Napełnione wodorofluorowęglowodorami (HFCs): 8415 10 10 10
  • Pozostałe: 8415 10 10 90
 • Klimatyzatory w systemach złożonych z oddzielnych części (typu „split”) – 2.5%
  • Napełnione wodorofluorowęglowodorami (HFCs): 8415 10 90 10
  • Pozostałe: 8415 10 90 90
 • Klimatyzatory w rodzaju stosowanych dla ludzi w pojazdach silnikowych – 2.7%
  • Napełnione wodorofluorowęglowodorami (HFCs): 8415 20 00 10
  • Pozostałe: 8415 20 00 90

Spoglądając na przykładowe stawki celne możemy zauważyć, że opłata celna znajduje się w granicach kilku procent na klimatyzatory montowane przy budynkach lub samochodowe. Aby sprawdzić całkowity koszt operacji, zachęcamy do skorzystania z kalkulatora opłat celnych.

Szkolenie: Import z Chin

Wprowadzanie towaru na rynek – wymagania

Przed wprowadzeniem na rynek towaru, importer musi zebrać komplet dokumentacji. Niezmiernie ważny jest numer EORI i deklaracja właściwości użytkowych. W przypadku importu klimatyzatorów potrzebne są również:

Od 2015 r. wymagane jest składanie rocznych sprawozdań z SZWO i F – gazów.

Zapraszamy do zapoznania się z informacjami dla importerów urządzeń zawierających fluorowane gazy cieplarniane na temat ich obowiązków określonych w rozporządzeniu UE nr 517/2014 w sprawie fluorowanych gazów cieplarnianych.

Czynniki chłodnicze w klimatyzatorach i GWP

Fluorowane gazy cieplarniane i wodorofluorowęglowodory (HFC) są syntetycznymi związkami chemicznymi, które wykorzystywane są głównie w chłodnictwie. Należą również do nich mieszaniny, które zawierają którąkolwiek z tych substancji. 

GWP – „ Global Warming Potential” – jest to współczynnik, który służy do oceny wpływu substancji na efekt cieplarniany.

Jednym z celów Unii Europejskiej jest zmniejszenie lub w przyszłości wycofanie z użytkowania gazów, które wpływają na globalne ocieplenie, do 2030 r.

Importując wszelkiego rodzaju klimatyzatory, warto zwrócić uwagę na rodzaj czynnika chłodniczego używanego w danym urządzeniu. Poniżej znajduje się lista substancji spotykanych w klimatyzatorach.

Czynnik chłodzący R410A

Czynnik R410A zastąpił na rynku czynnik R22. Jest on mieszaniną R32 i R125. To czynnik trwały, dlatego przedostaje się do atmosfery w niezmienionej formie, przyczyniając się do powiększania dziury ozonowej, GWP dla tego czynnika wynosi 2088. Jest on wydajniejszy niż R22, jest również niepalny i nietoksyczny. Czynnik ten został wycofany w 2015 r., jednak jest jeszcze możliwość użytkowania go dla starszych modeli urządzeń. Obecnie dostępność czynnika na rynku spada, przez co stale rosną jego ceny.

Czynnik chłodzący R32

Czynnik chłodzący R32 jest zastępcą R410A. Największą zaletą jest jego niskie oddziaływanie na środowisko, GWP może być nawet 3 razy mniejszy. R32 jest również bardziej wydajny, mówi się o zwiększeniu o 16%, przy czym wzrasta również wydajność samego sprzętu o 10%. Jest jednocześnie tańszy, można go odzyskać i ponownie użyć, występuje w stanie ciekłym i gazowym, dlatego łatwo go ładować. Ponadto jest bezwonny i bezbarwny

Czynnik R32 jest klasyfikowany jako A2L co znaczy, że jest nietoksyczny, a stopień palności jest niski – wyładowania elektryczne nie doprowadzą do samozapłonu. Przy montowaniu urządzenia pamiętajmy o zamontowaniu go przy ziemi oraz o czujnikach wycieku. Czynnik R32 jest przyszłością, mówi się również, że w najbliższych latach używanie go będzie obowiązkowe.

Czynnik chłodzący R290

Występuje w naturze jako propan, składnik gazu ziemnego. GWP jest na poziomie 3, wynika z tego, że ma on niskie oddziaływanie na powiększanie się dziury ozonowej. Bezwonny i bezbarwny, a w ilości stosowanej w klimatyzatorach nie jest zagrożeniem. Aby doszło do wybuchu, potrzebna jest atmosfera wybuchowa tzn. duże stężenie propanu w powietrzu. Uważać najbardziej należy przy utylizacji i serwisowaniu. Prócz tego jest odporny na wilgoć.

Jak możemy zauważyć obecnie najbardziej opłacalną opcją staje się import klimatyzatorów z czynnikiem chłodzącym R32, który jest odnawialny i ekologiczny.

Szkolenie: Import z Chin

Najsłynniejsze chińskie firmy zajmujące się produkcją klimatyzatorów

Poniżej przedstawiamy Państwu zestawienie najpopularniejszych chińskich producentów klimatyzatorów:

 • Gree
 • Midea
 • Chigo
 • Haier
 • Hisense
 • TCL
 • Chunlan
 • Shinco.

Import klimatyzatorów z Chin – targi branżowe

Shanghai International Auto Air-Conditioning & Transport Refrigeration Exhibition

 • Miejsce: Shanghai New International Expo Center, Szanghaj
 • Strona internetowa: autocoolexpo.com/en

Targi dedykowane głównie są branży samochodowej, znajdziemy tutaj klimatyzatory samochodowe, części do klimatyzatorów, transport z chłodnią oraz inne sprzęty chłodnicze.

ISH China & CIHE

Jedne z największych targów z zakresu ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji, urządzeń sanitarnych, które odbywają się corocznie w Chinach.

Xi’an China Exhibition on Heat and Warm Supply & Air Conditioner Boiler Technological Equipments (CNHE)

 • Miejsce: Xi’an Qujiang International Convention & Exhibition Center, Xi’an
 • Strona internetowa: cnhe.com.cn

Na targach znajdziemy wystawców znających się na ogrzewaniu, klimatyzatorach, systemach wentylacji i najnowszych nowinkach technologicznych z tych dziedzin.

AVAI CHINA

 • Miejsce: China Import and Export Fair Complex, Guangzhou
 • Strona internetowa: avaichina.com

Międzynarodowe targi z dziedziny klimatyzacji, wentylacji i polepszania powietrza, gdzie prezentowane są najnowsze produkty i innowacyjne rozwiązania.

Import klimatyzatorów z Chin – podsumowanie

Patrząc na procedurę importu klimatyzatorów z Chin, możemy wywnioskować, że nie nastręcza ona większych problemów – stawki celne nie są zbyt wysokie, konkurencyjność w stosunku do podobnych urządzeń produkowanych w Europie pozwala osiągnąć oczekiwany zysk.

Jednak przyszli importerzy muszą zwracać szczególną uwagę na niezbędne oznaczenia i dokumenty pozwalające na użytkowanie instalacji. Kupujący zobligowany jest do zweryfikowania autentyczności produktu, jego poziomu bezpieczeństwa i profilu samego producenta. Okazję taką dają organizowane targi branżowe, gdzie jest możliwość poznania nowinek technologicznych i przyszłych kontrahentów.

Zanim zamówisz towar u potencjalnego kontrahenta, zweryfikuj tego dostawcę i przeprowadź audyt fabryki, by podjąć świadomą decyzję. Jeśli zdecydujesz się na zakup, koniecznie zleć kontrole jakości aby upewnić się, że zamówienie jest realizowane po Twojej myśli. Dzięki temu zaoszczędzisz swój czas i środki, nie musząc na przykład podejmować się procedury naprawczej czy uiszczać kar za niezgodność produktów wprowadzonych na rynek.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 6