Proces wprowadzenia na rynek nowego produktu jest procedurą bardzo złożoną. Po samym wytworzeniu danego dobra, producentów czeka jeszcze kilka testów, które mają sprawdzić, czy trud ich pracy spełnia pewne wymagania. Jeśli produkt jest zgodny z wymogami bezpieczeństwa i nie znajduje się innych przeciwwskazań, wydawany jest certyfikat potwierdzający, a odpowiednie oznaczenie umieszczane jest na danym produkcie. Niektóre certyfikaty są obowiązkowe np. oznaczenie CE, niektóre są nieprzymusowe np. znak GS. W niniejszym artykule przedstawimy znak GS. Przedsiębiorcy dowiedzą się, czym jest ten certyfikat, na jakich produktach go umieścić, jak go uzyskać oraz wiele więcej.
Czym jest znak GS?
Geprüfte Sicherheit („spełnione bezpieczeństwo”, „German Safety – German Equipment Safety Law”) – w skrócie GS – jest dobrowolnym certyfikatem, dla urządzeń technicznych, potwierdzającym bezpieczeństwo produktu. Wydawany jest zgodnie z niemieckimi i większością europejskimi wymogów (jeśli je spełnia). Został stworzony z myślą o ustawie „Produktsicherheitsgeset” (ProdSG).
Znak GS został zaprojektowany głównie z myślą o rynku niemieckim, jednak jego wysoka ranga rozpoznawana jest na całym świecie.

Kto wydaje certyfikat Geprüfte Sicherheit?
Certyfikat jest wydawany jedynie przez akredytowane i niezależne laboratoria, co jedynie potwierdza jego autentyczność. Laboratoria nie kontrolują dóbr tylko pod kątem bezpieczeństwa, ale również sprawdzają instrukcje obsługi w odniesieniu do poprawności i kompletności.
Główne laboratoria znajdują się w Niemczech, a należą do nich m.in.:
- TÜV Rheinland
- DGUV
- TÜV SÜD
- VDE.
Przykładowe laboratoria poza Niemcami:
- Nemko
- IMQ
- KEMA
- DEMKO.
Czym się różnic znak GS od CE?
Jak już wspomnieliśmy, znak GS jest wydawany przez niezależne laboratoria potwierdzające bezpieczeństwo produktu zgodnie z niemieckimi i większością europejskich wymogów.
Certyfikat CE potwierdza zgodność produkty z rozporządzeniami europejskimi. Podstawową różnicą jest fakt, że certyfikat CE jest wydawany wyłącznie przez producenta, niniejszym to tylko producent, lub osoba upoważniona, gwarantuje bezpieczeństwo produktu, a nie dodatkowe instytucje. Ponadto oznaczenia CE jest obligatoryjne zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
Jak zdobyć znak GS?
- Początkowo przedsiębiorca powinien złożyć odpowiedni wniosek i przygotować odpowiednie dokumenty.
- Po złożeniu odpowiednich dokumentów, dochodzi do spotkania technicznego, podczas którego sprawdzane są dokumenty.
- Pobierane i badane są próbek w laboratorium.
- Inspekcja: wymagania do uzyskania GS, miejsca produkcji, procedury związane z badaniem bezpieczeństwa.
- Wydanie certyfikatu
Zapraszamy do zapoznania się z listą dokumentów potrzebnych w czasie procesu uzyskiwania znaku GS – Checklist – GS Mark (tuv.com)
Na długość procedury składa się wiele czynników, jednak przeważnie trwa ona od 6 do 8 tygodni. Cena zależy od instytucji, która będzie sprawdzała bezpieczeństwo produktu.

Jak długo jest ważny znak GS?
Znak GS jest ważny przez 5 lat, jeśli spełniane są odpowiednie normy. Aby zachować certyfikat GS, obowiązkowa jest okresowa kontrola np. zakładu produkcyjnego. Zalecane jest przeprowadzenie kontroli co roku.
Na jakie produkty można zdobyć certyfikat Geprüfte Sicherheit?
- urządzenia gospodarstwa domowego
- elektronika (również urządzenia biurowe np. xero)
- meble
- narzędzia
- oświetlenie
- zabawki
- Przedmioty dla dzieci
- akcesoria i wyposażenie do samochodu
- sprzęt sportowy i rekreacyjny (w tym kaski itd.)
- sprzęty do ochrony osobistej
- urządzenia przemysłowe i pomiarowe.
Na które produkty nie można uzyskać znaku GS?
- antyki
- produkty przeznaczone lub skonstruowane do użytkowania wojskowego
- jedzenie i pasza dla zwierząt w tym:
- produkty pochodzenia ludzkiego
- Produkty roślinne i zwierzęce
- Produkty, które są związane z rozmnażaniem
- żywe rośliny i zwierzęta
- wyroby medyczne opisane w ustawie
- pestycydy opisane w ustawie
- przedmioty typu urządzenia ciśnieniowe, zbiorniki, opakowania, w których można przewozić niebezpieczne materiały a jeśli podlegają przepisom transportowym
- urządzenia, które wymagają naprawy przed użyciem.
Dlaczego warto uzyskać znak GS?
Dzięki oznaczeniu GS przedsiębiorca może zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku, równocześnie cena oferowanych towarów może zyskać na wartości. Ponieważ znak cieszy się renomą w większej części świata, producenci go posiadający cieszą się uznaniem, większym zainteresowaniem oraz poprawą wizerunku firmy.
Posiadanie znaku skutkuje zredukowaniem kosztów produkcji, ponieważ przeprowadzane są profesjonalne badania laboratoryjne i wymagane są systematyczne kontrole, które nie tylko sprawdzają bezpieczeństwo, ale redukują powstanie złej jakości produktu, liczby wad wyrobów co przekłada się na zmniejszenie ilości reklamacji oraz roszczeń gwarancyjnych.
Klienci chętniej kupują produkty z tym certyfikatem, gdyż zdają sobie sprawę z przeprowadzonych inspekcji. Dzięki temu wzrasta ich zaufanie do przedsiębiorstwa, które gwarantuje im najwyższą jakość oraz poczucie bezpieczeństwa w trakcie użytkowania danego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem.
Znak bezpieczeństwa GS jest świetną reklamą dla produktów firmy.
Chociaż procedura uzyskiwania znaku GS może wydawać się żmudna, przedstawione zalety posiadania certyfikatu GS gwarantuje przedsiębiorstwom większe zaufanie klientów oraz wzrost konkurencyjności na rynku, co przełoży się na zmniejszenie kosztów produkcyjnych i zwiększeniem zysku. Dlatego patrząc długoterminowo, zainwestowanie w profesjonalne przeglądy, doprowadzą do rozwinięcia się całego przedsiębiorstwa, a sama inwestycja powinna się zwrócić.
