Technologia rozpoznawania chodu

W ostatnim czasie chińskie władze zaczęły wdrażać nowe narzędzie nadzoru, a mianowicie oprogramowanie „rozpoznawanie chodu” firmy Watrix. System wykorzystuje kształt ludzkiego ciała i sposób jego poruszania się do identyfikacji, nawet gdy twarz pozostaje ukryta przed kamerami. Technologia rozpoznawania chodu została już wprowadzona do użytku przez policję na ulicach Pekinu i Szanghaju. Program budzi obawy odnośnie tego jak daleko może posunąć się rząd w wykorzystaniu technologii nadzoru.

chińska technologia rozpoznawania chodu

Chińska technologia rozpoznawania chodu – geneza pomysłu

Wbrew pozorom przedstawiona technologia nie jest nowa. Naukowcy z Japonii, Wielkiej Brytanii i Agencji ds. Systemów Informacji Obronnej Stanów Zjednoczonych od dziesięciu lat zajmują się badaniem rozpoznawania chodu. Próbują różnych sposobów na przezwyciężenie sceptycyzmu, że nie można rozpoznać człowieka spacerującego po ulicy.

Watrix to wiodąca chińska firma zajmująca się sztuczną inteligencją, która koncentruje się na wizji komputerowej i analizie dużych zbiorów wideo. Podstawowymi technologiami firmy Watrix są zaawansowana technologia rozpoznawania chodu i technologia wizji przemysłowej. Firma dostarcza rozwiązania AI dla branż bezpieczeństwa, transportu, produkcji i innych.

Jak działa chińska technologia rozpoznawania chodu?

Rozpoznawanie chodu polega na identyfikacji ludzi na podstawie ich sposobu chodzenia. W porównaniu z innymi elementami biometrycznymi, takimi jak twarz, tęczówka i odcisk palca, cechy chodu są nadal rozpoznawalne na odległość za pomocą wideo o niskiej rozdzielczości. Huang Yongzhen, dyrektor generalny firmy Watrix, powiedział, że system może identyfikować osoby z odległości do 50 metrów. Dlatego dzięki charakterystyce bezkontaktowej i dalekosiężnej, poprzecznemu (360°) zasięgowi rozpoznawania oraz trudnemu do ukrycia rozpoznaniu chodu wypełnia lukę rynkową w branży bezpieczeństwa publicznego w identyfikacji ludzi na długim dystansie.

„Analizy chodu nie można oszukać przez zwykłe utykanie, chodzenie z rozłożonymi nogami lub pochylanie się, ponieważ analizujemy wszystkie cechy całego ciała.” – powiedział Huang w jednym z wywiadów. Oprogramowanie Watrix wydobywa sylwetkę osoby z wideo i analizuje jej ruch, aby stworzyć model sposobu, w jaki człowiek się porusza. Niestety na tę chwilę nie jest w stanie identyfikować osób w czasie rzeczywistym. Użytkownicy muszą przesłać wideo do programu. Przeszukanie godziny filmu zajmuje około 10 minut. Nie wymaga jednak specjalnych kamer – oprogramowanie może wykorzystywać materiał z kamer monitorujących do analizy chodu.

O systemie wypowiedział się również Mark Nixon, czołowy ekspert w zakresie rozpoznawania chodu na University of Southampton w Wielkiej Brytanii. „System jest bardziej skomplikowany niż inne dane biometryczne, obliczeniowe. Do wykonania badania chodu potrzeba większych komputerów, ponieważ do analizy wymagana jest sekwencja obrazów, a nie pojedynczy obraz”.

Szkolenie: Import z Chin

System rozpoznawania chodu w Chinach – komercjalizacja

Chińska firma Watrix zaprezentowała niedawno swoje oprogramowanie do wizji komputerowej do rozpoznawania chodu. Umożliwi ono działom bezpieczeństwa szybkie wyszukiwanie i rozpoznawanie tożsamości ludzi. To czyni go jednym z pierwszych na świecie produktów skomercjalizowanych działających na tej zasadzie. Najnowszy produkt jest bardzo skuteczny. Umożliwia rozpoznanie danej osoby, nawet gdy cele znajdują się daleko lub w słabym świetle, zakrywają twarze. Stanowi doskonałe uzupełnienie obecnych produktów z zakresu widzenia komputerowego.

„Produkt znacznie poprawi efektywność w obszarach związanych z bezpieczeństwem, w tym policji, odpraw celnych i portów, ponieważ jest w stanie zeskanować jednogodzinny materiał wideo i zidentyfikować obiekty w ciągu 10 minut, a wskaźnik dokładności osiąga 94 procent.” – powiedział Huang Yongzhen, CEO Watrix. Ujawnił również, że firma uzyskała już zamówienia intencyjne w łącznej wysokości ponad 135 milionów yuanów (19 milionów dolarów).

Szerokie zastosowanie technologii rozpoznawania chodu w Chinach

Watrix, który został założony w 2016 roku, został inkubowany przez Instytut Automatyki Chińskiej Akademii Nauk. Startup koncentrujący się na wizji komputerowej może zapewnić rozwiązania dla wielu sektorów, w tym bezpieczeństwa, transportu i produkcji.

Obecnie chińska policja używa rozpoznawania twarzy, aby identyfikować ludzi w tłumie oraz opracowuje zintegrowany krajowy system danych kamer monitorujących. Urzędnicy ds. bezpieczeństwa w dalekowschodniej chińskiej prowincji Xinjiang wyraziły zainteresowanie oprogramowaniem. Jest to region, w którym muzułmańska populacja jest już objęta intensywnym nadzorem i kontrolą,

Startup uruchomił także inteligentną wyszukiwarkę, która pomaga pracownikom kolei wykryć błędy na kolei, a także inne nieprawidłowości, które mogą pomóc zredukować koszty konserwacji o około 60 milionów yuanów z każdej maszyny.

Rozpoznawanie chodu można wykorzystywać również do innych celów, np. do wykrywania osób znajdujących się w trudnej sytuacji i potrzebujących pomocy, takich jak starsze osoby, które nagle przewróciły się na ziemię. Naukowcy ciągle ulepszają system, a chętnych do skorzystania z jego możliwości przybywa z dnia na dzień.

Bezpłatna konsultacja

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 8