Import zegarków z Chin

Planując import z Chin, warto rozważyć inwestycję w towary mniejsze, które można sprzedawać z wysoką marżą. Doskonałym przykładem tego typu produktu są zegarki. Ich ceny w chińskich fabrykach są bardzo niskie, zajmują mało miejsca w transporcie, a w Polsce można sprzedawać je z bardzo dużą marżą. W tym poradniku pt. „Import zegarków z Chin” przedstawiamy przykładowe stawki cła dla różnego typu zegarków, popularne targi, na których wystawiają się ich producenci z Chin oraz dokumentację niezbędną podczas ich importu.

Import zegarków z Chin

Import zegarków z Chin – najważniejsze informacje

Popularne chińskie marki zegarków

Importując zegarki z Chin, warto zastanowić się nad wyborem rodzimych marek, które z roku na rok stają się co raz bardziej popularne wśród konsumentów, a niektóre uważane są nawet za produkty luksusowe. Poniżej lista najbardziej popularnych chińskich marek zegarków.

  1. Seagull
  2. Atelier Wen
  3. Memorigin.
  4. Fiyta
  5. Beijing Watch Factory

Regiony produkcyjne zegarków w Chinach

Wśród ośmiu fabryk zegarków stworzonych w Chinach na przełomie lat 50. i 60. najważniejszymi ośrodkami produkcji były Pekin Szanghaj oraz Tianjin. W tej ostatniej po dziś produkowana jest jedna z najbardziej popularnych marek chińskich zegarków – Seagull. Z biegiem lat fabryki zegarków w Chinach przeniosły się na południe – aktualnie liderem w ich produkcji są dwie prowincje Guangdong oraz Fujian.

Mapa producentów zegarków w Chinach

Stawki cła zegarków importowanych z Chin

Import produktów wiąże się z obowiązkiem opłacenia należności celno-skarbowych. Zanim zdecydujemy się na import zegarków warto zapoznać się z aktualnie obowiązującymi stawkami celnymi. Można zrobić to za pomocą sytemu ISZTAR4 bądź TARIC. Dzięki temu z pomocą kalkulatora łatwo będzie obliczyć wysokość należności celnej, a tym samym zadecydować o opłacalności importu danego produktu.

Poniżej zamieszczone są przykłady stawek celnych najbardziej popularnych typów zegarków.

  • Zegarki w kopertach z metalu szlachetnego lub z metalu pokrytego metalem szlachetnym z odczytem wskazówkowym, zasilane elektrycznie: 9101 11 00 00 – 4.5% MIN 0.3 EUR / p/st MAX 0.8 EUR / p/st
  • Zegarki w kopertach z innego typu materiału zasilane elektrycznie: 9102 19 00 00 – 4.5% MIN 0.3 EUR / p/st MAX 0.8 EUR / p/st
  • Zegarki w kopertach z innego typu materiału z naciągiem ręcznym: 9102 21 00 00 – 4.5% MIN 0.3 EUR / p/st MAX 0.8 EUR / p/st
  • Paski, opaski i bransoletki, do zegarków, oraz ich części z metalu nieszlachetnego: 9113 20 00 00 – 6%
Bezpłatna konsultacja

Import zegarków z Chin – niezbędne dokumenty

Import zegarków z Chin wiąże się nie tylko z opłatą celną. Czasomierze z wieloma funkcjami znajdują się w grupie produktów objętych dyrektywą EMC (dyrektywa kompatybilności elektromagnetycznej), w związku z czym podczas importu należy zadbać o oznaczenie zgodności CE.

Warto dokładne sprawdzić dokumenty przedstawione nam przez producenta. Niestety często deklaracja, którą powinna wysłać nam chińska firma jest niepełna, znajdują się w niej błędy lub jest sfałszowana. Dlatego warto weryfikować potencjalnego kontrahenta i dokumentację jeszcze przed złożeniem zamówienia.

Trzeba pamiętać, że zegarki dla dzieci podlegają dyrektywie zabawkowej, z którą zgodność również trzeba potwierdzić odpowiednimi badaniami i oznakować.

Dodatkowa dokumentacja może dotyczyć również importu popularnych zegarków elektronicznych na rękę, które objęte są zarówno wspomnianą już dyrektywą EMC, ale też m.in. dyrektywą RoHS.

Targi zegarków w Chinach i Hongkongu

Dobra okazją do zapoznania się z ofertą chińskich producentów i podjęcia decyzji o imporcie zegarków z Chin mogą być targi. Udział w takich wydarzeniach daje okazje do osobistego poznania producentów oraz samodzielnej weryfikacji jakości produktów.

Shanghai World Jewelry Expo

Strona internetowa: jewelleryshanghai.com/english/english.html

Miejsce: Shanghai World Expo Exhibition & Convention Center, Szanghaj

The China (Shenzhen) International Gifts and Home Products Fair

Strona internetowa: oct.chinagiftsfair.com

Miejsce: Shenzhen World Exhibition & Convention Center, Shenzhen

HKTDC Hong Kong Watch & Clock Fair

Strona internetowa: hkwatchfair.hktdc.com

Miejsce: Hong Kong Convention and Exhibition Centre, Hongkong

Import zegarków z Chin – czy warto?

Biorąc pod uwagę stawki cła oscylujące w granicach kilku procent, dużą ilość producentów oraz ciekawe marki własne import zegarków z Chin może okazać się bardzo dobrym pomysłem. Trzeba jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach może on wiązać się z koniecznością przygotowania dodatkowej dokumentacji i oznaczenia zgodności CE.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 2