Chińskie Święto Zmarłych – Qingming Jie

Podczas gdy w Polsce będziemy świętować Wielkanoc, Chińczycy będą przygotowywać się do obchodów własnego święta – Qingming Jie (清明节). Święto to, znane jako chińskie Święto Zmarłych, nadejdzie 5 kwietnia. Chiny nie są krajem chrześcijańskim, dlatego nie kultywuje się tam tradycji wielkanocnych. Kwietniowe święto Qingming Jie zbiegło się w tym roku w czasie z naszą Wielkanocą. Związane jest głównie z kultem przodków, ale wyznacza również początek wiosennego okresu.

Qingming Jie przypada na początek kwietnia, czwarty lub piąty dzień miesiąca. Chińczycy dostają w tym czasie trzy dni wolnego od pracy (w tym roku 5-7 kwietnia 2018), by mieć możliwość odwiedzenia grobów swoich bliskich, które są często oddalone od centrów miast. Niektórzy uważają, że jest to odpowiednik polskiego Święta Zmarłych, jednak poszczególne zwyczaje związane z kultem przodków znacznie różnią się od naszych. Tradycja obchodzenia tego święta sięga już ponad 2500 lat.

Qingming Jie

Chińskie Święto Zmarłych – składanie hołdu przodkom

Chińskie Święto Zmarłych poprzedzone jest sprzątaniem grobów, a w dniu samego święta cała rodzina gromadzi się na cmentarzu, by zapalić kadzidełka i wspominać zmarłych. Chińczycy oddają hołd przodkom poprzez zapalenie świec ustawionych przed grobem, czego dokonuje najstarszy członek rodziny. Następnie przy grobie kładzie się pożywienie, a wszyscy członkowie rodziny składają trzy ukłony. Ten rytuał ma na celu okazanie szacunku zmarłym, ale także przebłaganie zbłąkanych dusz, aby nie prześladowały żywych.

Zgodnie z chińskimi wierzeniami, zmarli wiodą po śmierci drugie życie. Wierzy się, że tułające się dusze mają potrzeby podobne do żywych ludzi i odczuwają na przykład głód, dlatego nie mogą się obejść bez przedmiotów używanych przed śmiercią. Z tego powodu osoby odwiedzające groby muszą zadbać o dobrobyt zmarłych poprzez odpowiednie rytuały. Wielu Chińczyków wciąż kultywuje tradycję palenia na grobach imitacji wartościowych przedmiotów takich jak pieniądze, domy, samochody, smartfony, by przekazać zmarłym rzeczy niezbędne do życia po śmierci.

Szkolenie: Import z Chin

Chińskie Święto Zmarłych – inne tradycje

Qingming to jeden z 24 sezonów w cyklu chińskiego kalendarza rolniczego. Nazwa święta dosłownie oznacza „czysty” (qing 清) i „jasny” (ming 明). Dzień ten zwiastuje nadejście jasnych i pogodnych dni, dlatego chińskie Święto Zmarłych obchodzone jest w radosnej atmosferze. Nie jest związane jedynie z odwiedzaniem grobów i kultem przodków, ale też z „wiosennymi wyprawami”, czyli wychodzeniem ludzi na zewnątrz i cieszeniem się z pierwszych oznak wiosny. Nieodłączną tradycją jest puszczanie latawców, popularne wśród młodszych i starszych Chińczyków. Cały naród chętnie spędza czas na świeżym powietrzu, na przykład na spacerach w parku lub wycieczkach za miasto, korzystając z możliwości odpoczynku od pracy.

Chińskie Święto Zmarłych jest świętem narodowym, dlatego dni 5-7 kwietnia 2018 są wolne od pracy. Warto o tym pamiętać, planując wyjazd biznesowy lub próbując porozumieć się z chińskim partnerem.

Zachęcamy również do śledzenia innych chińskich świąt w roku 2018.

Szkolenie: Import z Chin

Źródła grafik: www.thebeijinger.com

Oceń post

4.2 / 5. Ilość głosów: 6