FSC (Forest Stewardship Council) jest organizacją zajmującą się działaniami na rzecz zrównoważonego użytkowania, ochrony, odbudowy lasów na świecie. Certyfikat FSC stanowi gwarancję, że produkty pochodzą z lasów zarządzanych w sposób odpowiedzialny i z zapewnieniem korzyści środowiskowych, społecznych i ekonomicznych.
Jakich produktów dotyczy certyfikat FSC?
Etykiety FSC można znaleźć zarówno w markecie jak i w kawiarni na wielu produktach na całym świecie. Certyfikat ten jest przyznawany:
- drzewnym produktom leśnym, takim jak:
- meble
- papier
- papier toaletowy
- książki
- kartony
- pokrycia podłogowe
- okna
- drzwi
- instrumenty muzyczne.
- bezdrzewnym produktom pochodzenia leśnego, takim jak:
- syrop klonowy
- kauczuk
- orzechy brazylijskie.
Kto powinien posiadać certyfikat FSC?
Wchodząc w posiadanie wyrobów FSC, firma staje się ich prawnym właścicielem. Nie oznacza to jednak, że może je sprzedawać z oświadczeniem FSC. Do celu dalszej sprzedaży produktów jako certyfikowane należy zadbać o pozyskanie własnego certyfikatu.
Dotyczy to firm, które zajmują się produkcją i przetwórstwem, organizacji, które nie magazynują i/ lub nie przewożą towarów osobiście, czyli również firm zajmujących się handlem, przepakowywaniem czy transportem wyrobów. Wyjątek stanowią natomiast sprzedawcy detaliczni, których punktem zbytu towarów są użytkownicy końcowi, a nie inne firmy czy organizacje.
Wynika z tego, że o certyfikat FSC mogą ubiegać się właściciele i zarządcy obszarów leśnych (certyfikat FSC FM), a także producenci wyrobów z drewna i papieru (certyfikat FSC CoC). Warto przy tym zauważyć, że procedury dotyczące FSC w firmach zajmujących się produkcją czy magazynowaniem są bardziej wymagające niż w przypadku firm, które nie zajmują się przechowywaniem towarów.
Certyfikat FSC CoC
Konieczność posiadania certyfikatu FSC CoC obowiązuje względem każdej organizacji będącej częścią łańcuchu dostaw. W procesie tym razem z nabyciem produktu następuje przejęcie praw własności wyrobów certyfikowanych. W związku z tym do zdobycia certyfikatu FSC CoC zobowiązuje się wszystkie podmioty zajmujące się:
- sprzedażą wyrobów posiadających certyfikat FSC i potwierdzającymi ten fakt na dokumentach sprzedaży,
- nadawaniem na wyroby etykiet certyfikatu FSC,
- ingerencją w strukturę produktu sprzedawanego z certyfikatem FSC poprzez zmianę jego składu (np. dodanie tworzyw pochodzenia leśnego) lub nanoszenie zmian w jego wyglądzie podczas przepakowywania czy modyfikowania oznaczeń wyrobu,
- promowaniem wyrobów z certyfikatem FSC (wyjątek stanowią gotowe produkty, oznaczone wcześniej etykietą FSC na mocy standardu FSC-STD-50-002).
Trzy etykiety FSC
Ze względu na pochodzenie drewna wykorzystywanego w wyrobach, wyróżnia się trzy kategorie oznakowania:
1. FSC 100% – oznacza, że drewno w produkcie pochodzi w całości z dobrze zarządzanych lasów z certyfikatem FSC.
2. FSC Recycled – oznacza, że całe drewno lub papier danego produktu pochodzi z odzyskanego lub ponownie użytego materiału.
3. FSC Mix – oznacza, że drewno w produkcie pochodzi z lasów z certyfikatem FSC, materiałów pochodzących z recyklingu lub drewna kontrolowanego. Kontrolowane drewno, choć nie posiada certyfikatu FSC, nie może pochodzić z nielegalnych zbiorów, być zbierane:
- z naruszeniem praw tradycyjnych i obywatelskich,
- w lasach, w których zagrożone są wysokie wartości ochronne
- w lasach przekształcanych w plantacje lub użytki nieleśne
- w lasach, w których sadzone są drzewa modyfikowane genetycznie.
Jak uzyskać certyfikat FSC?
- Skontaktuj się z akredytowaną jednostką certyfikującą
- Podejdź do audytu
- Uzyskaj certyfikat FSC
Certyfikat FSC a koszty
O kosztach certyfikacji decyduje kilka czynników: ilość ogniw biorących udział w certyfikacji, wielkość zatrudnienia i złożoność firmy, system kontroli pochodzenia produktu, ilość dystrybutorów oraz zleceń zewnętrznych. W praktyce stawki te ustalane są indywidualnie. Na koszty związane z certyfikacją składają się:
- koszt samej certyfikacji,
- opłaty licencyjne na rzecz Organizacji FSC®/ PEFC – naliczane niezależnie od wyboru jednostki certyfikacyjnej, a ich wysokość podyktowana jest wysokością obrotu firmy,
- roczna opłata administracyjna AAF – uzależniona od rodzaju posiadanego certyfikatu, a także rozmiaru i rodzaju obszaru leśnego lub zakładu, jak również od obrotów rocznych.
O czym pamiętać?
Certyfikat FSC jest wydawany na 5 lat. Dodatkowo co roku dokonywany jest audyt okresowy przez akredytowaną przez FSC jednostkę certyfikującą. Sprawdzeniu podlega zgodność z kryteriami niezbędnymi do zdobycia certyfikatu. Natomiast w chwili, kiedy certyfikat przestaje być aktualny, należy podejść do audytu recertyfikacyjnego.
Więcej informacji na oficjalnej stronie organizacji FSC.