Elektryczne rowery z Chin

Rower elektryczny to coraz powszechniejszy środek transportu. Niektórzy z użytkowników określają swój elektryczny rower jako „drugi samochód”. Jeżdżenie na rowerze to jedna z metod walki ze zmianami klimatu. Nic dziwnego, że e-rowery to najczęściej kupowane elektryczne pojazdy. Największym rynkiem e-rowerów są Chiny. Jak sprowadzić elektryczne rowery z Chin?

Elektryczne rowery z chin

Gdzie produkuje się elektryczne rowery w Chinach?

Główne zagłębia e-rowerów w Chinach to miasto Tianjin i prowincja Jiangsu. Największe skupiska producentów elektrycznych rowerów w Chinach to Changzhou, Wuxi (Jiangsu), Jinhua, Hangzhou (Zhejiang) i Kanton (Guangdong).

Rowery elektryczne z Chin mapa

Cło na rowery elektryczne z Chin

Cło to opłata należna przy imporcie. Systemy taryfowe ISZTAR i TARIC służą do znajdywania stawek celnych dla konkretnych grup produktowych, identyfikowanych kodami CN.

Kod celny dla rowerów elektrycznych to 8711601000 (rowery dwukołowe, trzykołowe i czterokołowe, z pedałami, z pomocniczym silnikiem elektrycznym o mocy znamionowej ciągłej nieprzekraczającej 250 W) oraz 8711609010 (rowery pedałowe ze wspomaganymi pedałami, wyposażone w pomocniczy silnik elektryczny). Podstawowa stawka celna na rowery elektryczne wynosi 6%. Jednak w przypadku importu e-rowerów z Chin, obowiązuje cło antydumpingowe.

Cło antydumpingowe na rowery elektryczne z Chin

Faktem jest, że wielu chińskich producentów rowerów elektrycznych otrzymywało dofinansowania, by obniżyć cenę produktów na rynkach zagranicznych. Szkodziło to między innymi europejskim producentom e-rowerów. Aby chronić rodzimych producentów, Unia Europejska nałożyła na niektórych chińskich producentów cła antydumpingowe wynoszące nawet ponad 70%.

Sprawdź nasze opracowanie „Cło na rowery elektryczne z Chin”.

Cło antydumpingowe na rowery elektryczne

Import rowerów elektrycznych z Chin – wymogi i obowiązki

Obowiązkiem każdego importera jest zapoznanie się z wymogami bezpieczeństwa i jakościowymi rynku docelowego. Aby zapewnić, że produkty sprzedawane na unijnym rynku są bezpieczne dla konsumenta i środowiska, Unia Europejska wprowadza dyrektywy, rozporządzenia i inne regulacje dla różnych wyrobów.

Kwestia wymogów unijnego rynku jest stosunkowo skomplikowana w przypadku rowerów elektrycznych. Mają na to wpływ przede wszystkim ich komponenty i działanie. Jeśli planujesz import rowerów elektrycznych z Chin do Unii Europejskiej, pamiętaj o spełnieniu poniższych obowiązków.

Szkolenie: Import z Chin

Wymogi dla rowerów elektrycznych

1. Rozporządzenie REACH

Regulacją mającą zastosowanie zarówno do rowerów bezsilnikowych, jak i elektrycznych, jest Rozporządzenie (WE) nr 1907/2006, czyli Rozporządzenie REACH. Wprowadzono je, aby ograniczyć negatywny wpływ substancji chemicznych na ludzkie zdrowie oraz środowisko naturalne. Rozporządzenie nakłada ograniczenia w zakresie chemikaliów dla niemal wszystkich grup produktowych.

2. Oznaczenie CE i deklaracja zgodności

W odróżnieniu od rowerów bezsilnikowych, rowery elektryczne muszą posiadać oznaczenie CE. Co za tym idzie, obowiązkiem importera jest zadbanie o niezbędną do jego naniesienia dokumentację, czyli test reports (sprawozdanie z badań na produkcie) i deklarację zgodności. Wymóg posiadania znaku CE dla rowerów elektrycznych wynika z następujących regulacji prawnych:

Pamiętaj, aby dokładnie zapoznać się z treścią wszystkich powyższych dyrektyw, obowiązujących na rowery elektryczne.

Znak CE

3. Dyrektywa WEEE

Rowery elektryczne podlegają również pod Dyrektywę 2012/19/UE (WEEE) w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Ma ona na celu zapewnienie prawidłowego przetwarzania elektrośmieci i ograniczenie ich szkodliwego wpływu na środowisko naturalne. Zgodnie z dyrektywą, importer ma obowiązek umieszczenia znaku ZSEE (przekreślonego kosza na śmieci) na wyrobie.

Znak ZSEE

Import rowerów elektrycznych z Chin – targi handlowe

Uczestnictwo w targach handlowych w Chinach to świetna okazja, by zapoznać się z nowinkami w branży, sprawdzić jakość produktów na miejscu i nawiązać kontakty. W chińskiej kulturze biznesu bardzo ceni się relacje, dlatego spotkanie twarzą w twarz jest korzystne.

Bezpłatna konsultacja

Canton Fair (China Export and Import Fair) Phase 1

 • Lokalizacja: Canton Fair Complex, Kanton
 • Oficjalna strona internetowa: cantonfair.org.cn

Faza 1 jednych z największych targów handlowych, Targów Kantońskich (200 tys. uczestników), skupia się na urządzeniach i sprzęcie elektrycznym. Wystawcy prezentują między innymi rowery elektryczne i ich części.

China International Bicycle Fair

 • Lokalizacja: Shanghai New International Expo Centre (SNIEC), Szanghaj
 • Oficjalna strona internetowa: e-chinacycle.com

Od ponad dwóch dekad CHINA CYCLE tworzy platformę łączącą producentów i nabywców rowerów bezsilnikowych, silnikowych, części i akcesoriów rowerowych.

ISPO Shanghai

 • Lokalizacja: Shanghai New International Expo Centre (SNIEC), Szanghaj
 • Oficjalna strona internetowa: ispo.com/en/shanghai

ISPO Shanghai to targi poświęcone bieganiu, sportom wodnym, sportom na świeżym powietrzu, zdrowiu i fitnessowi, a także producentom i dostawcom w branży.

China Sport Show

 • Lokalizacja: National Exhibition and Convention Center, Szanghaj
 • Oficjalna strona internetowa: en.sportshow.com.cn

China Sport Show to największe targi produktów sportowych w regionie. W trakcie targów organizowane są fora, seminaria i spotkania biznesowe dla ponad 100 tys. uczestników.

Elektryczne rowery z Chin targi

Import rowerów elektrycznych z Chin – podsumowanie

 • Chiny są największym producentem rowerów elektrycznych na świecie.
 • Producentów rowerów w Chinach można znaleźć przede wszystkim w prowincjach Guangdong, Zhejiang i Jiangsu, oraz w mieście Tianjin.
 • Unia Europejska nałożyła na rowery z Chin wysokie cła antydumpingowe. Wartości ceł sprawdzisz w systemach ISZTAR i TARIC.
 • Obowiązkiem importera jest zapewnienie, że sprowadzane wyroby spełniają wszystkie wymogi prawne. Rowery elektryczne polegają wielu dyrektywom i muszą posiadać oznaczenie CE i znak ZSEE.
 • Pamiętaj, by przed wybraniem partnera biznesowego zweryfikować chińskiego dostawcę.
 • Sprawdź nasz poradnik o imporcie rowerów z Chin.
Bezpłatna konsultacja

Oceń post

4.8 / 5. Ilość głosów: 4