Chiński Nowy Rok – jakie są Święta w Chinach

W nadchodzącym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, rząd chiński obdarza mieszkańców Państwa Środka pozornie obfitą ilością świąt państwowych i dni świątecznych. W 2012 roku wg rozporządzenia Rady Państwa będzie siedem oficjalnych chińskich świąt państwowych. W sumie wolnych od pracy będzie 27 dni uznanych za świąteczne. W poniższym artykule chcemy odpowiedzieć wam na pytanie: jakie są święta w Chinach?

Zapraszamy do przeczytania artykułu pana Łukasza Sarek.

Święta w Chinach

Jednak po uważniejszej lekturze rozporządzenia władz chińskich, które oprócz świąt określa również dodatkowe dni robocze w roku, w które należy odpracować dni świąteczne oraz porównaniu w kalendarzu dat na jakie przypadają na święta z sobotami i niedzielami, liczba dodatkowych, poza sobotami i niedzielami, dni wolnych od pracy kurczy się do 11. Władze chińskie zdecydowanie nie są skłonne przejąć na rodzimy grunt europejskiej tradycji długich weekendów i świątecznych „mostów”.

Szkolenie: Import z Chin

Jakie są święta w Chinach? Szczegółowy oficjalny terminarz świąt w Chinach:

Nowy Rok (元旦), dni świąteczne 1-3 stycznia. 1 stycznia to niedziela, która jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a 31 grudnia sobota będzie normalnym dniem pracującym, tak więc pozostaje tylko jeden dodatkowy dzień wolny od pracy.

Chiński Nowy Rok (春节,Święto Wiosny, Spring Festival) – dni świąteczne 22-28 stycznia. 22 stycznia to niedziela, 28 stycznia to sobota, dni ustawowo wolne od pracy, ponadto, wedle rozporządzenia dodatkowymi dniami roboczymi będą 21 stycznia (sobota) oraz 29 stycznia (niedziela), także realnie w okresie chińskiego Nowego Roku chińscy pracownicy będą mieli dodatkowe trzy dni wolne od pracy.

Chińskie Święto Zmarłych (清明节) – dni świąteczne 2-4 kwietnia, ale do pracy Chińczycy będą musieli przyjść 31 marca i 1 kwietnia (sobota i niedziela), także faktycznie dodatkowo bedą mieli jeden wolny dzień.

Święto Pracy – (劳动节)dni świąteczne 29 kwietnia-1 maja, ale 29 kwietnia to niedziela i tak ustawowo wolna a 28 kwietnia w sobotę trzeba się stawić do pracy, czyli dodatkowo jest wolny tylko jeden dzień.

Święto Smoczych Łodzi (端午节,Dragon Boat Festival) – dni świąteczne, 22-24 czerwca, 23-24 to weekend, dodatkowym dniem wolnym od pracy jest jeden dzień, piątek 22 czerwca.

Święto Środka Jesieni (中秋节,Mid Autumn Festival) i Chińskie Święto Narodowe (国庆节,rocznica ustanowienia Chińskiej Republiki Ludowej) zostały w tym roku, ze względu na datę ruchomego Święta Środka Jesieni, połączone. Dni Świąteczne to: 30 września-7 października, 30 wrzesień i 7 października to niedziela, 6 października sobota, 29 września w sobotę odrabia się jeden dzień, także dodatkowych dni świątecznych pozostaje cztery.

Wpływ chińskich świąt

Ogłoszony przez chiński rząd terminarz świąt państwowych będzie miał stosunkowo niewielki wpływ na chińską gospodarkę wewnętrzną. O wiele uciążliwszy natomiast będzie dla chińskich przedsiębiorstw eksportowych i dla współpracujących z nimi zagranicznych kontrahentów. Robocze soboty i niedziele w Europie, Stanach Zjednoczonych i zdecydowanej większości nie tylko krajów rozwiniętych ale rozwijających się są rzadkością. Tak importerzy jak i eksporterzy powinni uwzględnić w swoich terminarzach tegoroczne święta w Chinach. Tym bardziej, że w wielu sektorach oficjalne dni ustawowo wolne do pracy nie pokrywają się ze stanem faktycznym. Chiński Nowy Rok trwa w zakładach produkcyjnych o wiele dłużej niż według rozporządzenia (niekiedy w sumie 3-4 tygodni), natomiast pozostałe dni świąteczne są często zwykłymi dniami roboczymi.

„Tekst pierwotnie opublikowany na blogu „skośnym okiem”http://skosnymokiem.wordpress.com/ ). Publikacja na portalu www.blog.chinskiraport.pl za zgodą autora.”

Teraz doskonale wiemy jakie są święta w Chinach.

O Autorze: „Łukasz Sarek studiował prawo i sinologię na Uniwersytecie Warszawskim, oraz język i kulturę Chin na Zhejiang University i Nanjing Normal University. Przez wiele lat mieszkał i pracował w Chinach. Obecnie zajmuje się doradztwem biznesowym.”

Szkolenie: Import z Chin

Zapoznaj się z aktualnymi świętami w Chinach w 2018 roku.

Oceń post

2.3 / 5. Ilość głosów: 6