Import gadżetów z Chin

Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej innowacyjnych gadżetów i innych hitów sezonowych, robiących furorę wśród młodszych i starszych. Są to między innymi urządzenia kompatybilne ze smartfonami (np. selfiesticki), a także sprzęty użytku domowego. Nabierają one popularności, pojawiając się przykładowo w mediach społecznościowych. Sprowadzanie takich gadżetów często jest bardzo opłacalne, właśnie ze względu na duży popyt na tego typu produkty. Import gadżetów z Chin cieszy się obecnie bardzo dużym zainteresowaniem wśród importerów.

Import gadżetów z Chin

Gdzie produkuje się gadżety w Chinach?

Głównym ośrodkiem produkcyjnym gadżetów elektronicznych w Chinach jest prowincja Guangdong. Szczególną uwagę warto zwrócić na miasto Shenzhen, które słynie z bycia jednym z najpopularniejszych, chińskich regionów produkcji elektroniki. Mniejszymi, ale również istotnymi zagłębiami gromadzącymi producentów gadżetów są miejscowości Huizhou, Kanton oraz Dongguan.

Gadżety - zagłębia produkcyjne

Jakie wymogi muszą spełniać gadżety?

Zanim podejmiemy się importu towarów z Chin, musimy uprzednio zapoznać się z odpowiadającymi im wymogami stawianymi przez Unię Europejską. Aby produkty mogły zostać sprzedawane na rynku unijnym, muszą one spełnić szereg określonych regulacji. Jakie obowiązki dotyczą importu gadżetów z Chin?

Dostępne na rynku gadżety mogą być przedmiotami o przeróżnych funkcjach i przeznaczeniu. Z tego względu nie istnieje wyłącznie jeden obejmujący ich zestaw wymogów. W zależności od rodzaju sprowadzanego wyrobu, będą go obowiązywać inne regulacje, dokumenty oraz oznaczenia. Niektóre z gadżetów nie będą objęte żadnymi obowiązkami. Wśród nich znajdziemy na przykład podstawki do smartfonów i tabletów, czy nawet książek.

Poniżej przedstawiamy najczęściej spotykane znaki i obowiązki. Należy jednak pamiętać, że dotyczą one wyłącznie wybranych produktów.

Deklaracja zgodności, znak CE i inne wymogi

Wymogiem posiadania znaku CE objęte są wszelkie produkty elektryczne, elektroniczne, a także zabawkowe. Będzie on więc dotyczył np. powerbanków czy przenośnych głośników. Obowiązuje on również takie urządzenia jak nawilżacze i oczyszczacze powietrza stosowane w domach i mieszkaniach. Dużym zainteresowaniem cieszą się gadżety będące oświetleniem, na przykład lampy emitujące różnokolorowe światła. One także muszą posiadać oznaczenie CE.

Gadżety - oświetlenie

Aby móc nanieść CE na swój towar, musi on zostać zweryfikowany pod kątem bezpieczeństwa zgodnie z zasadami zawartymi w odpowiednich regulacjach. Na podstawie przeprowadzonych badań zostaje wystawiony test reports, czyli raport umożliwiający jednostce certyfikacyjnej wydanie certyfikatu CE. Te dwa dokumenty upoważniają natomiast producenta do wystawienia deklaracji zgodności i umieszczenia znaku CE na swoich wyrobach.

Znak CE

Trzeba zwrócić również uwagę, że obowiązek naniesienia CE, w zależności od wybranego towaru, może wynikać z różnych dyrektyw. Przy imporcie elektroniki i urządzeń elektrycznych warto zapoznać się z takimi dyrektywami jak: RoHS, LVD oraz EMC. Wszelkie produkty będące zabawkami podlegają natomiast pod Dyrektywę zabawkową 2009/48/WE i muszą wykazać zgodność z odpowiednimi normami zharmonizowanymi.

Oznaczenie „do kontaktu z żywnością”

Na rynku pojawia się coraz więcej gadżetów użytku domowego. Na popularności zyskują przede wszystkim różnego rodzaju narzędzia ułatwiające pracę w kuchni, nie tylko te elektryczne. Wśród nich znajdziemy takie artykuły jak szatkownice do warzyw i owoców, krajalnice (np. do jajek), shakery, specjalne noże (np. do owoców, pizzy, ciast), foremki (np. do jajek lub wypieków), pojemniki na owoce oraz wiele innych. Powszechnym zakupem są także kubki termiczne, które często sprawdzają się jako przydatny prezent.

Gadżety - akcesoria kuchenne

W przypadku tego typu wyrobów należy zapoznać się z Rozporządzeniem (WE) nr 1935/2004, które określa obowiązek stosowania oznaczenia kieliszka i widelca. Znak ten wymagany jest na towarach wchodzących w kontakt z żywnością. Wskazuje on na to, że dany produkt nie zagraża ludzkiemu zdrowiu i życiu, oraz że nie wydziela do pożywienia niepożądanych substancji. Oznaczenie musi zostać umieszczone bezpośrednio na wyrobie, na jego etykiecie, ulotce lub opakowaniu.

Symbol kieliszka i widelca

Cło na gadżety z Chin

Przed rozpoczęciem importu gadżetów z Chin warto zapoznać się ze stawkami celnymi na wybrane produkty. Sprawdzenie ich wartości umożliwia darmowy system ISZTAR. Znajdziemy na nim zarówno wysokości ceł oraz VAT-u, jak i kody HS towarów. Aby sprawdzić cło na dowolny produkt, należy odszukać wiesz „ERGA OMNES”, przedstawiający stawki dla wszystkich krajów trzecich. Poniżej przedstawiamy stawki celne dla przykładowych gadżetów:

 • Gimbal do telefonu (9006990000) – 3.2%
 • Selfiestick (8543700100) – 0%
 • Powerbanki (8507600000) – 2.7%
 • Artykuły kuchenne z tworzyw sztucznych (3924100019) – 6.5%
 • Narzędzia kuchenne ze stali nierdzewnej, np. noże, łyżki i inne przybory (8215103000) – 8.5%
 • Smart glasses (9004101000) – 2,9%
 • Kamera solarna (8525890000) – 0%
 • Elektryczny śrubokręt (8205400000) – 3,7%
 • Smart backpack (4202121900) – 3,7%
 • Automatyczny otwieracz do puszek i konserw (4202119090) – 3%
 • Gąbka konjac do oczyszczania twarzy (9616200000) – 2,7%
 • Zapachowa świeca sojowa (3406000000) – 0%

Pozostałe kody celne z łatwością znajdziesz na portalu dlaimportera.pl

Warto zwrócić uwagę, że przy tak dynamicznie rozwijającym się przemyśle gadżetów, na rynku pojawiają się coraz to nowsze artkuły. Może się zdarzyć, że te które trafiły do sprzedaży po raz pierwszy nie zostały jeszcze sklasyfikowane i nie widnieją w systemie ISZTAR. W takim przypadku importerzy mogą złożyć wniosek o wydanie Wiążącej Informacji Taryfowej – WIT. Wskaże ona właściwą klasyfikację danego wyrobu, dobierając prawidłowy kod taryfy celnej i określi wysokość cła. Pozwoli to na uniknięcie związanych z tymi kwestiami niedogodności podczas odprawy celnej.

Aby złożyć wniosek o wydanie Wiążącej Informacji Taryfowej – WIT, należy to zrobić za pośrednictwem Platformy Usług Skarbowo-Celnych – PUESC. Można tego dokonać wyłącznie drogą elektroniczną.

Szkolenie: Import z Chin

Targi gadżetów w Chinach

Aby zapoznać się z bogatą ofertą gadżetów i innych produktów elektronicznych, warto odwiedzić wystawców na targach w Chinach. Umożliwiają one bezpośredni kontakt z chińskimi sprzedawcami, a tym samym nawiązanie współpracy. Poniżej prezentujemy listę wydarzeń z tej branży.

China Import and Export Fair (Phase 1)

 • Jedne z największych targów w Chinach. Obejmują wystawców takich branż jak elektronika, AGD, sprzęt i materiały budowlane oraz urządzenia maszynowe.
 • Odwiedzane są przez około 200 000 kupujących i 25 000 sprzedawców. Wydarzenie odbywa się dwa razy w roku.
 • Oficjalna strona internetowa: cantonfair.org.cn/en

Hong Kong Electronics Fair

Global Sources Consumer Electronics

 • Wydarzenie skupiające się na elektronice użytkowej. Obejmuje urządzenia domowe, zewnętrzne, samochodowe, komputery i akcesoria, a także wiele innych.
 • Targi odbywają się dwa razy w roku i gromadzą ponad 37 400 kupujących, którzy mogą zapoznać się z ofertą około 2120 wystawców.
 • Oficjalna strona internetowa: globalsources.com/TRADESHOW/HONGKONG-ELECTRONICS.HTM

China International Gifts Premium & Houseware Exhibition

 • Targi obejmujące wystawy zarówno elektroniki, jak i artykułów gospodarstwa domowego, w tym również sprzętu kuchennego. W bogatej ofercie około 1500 wystawców znajdą się także artykuły papiernicze, ceramika, tekstylia i wiele innych.
 • Wydarzenie organizowane jest co dwa lata i gromadzi nawet do 60 000 odwiedzających.
 • Oficjalna strona internetowa: giftsbeijing.com

Gadżety z Chin – podsumowanie

Import przeróżnych gadżetów z Chin rośnie na popularności ze względu na duże zainteresowanie takimi produktami. Na jego powszechność wpływają także niskie cło i atrakcyjne ceny. Należy mieć jednak na uwadze, że sprowadzanie towarów zawsze wiąże się z pewnymi wymogami, których trzeba dopilnować. W przypadku gadżetów będą się one różnić w zależności od rodzaju wyrobu, dlatego tak ważne jest, aby zaznajomić się z odpowiednimi regulacjami.

Zainteresowanych importem gadżetów z Chin zachęcamy również do zapoznania się z obowiązkami i cłem na urządzenia elektroniczne, artykuły zabawkowe i kuchenne.

Bezpłatna konsultacja

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 4